Jak urządzić niewielki pokój dzienny?

Pokój dzienny to miejsce codziennego odpoczynku, ale także spotkań rodzinnych i imprez w gronie przyjaciół. Jak powinien wyglądać i co zawierać, by spełniał Twoje oczekiwania? W tym poradniku dowiesz się bez czego nie obejdzie się praktyczny pokój dzienny.

Salon z kolekcją Madera

Pokój dzienny – jak urządzić?

Pokój dzienny lub inaczej salon może mieć przeróżne formy – zależą one od układu pomieszczeń w Twoim mieszkaniu lub domu. Wyróżniamy trzy podstawowe układy.

    • Strefa jednoprzestrzenna, która ma prostą, otwartą formę w postaci jednego pomieszczenia. Podział między danymi przestrzeniami funkcyjnymi można uzyskać przy pomocy mebli lub kolorów ścian, czy zróżnicowania podłogi. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest wrażenie przestronności, które można uzyskać nawet przy stosunkowo niewielkiej powierzchni. Ze strony praktycznej – w otwartym pomieszczeniu o wiele lepiej rozchodzi się ciepło z kominka.
    • Strefa amfiladowa ma kształt nieregularny, sprawiający wrażenie rozczłonkowania. Pokój dzienny wykonany tym sposobem posiada specjalnie wydzielone miejsca w przestrzeni, gdzie spełniane są poszczególne funkcje tego pomieszczenia. Wydziela się je za pomocą elementów architektonicznych takich jak słupy, nadproża itd. Strefa amfiladowa to pośrednie rozwiązanie między układem jednoprzestrzennym a zamkniętym.
    • Strefa zamknięta ma jasno określone funkcje – jest skupiona na konkretnej funkcji pokoju dziennego jaką jest odpoczynek i ewentualne przyjmowanie gości. Jest to tylko i wyłącznie jedno wnętrze, nie połączone z kuchnią.

kolekcja Madera Vintage w salonie

Pokój dzienny – jakie meble?

Istnieją jednak meble, które niezależnie od przyjętej formy, powinny znaleźć się w pokoju dziennym:

  • wygodna sofa a przy niej stolik kawowy do przyjmowania gości lub odpoczynku; dobrze wyposażyć się także fotel z podnóżkiem,
  • drewniane witryny lub komody z drewna, które oprócz pięknego wyglądu zapewnią dodatkowe miejsce na przechowywanie rzeczy,
  • drewniany stół do spożywania wspólnie posiłków zwłaszcza jeśli pokój dzienny połączony jest z kuchnią,
  • opcjonalnie telewizor, a z nim komoda TV, która pozwoli z łatwością rozprawić się z plączącymi się kablami.

Nie zapomnij o praktycznych dodatkach, które pomogą stworzyć niepowtarzalny klimat Twojego wnętrza. Mowa tu np. o narzutach, poduszkach, czy zasłonach.

Pokój dzienny – jak praktycznie go stworzyć

Salon to miejsce dla każdego domownika. Warto zadbać o to, by każdy czuł się w nim dobrze i mógł znaleźć coś dla siebie. Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią możemy stworzyć kąt z regałami pełnymi książek i fotelem, miejsce do spożywania posiłków, a także miejsce do gier i zabaw. Warto zwrócić uwagę, by pokój dzienny był stworzony w taki sposób, by każdy mógł przebywać w nim jednocześnie, nie przeszkadzając sobie. Przykładowo – jeśli stworzymy miejsce do czytania książek i ustawimy w tym samym pomieszczeniu telewizor oraz konsolę do gier – warto na przykład dokupić słuchawki. Bardzo popularną opcją w pokoju dziennym jest również kominek, który niewątpliwie tworzy przytulną atmosferę. Jednak bardzo często przegrywa on w starciu o miejsce m.in. z telewizorem.

Pozostaw komentarz

back to top