Domowa biblioteka – czyli o półkach i regałach

Mimo wciąż spadającego poziomu czytelnictwa w Polsce, wiele osób nie wyobraża sobie życia bez domowej biblioteki. Mieć ulubione książki na wyciągnięcie ręki to wspaniała sprawa. Niekoniecznie też trzeba kolekcjonować książki. Na naszych półkach mogą piętrzyć się w końcu płyty winylowe lub CD z albumami ciekawych zespołów, pudełka z grami komputerowymi, kolekcja filmów lub gier planszowych. Aby móc trzymać w mieszkaniu to wszystkie skarby, kolekcjonerzy potrzebują sporo miejsca. I tutaj z pomocą przychodzą im meble.

Półki

Najprostszym i najtańszym sposobem magazynowania domowej biblioteczki są półki. Sporym ich atutem jest to, że można zamontować je w różnych, niewykorzystywanych miejscach, gdzie nie zmieści się już jednak mebel – nad biurkiem, łóżkiem czy w przedpokoju. Z drugiej strony, mają też sporo wad. Na ogół trudno umieścić na nich jakąś większą kolekcje – mogą przydać się jako dodatkowe miejsce lub na jakiś mały zbiór, jednak trudno byłoby trzymać na nich całą biblioteczkę. Są też na ogół dość krótkie i wąskie. Niewiele zmieszczą a często nie da się na nich trzymać dużych przedmiotów. Jeśli mamy duże książki, atlasy, edycje kolekcjonerskie, winyle – to niestety, ale się nie sprawdzą. Mała, ciekawa kolekcja na półkach może nabrać dodatkowego uroku. Niestety trzymanie na nich wszystkiego co mamy, nie wygląda zbyt imponująco.

Witryny


Zdecydowanie lepiej książki prezentują się w witrynach. Te znów mają kilka plusów. Po pierwsze sam aspekt estetyczny – książki czy płyty za oszkloną witryną prezentują się wspaniale. Nie zalega też na nich kurz, więc łatwo utrzymać je w czystości i zawsze mają dobrą prezencję. Witryny mają na ogół wysokie półki, bez problemu zmieszczą się więc tam większe książki, płyty czy gry. Dodatkowo w szufladach możemy trzymać egzemplarze rzadko używane, albo specjalistyczne czasopisma. Jedynym minusem witryn w tym wypadku jest miejsce. Idealnie nadają się do przetrzymywania dużych egzemplarzy, lub tych szczególnie wartych wyeksponowania. Niestety, jeśli posiadamy dużą kolekcję, witryny mogą okazać się zdecydowanie zbyt mało pojemne.

Regały

 

Na pomoc przychodzą nam jednak regały. Te idealnie nadają się do przetrzymywania naprawdę dużych kolekcji. Na dużych, głębokich półkach możemy ustawiać książki nawet w dwóch rzędach. Jeśli zostanie nam trochę miejsca, zawsze można dostawić dodatkowe przedmioty, jak zdjęcia, kwiaty czy inne ozdoby, które wypełnią puste miejsca. W ten sposób z łatwością uporządkujemy naszą kolekcję i sprawimy, że będzie się świetnie prezentować. Regał to zdecydowany faworyt, jeśli chodzi o meble dla kolekcjonerów.

A wy, gdzie trzymacie wasze kolekcje?

back to top