Meble Zych - internetowy sklep meblowy

Czy warto kupić białe meble?

Czy warto kupić białe meble?

Zastanawiasz się, czy warto kupić białe meble? Zakup brył w tym kolorze może przynieść wiele korzyści estetycznych i praktycznych. Biel we wnętrzach od zawsze kojarzy się z elegancją, czystością i przestronnością, co udowadniają niezmiennie projektanci i dekoratorzy. Meble w tym kolorze znakomicie sprawdzają się w mniejszych przestrzeniach, gdzie każdy centymetr ma znaczenie, ponieważ nie przytłaczają przestrzeni. Ponadto dobrze komponują się z innymi barwami i wzorami. Jednak czy taka decyzja jest praktyczna na co dzień? Przekonaj się o tym już dziś!

Czy warto kupić białe meble? – Główne zalety i wady

Nadal się wahasz i nie masz pewności, czy warto kupić białe meble? Najlepiej przed zakupem po prostu rozważyć wady i zalety takiego rozwiązania. Wtedy będziesz mieć „czyste sumienie” i na pewno nie będziesz żałować swojej decyzji. W takim razie zacznijmy od plusów:

  • Białe meble są jasne, dlatego nie przytłaczają wnętrza.
  • Białe meble wyglądają świeżo i czysto.
  • Białe meble są ponadczasowe i nigdy nie wychodzą z mody, dlatego dobrze wpisują się do różnych aranżacji.
  • Białe meble są uniwersalne – pasują do kuchni, łazienki, sypialni, salonu, gabinetu i pokoju dziecięcego.
  • Białe meble się nie nudzą, bo są neutralne dla oka.
  • Białe meble dobrze komponują się z innymi kolorami.

Jak widzisz, zalet jest całe mnóstwo! Jednak czy są jakieś wady? Zgodnie  z przysłowiem „nie ma róży bez kolców”, z pewnością słabe strony też się znajdą. Ale zanim poznasz wady białych mebli, koniecznie podczas analizy zastanów się, czy faktycznie te minusy są dla Ciebie nie do wyeliminowania. Zresztą w poniższej liście wszystko wyjaśniamy.

  • Białe meble szybciej się brudzą – może nie do końca brudzą, co zabrudzenia są po prostu bardziej widoczne, jak to na jasnym tle. Jednak czy to dla Ciebie wada? Jeśli na bieżąco będziesz utrzymywać porządek, to zdecydowanie nie jest to ich słaba strona, a po prostu fakt, że mogą być bardziej wymagające w codziennej pielęgnacji. Zatem, gdy masz dzieci lub zwierzęta, to po prostu weź to pod uwagę.
  • Białe meble żółkną, ale wyłącznie te niskiej jakości! Ta jakość w ich przypadku to słowo „klucz”. Jeśli wybierzesz bryły od renomowanego producenta, który dba o każdy szczegół i tworzy je z najwyższej klasy materiałów, to zdecydowana ta wada ominie Cię szerokim łukiem. Wystarczy, że wybierzesz meble z naszej kolekcji dostępne w ofercie Meble Zych.
  • Białe meble są nudne – choć wyżej wspominaliśmy, że białe meble się nie nudzą, no bo jak ma znudzić się coś neutralnego dla oka? Jednak wiele osób twierdzi, że one same w sobie są nudne. Ale właśnie ta ich stonowana stylistyka wcale nie jest stuprocentową wadą, bo dzięki temu możesz je traktować jako tło dla całej aranżacji, a bawić się dekoracjami czy też kolorami na ścianach.

Jakie wnętrza najlepiej prezentują się z białymi meblami?

Mamy nadzieję, że na podstawie powyższych akapitów już wiesz, czy warto kupić białe meble. Teraz czas na przeanalizowanie, do jakich wnętrz pasują takie bryły. Przede wszystkim warto wykorzystać je wszędzie tam, gdzie chcesz podkreślić jasność, przestronność i świeżość wnętrza, zatem interesuje Cię efekt „wow” tuż po przekroczeniu progu. Żeby w oczy uderzała ta lekkość wizualna, jeśli właśnie tego szukasz, to wybierz białe meble i zaaranżuj pomieszczenie z nimi w roli głównej. Zatem w rezultacie to dobry wybór do małych mieszkań, kawalerek i lokali z ograniczeniem dostępu do naturalnego światła, np. z uwagi na niewielkie okna. Białe meble dobrze rozjaśnią nawet te najciemniejsze zakamarki.

Jak dbać o białe meble, aby zachowały swój wygląd?

Znasz już „wady” białych mebli, wśród których pierwsze miejsce zajmuje widoczność zabrudzeń – większa niż w przypadku innych kolorów brył. Jednak to wcale nie skreśla tych mebli, wystarczy o nie odpowiednio dobrze zadbać, aby na wiele lat zachowały swój nieskazitelny wygląd. Jak? Poniżej Twoja ściąga!

  • Regularnie przecieraj powierzchnię białych mebli z kurzu za pomocą wilgotnej ściereczki, a potem wycieraj do sucha.
  • Do większych plam używaj detergentów dostosowanych do rodzaju materiału, z którego wykonane są Twoje meble.
  • Unikaj zbyt agresywnych środków do czyszczenia, aby nie uszkodzić powierzchni i powłok ochronnych mebli zastosowanych przez producenta (np. lakierowanie, woskowanie lub olejowanie).
  • Chroń meble przed nadmierną ekspozycją na światło słoneczne.
  • Odsuń meble od kaloryfera i innych bezpośrednio działających źródeł ciepła.
  • Stosuj preparaty ochronne, które zabezpieczają powierzchnię mebli przed osadzaniem się kurzu.

Białe meble a różne style wnętrzarskie – do czego pasują?

Meble białe dobrze uzupełniają nowoczesne aranżacje, a w tym przede wszystkim te skrajnie minimalistyczne, gdzie paleta barw jest mocno ograniczona lub w zasadzie jej nie ma – bo wszechobecna jest biel, czerń i ewentualnie odrobina szarości. Możesz je także z powodzeniem wykorzystać wszędzie tam, gdzie dobrze pasuje naturalne drewno, z którym białe meble świetnie współgrają. Mowa między innymi o aranżacjach skandynawskich. Takie bryły to też świetne rozwiązanie do prowansalskich i rustykalnych przestrzeni.

A z jakimi dodatkami łączyć białe meble? Z dowolnymi – tak dokładnie, to jedyna słuszna odpowiedź. Widzisz trend wnętrzarski, w którym biel łączy się z bielą, a za chwilę biel towarzyszy prawdziwie kolorowej feerii barw? Wszystkie te propozycje są godne uwagi. W przypadku białych mebli nie ma żadnych ograniczeń, wyłącznie pełna swoboda działania. Możesz je zastosować w połączeniu z ciemnymi lub jasnymi podłogami, ścianami lub tekstyliami. Im kompletnie nic nie zaszkodzi, bo po prostu są…białe! Ponadto znudzi Ci się zielona sofa? To wybierz czerwoną. A co z białymi szafkami, komodami czy stołem z krzesłami? One zostają, nawet gdy wszystko dookoła się zmienia i w tym właśnie tkwi cały ich potencjał i fenomen jednocześnie.

Warto też odkryć urok białych mebli w stylu glamour. Tam sprawdzą się świetnie bryły z połyskującymi frontami i złotymi lub srebrnymi uchwytami. Z kolei w shabby chic meble białe z frezowanymi frontami będą wspaniale podkreślały stylistykę takiej aranżacji, a gdy połączysz je z pastelowymi kolorami i kwiecistymi wzorami, to już będą prawdziwą wisienką na torcie!

A jeśli jesteś ciekaw, dlaczego białe meble są modne, to koniecznie odwiedź nasz blog!

[product id="442, 420, 1506, 491, 837,370" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jakie materiały najlepiej sprawdzają się w białych meblach?

Zawsze i wszędzie, bez względu na kolor, najlepszym wyborem będą meble drewniane. Białe bryły w tym odcieniu to już w ogóle strzał w dziesiątkę, bo nie dość, że są piękne, to też trwałe. Dlatego skupmy się na tym materiale i poznajmy jego zalety. Przede wszystkim meble drewniane słyną z wysokiej jakości. To długowieczne elementy wyposażenia, które mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Oczywiście nie ma w naturze białego drewna, dlatego bryły te są malowane farbami, lakierami lub bejcowane, aby uzyskać biały lub białawy odcień.

Dodatkowo białe meble drewniane są odporne na uszkodzenia, szczególnie te dębowe i pokryte dodatkowymi warstwami zabezpieczającymi. Warto też wspomnieć o możliwości odnawiania białych mebli z drewna. Uszczerbek, rysa? To żaden problem! Przywrócenie piękna bryłom drewnianym wymaga czasu i zaangażowania, ale będą po renowacji wyglądać jak nowe.

Oczywiście są też różne inne opcje. Na przykład płyty MDF lakierowane, które wyróżnia lśniąca, gładka powierzchnia, jednak nie są one aż tak odporne na zarysowania czy odbarwienia. Można też wziąć pod uwagę laminat stosunkowo niepodatny na plamy.

Białe meble, a ich połączenie z innymi kolorami brył – czy to się może udać?

Białe meble możesz potraktować jak czyste płótno i dobierać do nich inne elementy. O ile w dodatkach nie sposób wymienić wszystkiego – dowolnych poduszek, zasłon, pledów, świeczek, figurek, itd., o tyle możesz zainspirować się ciekawymi połączeniami białych mebli z tymi w innych kolorach.

Równowaga i kontrast po raz pierwszy

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na zestawienie białych mebli z innymi kolorami jest gra kontrastów. Biel doskonale łączy się z tymi mocnymi barwami. O jakich odcieniach mowa? Choćby granat, klasyczna czerń lub butelkowa zieleń.

Jeśli jednak wolisz delikatniejsze połączenia, to z pewnością interesuję Cię nie kontrast, a równowaga. Możesz zatem zestawić białe meble z pastelowymi odcieniami, jak pudrowy róż, mięta czy delikatna szarość.

Gra różnych faktur i materiałów po raz drugi

Białe meble pozwolą Ci także zabawić się fakturami i materiałami. Dlatego białą komodę możesz zestawić z szafką RTV w odcieniu złocistego dębu lub biały stół z krzesłami w kolorze jasnej sosny. Ponadto świetnie połączą się też z czarnymi metalowymi meblami bądź z meblami ze szklanymi akcentami.

Personalizacja po raz trzeci

Zawsze personalizacja była, jest i będzie w cenie, a białe meble pozwolą Ci ją wyeksponować w najwyższym stopniu. Wystarczy, że oddzielnie odbierzesz uchwyty do białych mebli, przemalujesz ich elementy na inny kolor, gdy wybierzesz np. drewniane bryły lub zestawisz je z dodatkami, które są prawdziwie Twoje.

Czy białe meble są praktyczne w codziennym użytkowaniu?

Białe meble, choć przepiękne i eleganckie, mogą budzić uzasadnione obawy co do ich praktyczności w codziennym użytkowaniu. Na pewno w kuchni będą wymagały częstszego dbania o nie, podobnie jak w pokoju dziecięcym. W jadalni stół będzie narażony na kontakt z napojami i jedzeniem, dlatego też praktyczność nieco spada, ale mimo wszystko nie warto z nich rezygnować. Z pewnością najlepiej sprawdzą się w salonie i sypialni, gdzie nie będą już tak narażone trudne warunki, zatem w efekcie ich użytkowanie w tych pomieszczeniach raczej nie będzie sprawiać większych problemów.

Więcej przydatnych wskazówek znajdziesz na naszym blogu, w którym podpowiadamy, jaki kolor ścian pasuje do jasnego drewna oraz jak urządzić sypialnię z białymi meblami. Zapraszamy do lektury!

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium