Meble Zych - internetowy sklep meblowy

Jak podawać wymiary mebli? Jak je odczytywać?

Jak podawać wymiary mebli? Jak je odczytywać?

Wysokość, szerokość, długość, głębokość… już się w tym wszystkim pogubiłeś? Jeżeli dla Ciebie podawane wymiary szafek to wciąż czarna magia, to ten wpis jest dla Ciebie. Nasz artykuł odpowie na pytanie jak podawać wymiary mebli i jak je odczytywać.

Jak podawać wymiary mebli? Jak je odczytywać?

Jeżeli szukasz sprawdzonego przewodnika po rozmiarach, a raczej wymiarach mebli – służymy pomocą! Wiemy, jak trudno jest się odnaleźć w gąszczu informacji na temat mebli. Materiały, z których został wykonany, detali, które posiada, takie jak akcesoria z cichym domykiem, energooszczędne oświetlenie, metalowe lub plastikowe uchwyty, a także wymiary. To właśnie te ostatnie przysparzają najwięcej kłopotu. Dlaczego? Wielu producentów gubi się w podawaniu wymiarów, rozpoczynając ich podawanie raz od szerokości, raz od głębokości i myląc wysokość z długością. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak podawać wymiary mebli w sklepach internetowych, podczas ich projektowania oraz zamawiania. Ujednolicenie ułatwi pracę architektom i klientom. Ciekawy? Zapraszamy!

Jak się podaje wymiary mebli?

Mimo, że nie ma odgórnie przyjętej normy, co do tego, jak się podaje wymiary mebli, to jednak warto przypomnieć wiedzę z zakresu szkoły podstawowej. Posługując się układem współrzędnych można wytypować dwie przestrzenie – dwuwymiarową (X, Y) oraz trójwymiarową (X, Y, Z). Przyjmując za poziom oś X podajemy szerokość mebla. Oś Y będzie utożsamiana z wysokością. Natomiast głębokość mebla zmierzymy obrazując oś Z. I tak, dla płaskich przedmiotów podajemy tylko szerokość oraz wysokość, natomiast głębokość (długość) pomijamy. Natomiast w przypadku mebli zawsze jako pierwsza jest szerokość, wysokość i głębokość szafki (długość).

Jak podawać wymiary mebli? Przeanalizujmy to, na podstawie konkretnego mebla. W przypadku witryny dębowej wąskiej powinna być zawartą informacją typu „Witryna 66 x 201 x 40 cm zmieści się nawet w niewielkiej przestrzeni salonu”, gdzie 66 centymetrów odnosi się do szerokości, 201 centymetrów do wysokości szafki, zaś 40 cm jest oczywiście głębokością mebla.

Wysokość i głębokość szafki - co oznaczają

Wiesz już, jak podawać wymiary mebli i w jakiej kolejności. Pragniemy jednak zauważyć, że są wymiary, które przysparzają problemów. Dlaczego? Otóż czy podając wysokość szafki uwzględniamy jej podstawę – nóżki lub stelaż? Czy głębokość szafki uwzględnia grubość frontów i pleców mebla?

[product id="1033, 1021, 1016, 1003, 967,816" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Najczęściej można się spotkać z tymi pomiarami podczas aranżacji kuchni i robienia mebli na wymiar. Dlaczego? Gdy widzimy głębokość szafki równą 51 cm zakładamy, że tyle ma cała szafka. Takie postrzeganie to ogromny błąd. Podczas podawania głębokości mebli, podaje się jedynie głębokość korpusów. Pamiętaj, że doliczyć do tego należy ok 2 cm grubość frontu, 2 cm cofnięcie blatu względem blatu oraz przestrzeń za meblami, która pozwoli na podciągnięcie przyłączy elektrycznych. Dlatego szafki dolne o głębokości 51 cm w rzeczywistości mają ich 60 cm (tyle, ile wynosi głębokość blatu). Podczas remontu może się okazać, że wymiary uwzględnione w projekcie nijak się mają do rzeczywistości. Nierówności ścian, krzywizny podłóg – to wszystko i jeszcze więcej to często spotykane „usterki” remontowe. Co zrobić w takim przypadku? Zawsze należy się kierować najmniejszymi pomiarami pomieszczenia. Dzięki temu uniknie się konieczności kucia ścian.

Mamy nadzieję, że teraz wszystkie salony meblowe oraz e-sklepy ujednolicą podawanie wymiarów tak, aby wszędzie był to uniwersalny kod. W ten sposób podając prawidłową głębokość szafki i wysokość szafki architektowi lub dekoratorowi wnętrz ułatwisz mu pracę, unikniesz nieporozumień i zyskasz meble, dopasowane do metrażu. Czy nie o to właśnie chodzi?

Polecamy też serię wpisów do różnych pomieszczeń, których aranżacja zależy od metrażu: „Jak urządzić mały pokój młodzieżowy?”, „Jak urządzić małą sypialnię?”, „Jakie meble do małej jadalni?”, „Jak urządzić mały salon w bloku? Szukasz inspiracji - sprawdź!”. Przyda się również wpis na temat aranżacji problematycznych domowych pomieszczeń, np. ze skosami „Aranżacja poddasza”.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium