Biała komoda w prowansalskim i skandynawskim wnętrzu

Jednym z najbardziej niedocenianych mebli w przestrzeni mieszkalnej jest komoda. W Polsce często pomijana, na zachodzie jeden z najbardziej cenionych elementów wystroju wnętrz. Mylnie uznaje się ją za mebel duży i niepraktyczny. Tymczasem skrywa ona w sobie wiele różnych zalet.

Szczególnie komody umiłowali zwolennicy stylów prowansalskiego oraz skandynawskiego. Południowa Francja położyła wszakże duży nacisk na komody w kolorze białym, który w połączeniu z lawendą i ziołami tworzy niezwykły wiejski klimat, często stawiając na postarzane prawdziwe drewno. Zwolennicy tego typu komód równie chętnie co w salonie i sypialni umieszczają je w jadalni, a przede wszystkim w kuchni. Styl skandynawski natomiast na pierwszy plan wysunie fakt iż ekologicznie wykonana komoda z litego sosnowego drewna zabezpieczonego naturze bliską farbą wodną sprawia, że przyroda łączy się z ciepłem ogniska domowego. Dlatego też oprócz bieli północnej zimy preferuje także brąz około podbiegunowych lasów oraz szarości ziemi. Do tej estetyki nawiązują przede wszystkim komody z serii Foresto z kolekcji MebleZych.

Komoda pełni przede wszystkim funkcję użytkową. Dzięki jej głębokim i przestronnym szufladom możemy przechowywać w wygodny sposób zarówno duże jak i małe przedmioty, ubrania, bieliznę, a nawet buty. Co więcej komody z niezabudowanymi półkami służyć mogą do eksponowania ozdobnych elementów wystroju wnętrz, pełniąc przy tym funkcję estetyczną. Otwarta przestrzeń tego sprzętu sprawi także, że łatwo i szybko sięgniemy po przedmioty codziennego użytku takie jak program telewizyjny czy pilot. To podręczne rozwiązanie jednocześnie ułatwia nam dostęp, ale także maskuje delikatnie mniej eleganckie przedmioty. Szuflady, półki otwarte i te przysłonięte eleganckimi frontowymi drzwiczkami pięknie łączą się także z przeszklonymi niczym witrynka elementami. W tej części umieścić można bowiem bardziej delikatne, kruche lub cenne pamiątki, do których dostępu przed dziećmi i zwierzętami chronić będzie para drzwiczek, a jednocześnie cieszyć będą one oko patrzącego.

Rodzajów komód mamy wiele. Jednymi z najczęściej goszczących w polskich domach są komody pod telewizor. Są one zdecydowanie niższe od sypialnianej wersji i prawie zawsze posiadają pustą przestrzeń przeznaczoną na dekoder, ruter lub nagrywarkę. Szczególnie popularne w bieżącym sezonie są te stojące na mocnych stylowych nóżkach. Innymi przedstawicielami tego mebla są bieliźniarki. Standardowa wersja trzech lub czterech szuflad gości w wielu sypialniach.

Ostatnimi czasy komody można zobaczyć także w przedpokoju, gdzie nie tylko pełnią funkcję przechowywania odzieży wyjściowej, ale także magazynowania sezonowo wyciąganych strojów. Odwiedzając mieszkania rodziny i znajomych często wstępujemy do łazienki. Wspaniale prezentuje się także w tej przestrzeni komoda pod lustro często nieco niższa niż ta z sypialni, znacznie jednak zdolna więcej pomieścić niż ta, którą umieścimy pod telewizorem. Pragnąc podążać za prowansalskimi wzorami nie wahajmy się jednak ustawić komodę w kuchni czy jadalni. Może mieć bowiem szerokie zastosowanie, a dzięki nowoczesnym kształtom ma zdolność łączenia współcześnie zaprojektowanych przestrzeni z tradycyjnym wyposażeniem lub rustykalnymi ozdobami. Szeroką gamę pięknych komód tworzy seria Belluno Elegante z kolekcji MebleZych. Ciekawe szprosy, stylowe frezowania, interesujące kształty to niewątpliwie wielkie zalety.

Komoda sama w sobie potrafi być ozdobą pomieszczenia, w którym się znajduje. Dzięki stylowym nóżkom, dekoracyjnym uchwytom, eleganckim frezowaniom może stanowić centralny punkt przestrzeni. Nie bójmy się zatem stawiać ten mebel w najbardziej eksponowanym miejscu naszego domu.

Pozostaw komentarz

back to top