Jak stworzyć kreatywną przestrzeń biurową?

Niezależnie od tego czy posiadamy własną firmę czy też jesteśmy przez kogoś zatrudnieni wszyscy przynosimy pracę do domu. Zarówno dzieci jak i my pracujemy dłużej i ciężej niż to było jeszcze dekadę temu. Badania dowiodły, że uczniowie spędzają ucząc się tyle czasu co dorośli pracujący na 1,5 etatu. Także ich rodzice poza przysłowiowymi ośmioma godzinami mnóstwo czasu spędzają przed komputerem lub dokumentami. Co zrobić by po zapracowanym dniu mieć siłę by zasiąść do dalszej pracy? Zapewne nie ma złotego środka, ale można tak zaaranżować przestrzeń wokół nas by łatwiej nam było skupić się na wykonywanych czynnościach.

Po pierwsze niezbędne jest jasne miejsce. Im ciemniejszy kąt tym bardziej i szybciej męczyć się będą nasze oczy. Ważne jest dobre oświetlenie. Pamiętajmy zatem o tym punktowym jak i rozproszonym w całym pomieszczeniu. Nie powinno ono rzucać cienia na naszą postać jak i otaczające nas przedmioty. Istnieje opinia, że biurko znajdować powinno się przy oknie byśmy mogli skorzystać z dziennego światła. Minusem takiego ustawienia szczególnie dla tych, którzy nie mogą na długo skupić swej uwagi, jest to co dzieje się za oknem. Jasne kolory mebli i ścian rozświetlą przestrzeń, w której się znajdujemy.

Idealnym rozwiązaniem byłby osobny pokój, biuro, studio, w którym odizolowani od rodziny moglibyśmy wypełniać swoje zadania, zamiast między gotującym się obiadem, krzyczącymi dziećmi i innymi przejawami życia rodzinnego próbować skupić uwagę. Niestety nie w każdym domu możemy pozwolić sobie na taki luksus. Dokonajmy więc zakupu dużego wygodnego biurka. Przykładem może tu być białe biurko sosnowe Belluno Elegante. Z łatwością pomieścimy na nim wszystkie przydatne sprzęty: komputer, klawiaturę, głośniki, drukarkę z ksero i skanerem. Na blacie powinno być miejsce dla notatnika i potrzebnych przyborów. Zadbajmy o to by takie rzeczy jak zakreślacze, długopisy, kolorowe zakładki i kartki na notatki zawsze były w pobliżu ręki. Jeśli wymaga tego praca przyda się także kalkulator, dziurkacz, zszywacz, klej, nożyczki, taśma samoprzylepna czy też spinacze do papieru. Im mniej bowiem będziemy odrywać się od naszego zajęcia by znaleźć potrzebne przedmioty, tym płynniej wykonamy zaplanowane wcześniej zadanie.

Nie zagraćmy miejsca pracy, w zorganizowanym pomieszczeniu żyje się lepiej.

Poza biurkiem niezbędne jest wygodne dostosowane do naszej postury krzesło. Od tego bowiem jak wygodnie siedzimy bez bólu pleców i szyi zależy długość pracy. Należy więc pamiętać o tym by w całości mieściło się pod blatem, co sprawi, że nie będziemy się garbić, a także by wygodne oparcie pokrywało całą powierzchnię pleców. Im nam wygodniej tym bardziej skupimy się na wykonywanym zadaniu.

Harmonii kreatywnej przestrzeni biurowej służy przede wszystkim styl skandynawski. Prosta, ale jakże przydatna konstrukcja mebli takich jak choćby niezbędne regały, w których umieścić możemy segregatory czy organizery na dokumenty, a także pomocne słowniki i książki.

Jeśli nasza praca wymaga kreatywnego myślenia zaopatrzmy się w tablice, na której zapisywać będziemy nasze pomysły. Nieodzowna jest także piłeczka antystresowa. Popularne są zamiast krzeseł, zwłaszcza dla tych, którzy przed biurkiem spędzają wiele godzin, zastępujące krzesła piłki.

Na koniec pamiętajmy o tym, że w kreatywnym miejscu pracy najważniejsze jest to co nas rozwija i pomaga w skupieniu.

Pozostaw komentarz

back to top