Solidnie wykonane meble dębowe starzeją się z klasą, ciesząc oko przez nawet kilkadziesiąt lat, ale zachowanie pięknego wyglądu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Drewno jest naturalnym materiałem, dlatego należy je traktować z wyjątkową delikatnością – w tym przypadku nie sprawdzą się zwykłe detergenty dostępne na sklepowych półkach. Podpowiadamy więc, jak czyścić meble dębowe tak, by cieszyć się ich szlachetnym wyglądem przez kolejne dziesięciolecia.
Dlaczego meble dębowe wymagają odpowiedniej konserwacji?
Choć drewno jest niezwykle trwałym materiałem (stąd między innymi jego popularność w branży meblarskiej), należy je traktować z szacunkiem – całkowicie zrezygnować ze środków chemicznych oraz unikać wilgoci. Dlaczego? Meble dębowe reagują wrażliwie na wiele czynników zewnętrznych. Większości z nich jesteś w stanie uniknąć, ponieważ zależą od tego, co znajdzie się w bezpośrednim kontakcie z meblami oraz w jaki sposób będą czyszczone.
Czego należy unikać czyszcząc dębowe meble?
Zarówno używane, jak i nowoczesne meble dębowe nie lubią wilgoci, dlatego należy unikać mokrych ściereczek – regularne czyszczenie wodą może doprowadzić do uszkodzenia struktury drewna. Kuchenne detergent mogą z kolei skutkować odbarwieniem stołu czy komody. Podobny efekt "uzyskasz", wykorzystując do czyszczenia produkty na bazie amoniaku, alkoholu lub rozpuszczalników. Zapomnij także o pozornie skutecznych preparatach typu 2w1 – częściej rozcierają brud na powierzchni dębowych mebli niż ją rzeczywiście czyszczą.
Warto również pamiętać, że innej pielęgnacji wymagają olejowane meble dębowe, innej zaś meble z surowego drewna. Olej nie jest w stanie usunąć kurzu oraz brudu, może go jedynie zakonserwować, wcierając nieczystości w drewno i tym samym dając nieciekawy efekt wizualny. Zanim więc zabierzesz się za olejowanie, dokładnie oczyść powierzchnię drewnianych mebli.
Jak czyścić meble z drewna dębowego?
Do konserwacji mebli dębowych wystarczą: antystatyczna szczotka lub miękka szmatka pozbawiona długich i szorstkich włókien (koniecznie sucha!) oraz odpowiednio dobrany preparat do czyszczenia drewnianych powierzchni. Środki tego typu nie będą potrzebne w przypadku bejcowanych i fornirowanych stołów czy komód. Pozostałe meble drewniane należy czyścić w następujący sposób:
- wytrzeć kurz przy użyciu suchej, miękkiej szmatki,
- usunąć widoczne przebarwienia, ubytki oraz rysy – można do tego wykorzystać drobnoziarnisty papier ścierny, a w przypadku większych ubytków specjalny preparat,
- wyczyścić powierzchnię dębowych mebli odpowiednim preparatem naniesionym na miękką ściereczkę – zanim to zrobisz, przetestuj działanie produktu w niewidocznym miejscu,
- usuń pozostałości kurzu oraz środków pielęgnujących za pomocą drugiej, suchej ściereczki.
W ten sam sposób warto traktować także niepozorne wieszaki drewniane znajdujące się w szafie – dzięki temu będą służyć przez wiele lat. Pamiętaj, że wykorzystując sprawdzone sposoby konserwacji nowoczesnych mebli dębowych, dbasz o ich długą żywotność. Jeśli interesują Cię inne porady wnętrzarskie, w tym między innymi, jak osiągnąć przytulny klimat wnętrza, to koniecznie odwiedź nasz blog.
Sprawdź inne artykuły na naszym blogu: