Jak dbać o meble z drewna?

Decydując się na zakup mebli drewnianych należy pamiętać, że meble z naturalnego drewna posiadają swoje specyficzne wymogi pielęgnacyjne, które gwarantują wieloletnią satysfakcję z użytkowania mebla. Pomieszczenia w drewnie to marzenie wielu, dlatego bardzo dużo osób decyduje się na zakup drewnianych mebli. Mają one nie tylko piękny, charakterystyczny wygląd i zapach, lecz także cechuje je trwałość oraz solidność wykonania. Zanim przystąpisz do dbania o meble, zwróć uwagę już podczas zakupu, czy surowiec, z którego wykonano mebel jest trwały i odporny na uszkodzenia. Drewno dębowe to najczęstszy wybór, ponieważ jest ono bardzo odporne i solidne. Odpowiednia dbałość i systematyczność w pielęgnacji to klucz do sukcesu, jeśli chcesz by drewniany mebel prezentował się dobrze i nie ulegał zniszczeniu.

Dłoń mężczyzny czyszczącego powierzchnię blatu

Co zagraża meblom z naturalnego drewna?

Meble z drewna nie powinny znajdować się w bliskiej odległości źródeł ciepła – np. grzejników i innych gorących urządzeń. Minimalna odległość to 1 metr. Zbyt bliskie usytuowanie mebla przy ciepłym kaloryferze może skutkować pojawieniem się pęknięć lub odkształceń. W przypadku posiadania ogrzewania podłogowego, zaopatrz się w podkładki filcowe pod meble.

Kubki i naczynia mogą pozostawiać odbarwienia, których nie sposób się pozbyć. Gorące, zimne lub mokre naczynia nie są sprzymierzeńcami naturalnego drewna, dlatego pamiętaj o tym, by drewniane stoły posiadały dodatkowo podkładki pod naczynia.

Kolejnym czynnikiem, który szkodzi meblom z drewna zaraz po nadmiernym cieple, jest woda. W przypadku rozlania się płynu, mebel należy wycierać od razu, zawsze do sucha. Pozostawienie wilgotnej powierzchni mebla skutkuje pojawieniem się zniekształceń.

Właściwa wilgotność i temperatura pomieszczenia ma także znaczący wpływ na to, jak wyglądają meble – przyjmuje się, że właściwa temperatura powietrza powinna wynosić od 15 do 30 stopni Celsjusza, a wilgotność ok. 60 %. Drewniane meble łatwo zarysować, dlatego zawsze używaj podkładek, jeśli piszesz na drewnianym stole.

Podkładki korkowe na blacie stołu

5 kroków do bezpiecznego i skutecznego czyszczenia drewnianych powierzchni

1. Regularnie wycieraj meble z kurzu – najlepiej przy pomocy suchej, miękkiej szmatki. Świetnie w tym celu sprawdza się ściereczka z mikrofibry. Szmatki o chropowatej powierzchni mogą skutkować zarysowaniami powierzchni mebla.

2. Większe zabrudzenia usuwaj przy pomocy mleczek lub płynów dedykowanych powierzchniom drewnianym. Uwaga! Na niewidocznej części mebla przetestuj, czy preparaty te nie pozostawiają odbarwień. Środki czyszczące dobieraj zgodnie ze sposobem wykończenia mebla. Meble malowane, woskowane, czy lakierowane różnią się między sobą pielęgnacją. Dla leniwych sprawdzą się bezprzewodowe odkurzacze, które wyposażone w specjalną szczotkę, nie porysują powierzchni mebla.

3. Nie nanoś preparatów czyszczących bezpośrednio na mebel – nawilż nią ściereczkę.

4. Meble z drewna należy przecierać zgodnie z kierunkiem usłojenia.

5. W momencie czyszczenia miej przy sobie dwie szmatki – jedna powinna służyć do nakładania preparatu na powierzchnię mebla, druga – do ściągania rozpuszczonego brudu.

Kupno drewnianych mebli z pewnością okaże się bardzo dobrą decyzją, nawet po wielu latach. Drewniane meble są trwałe i dają satysfakcję na lata. Odpowiednia pielęgnacja, systematyczność i stosowanie się do powyższych wskazówek pozwoli Ci zachować nienaruszony wygląd mebla na wiele lat.

Pozostaw komentarz

back to top