Jak łączyć ciemne meble z jasnymi?
Jak łączyć ciemne meble z jasnymi? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które obawiają się takiego rozwiązania. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż różne odcienie drewna mogą się ze sobą wizualnie gryźć, co w efekcie tworzy chaos i negatywnie wpływa na estetykę aranżacji. Jednak wystarczy pamiętać o kilku zasadach, które zagwarantują sukces podczas meblowania domowych pomieszczeń. Zatem jak łączyć ciemne meble z jasnymi, aby stworzona przestrzeń była spójna, harmonijna i przyjemna dla oka? Dowiedz się już dziś!
Czy meble muszą być w tym samym kolorze?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak łączyć kolory mebli i czy faktycznie wszystkie elementy wyposażenia muszą mieć ten sam odcień. Tak naprawdę zupełnie nie. To, jak urządzimy domowe wnętrza, zależy głównie od indywidualnych preferencji i gustu stylistycznego, dlatego nie warto w tej kwestii narzucać sobie żadnych ograniczeń. Wystarczy przejrzeć inspiracje i śledzić na bieżąco trendy wnętrzarskie, aby dowiedzieć się, jak łączyć meble i w jakim kierunku podążać.
Jak łączyć ze sobą różne meble?
Jak łączyć meble, aby uzyskany efekt i tym samym wystrój był przyjemny dla oka? Z oczywistych względów meble ustawione w różnych pokojach mogą mieć jednocześnie różne kolory, ponieważ gdy nie stoją obok siebie, to nie porównujemy ich barw ze sobą. Sytuacja ta zmienia się podczas meblowania jednego pomieszczenia. Czy w nim meble muszą być takie same? Zdecydowanie nie, jednak mimo wszystko warto zachować harmonię. Zatem nie najlepszym pomysłem jest zupełna kakofonia barw, które wizualnie do siebie kompletnie nie pasują. Pomimo różnic w kolorach, warto zastosować podobną tonację, np. wyłącznie chłodne lub ciepłe odcienie. Ponadto można postawić na modny kontrast lub w obrębie jednej bryły zastosować inny kolor na korpusie, a inny na frontach.
Bardzo często różnice w kolorach występują w przypadku elementów wyposażenia wykonanych z różnych materiałów. Więcej informacji i przydatnych wskazówek na ten temat można znaleźć w naszym artykule blogowym: meble drewniane a meble z płyty.
Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które odpowiadają na pytanie: jak łączyć kolory mebli.
- Połączenie czarnych mebli z białymi – to monochromatyczne połączenie, które zawsze się sprawdzi. Kontrast między tymi barwami jest ponadczasowy, dzięki czemu nigdy nie wyjdzie z mody, nawet pomimo często zmieniających się trendów. Jednocześnie to dość odważne połączenie, które sprawdzi się w nowoczesnych i minimalistycznie urządzonych wnętrzach, w których przeważa surowość i prostota. Oczywiście zawsze można ją przełamać, np. stosując kolorowe czy wzorzyste dekoracje.
- Połączenie drewnianych mebli z dowolnym kolorem – jeśli zdecydujemy się na drewniane meble, to mamy ogromne pole do manewru, gdyż do jednego odcienia drewna naturalnego będą pasować w zasadzie wszystkie kolory. Dzięki temu można wybrać drewniane korpusy w jasnym bądź ciemnym odcieniu, a fronty zastosować zielone, granatowe, beżowe lub szare.
- Połączenie ciemnych mebli z jasnymi to znakomity wybór, jeśli tylko będą ze sobą spójne. Zatem, jak łączyć ciemne meble z jasnymi? Można postawić na ciemne drewno w chłodnym odcieniu z jasnym drewnem, ale również w chłodnej tonacji. Wystarczy trzymać się zasady, żeby nie łączyć ciepłej kolorystyki z chłodną. Dla przykładu meble w ciemnym odcieniu wenge mogą świetnie współgrać z elementami w jasnym kolorze sonoma.
- Połączenie mebli w jednym kolorze, ale o różnej tonacji – w tym przypadku mowa między innymi o wykorzystaniu szarych mebli, jednak część z nich może być antracytowa, a druga część jasno-popielata. Ta sama barwa – szarość, jednak w różnej tonacji, od jasnej do ciemnej, zawsze będzie się dobrze prezentować.
Czy stół i meble muszą być w tym samym kolorze?
Jak łączyć kolory mebli w jadalni, a konkretnie, czy stół i krzesła muszą mieć taki sam kolor jak pozostałe elementy wyposażenia? W tym przypadku również nie ma takiej konieczności, jednak zastosowanie kompletu, który zupełnie nie będzie wizualnie pasował do wystroju, oczywiście nie jest dobrym rozwiązaniem. Można zatem zdecydować się na kilka różnych propozycji.
- Blat stołu może nawiązywać do korpusów witryny, barku czy komody, która stoi w tym samym pomieszczeniu.
- Nóżki krzeseł powinny być spójne z nogami stołowymi.
- Design stołu powinien nawiązywać do stylistyki krzeseł, które tworzą z nim komplet.
- Obicia krzeseł mogą mieć zbliżony odcień do tapicerki zastosowanej na komplecie wypoczynkowym.
Warto także wiedzieć, że niekiedy kącik jadalniany może mieć w całości zupełnie inny kolor, co pozwoli wyróżnić strefę spożywania posiłków od pozostałych. Będzie po prostu ciekawym akcentem dekoracyjnym i funkcjonalnym jednocześnie.
Różne kolory mebli – w jakich stylach sprawdzą się najlepiej?
Mieszanie stylów w mieszkaniu to świetne doświadczenie i możliwość stworzenia spersonalizowanych wnętrz domowych. Jednak odpowiadając sobie na pytanie, jak łączyć meble, warto pamiętać, że każde połączenie może zupełnie inaczej prezentować się w przypadku konkretnego stylu – jednocześnie lepiej lub gorzej.
Zupełna dowolność różnorodnych połączeń jest najbardziej dopuszczalna w stylu eklektycznym, w którym panuje pełna swoboda i trudno mówić o jakichkolwiek ograniczeniach. Można powiedzieć, że styl ten uwielbia kreatywność i nie lubi monotonni. Zatem, jak łączyć kolory mebli w takiej aranżacji? Jeśli tylko wykończymy wnętrze bezpieczną bazą (ściany i podłogi), to można zdecydować się na ciemne meble w nowoczesnym stylu, połączone z jasnymi, nawiązującymi do skandynawskich trendów, np. uzupełnione pikowanymi obiciami w stylu glamour, jeśli mowa o kompletach wypoczynkowych. To prawdziwy eklektyzm, któremu warto dać się ponieść!
Jak łączyć meble w nowoczesnym stylu? W takiej aranżacji zdecydowanie najlepiej zaprezentują się stonowane i neutralne połączenia – w tym czerń, biel, szarość i beż. W skrajnie modernistycznie urządzonym wnętrzu warto zastosować białe i czarne meble, np. czarną elegancką sofę i geometryczne bryły meblowe do przechowywania w białym kolorze.
Jak łączyć kolory mebli w aranżacjach klasycznych? Styl tradycyjny uwielbia ciepłą kolorystykę i drewniane materiały. Dlatego też w tym przypadku warto postawić właśnie na takie połączenia. Odcienie drewna mogą być różne, jednak powinny charakteryzować się ciepłą tonacją. Taka sama zasada doskonale sprawdzi się w stylu rustykalnym i prowansalskim.
Jak łączyć meble w stylu skandynawskim? Trend ten słynie z jasnej i pastelowej kolorystyki, dlatego świetnym wyborem będą w tym przypadku meble wykonane z jasnego odcienia drewna, np. zastosowanego na korpusach szafek czy smukłych nóżkach meblowych, podczas gdy pozostałe elementy będą białe, écru, beżowe lub jasnoszare. Resztę wnętrza mogą dopełnić pastelowe barwy, które będą równie przyjemne dla oka.
Jak widać, w przypadku chęci połączenia różnych odcieni mebli można wykorzystać wiele możliwości i pozbyć się wszelkich ograniczeń. Na tym właśnie powinna polegać aranżacja wnętrz – na dobrej zabawie, eksperymentowaniu i znalezieniu idealnego pomysłu dla siebie.
Sprawdź inne artykuły na naszym blogu: