Meble Zych - internetowy sklep meblowy

Jak ustawić meble w pokoju dziecięcym?

Jak ustawić meble w pokoju dziecięcym?

Jak urządzić pokój dziecka? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy stają przed tym trudnym wyzwaniem. Wybór mebli i stylu czy wydzielenie stref to zadanie, które zwykle zarezerwowane jet dla doświadczonych projektantów wnętrz. Jednak nie warto się poddawać, gdyż aranżacja przestrzeni dla malucha wcale nie musi być trudna i skomplikowana – wystarczy, że zapoznasz się z naszym poradnikiem, w którym z pewnością znajdziesz odpowiedź na pytanie: jak ustawić meble w pokoju dziecięcym, czym się kierować podczas ich zakupu i na co zwrócić szczególną uwagę. Ponadto prezentujemy wiele praktycznych wskazówek, z których warto skorzystać.

Jak wydzielić strefy w pokoju dziecka?

Jak ustawić meble w pokoju dziecięcym w taki sposób, aby wydzielić strefy, które ułatwią korzystanie z pomieszczenia, a także zwiększą jego funkcjonalność? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, w pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, jakie strefy w ogóle powinny znaleźć się w pokoju dziecięcym. Przede wszystkim mowa o strefie przeznaczonej na sen, przechowywanie, naukę i zabawę. Każda z nich jest równie ważna, dlatego nie warto pominąć żadnej.

Jakie są zalety takiego podziału? Przede wszystkim możliwość wizualnego uporządkowania pokoju dziecięcego i dodatkowo wykorzystanie wszystkich możliwości aranżacyjnych w danym wnętrzu. Poszczególne strefy można oddzielić kolorami, ściankami działowymi, lamelami czy też meblami. Do najczęściej wykorzystywanych rozwiązań zdecydowanie należy rozdzielenie stref elementami wyposażenia, które są niezbędne w każdym pokoju dziecka.

Jakie meble do pokoju dziecięcego sprawdzą się najlepiej w celu wydzieleni poszczególnych stref? Z pewnością można wymienić kilka propozycji, do których należy:

  • szafa,
  • komoda,
  • biurko,
  • łóżko,
  • regały.

Wspomniane meble do pokoju dziecięcego można rozstawić w różnych miejscach w pokoju, a każde z nich ze względu na przeznaczenie będzie już samo w sobie wydzielać daną strefę w pewnym sensie.

Co ciekawe, mebla dla dziecka do pokoju mogą oddzielać nie tylko powyższe strefy, ale także przestrzeń zarezerwowaną dla chłopca i dziewczynki, jeśli jest ona dzielona przez rodzeństwo. Dzięki temu między bratem a siostra z pewnością będzie mniej sporów, gdyż każdy będzie miał swój prywatny kącik.

[product id="625, 414, 442, 1213" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak wybrać meble do pokoju dziecięcego?

Wybierając meble do pokoju dziecięcego, należy zwrócić szczególną uwagę na ich jak najwyższą jakość. Dzieci bywają nieostrożne, szczególnie gdy rozpiera je energia, dlatego elementy wyposażenia, które znajdą się w ich prywatnej przestrzeni, powinny dobrze znosić intensywną eksploatację. Z tego względu najlepszą propozycją będą modele drewniane, które nie mają sobie równych pod względem trwałości, wytrzymałości i odporności na uszkodzenia. Poniżej znajdziesz konkretne przykłady mebli dla dziecka do pokoju, które ze względu na swoje przeznaczenie doskonale wydzielą poszczególne strefy.

  • Meble do pokoju dziecięcego do strefy snu i odpoczynku – w tej części powinno znaleźć się oczywiście wygodne łóżko z odpowiednio dopasowanym stelażem i materacem, które w połączeniu stworzą bezpieczną przystań i jednocześnie idealną konstrukcję do zdrowego snu i pełnego relaksu.
  • Meble dla dziecka do pokoju do strefy nauki – w tej części zdecydowanie najważniejsze miejsce jest zarezerwowane dla biurka i dopasowanego do niego fotela, dlatego warto wybrać model zapewniający komfort podczas odrabiania zadań domowych, powtarzania materiału do sprawdzianu, a także korzystania z komputera stacjonarnego lub laptopa.
  • Meble dziecięce do strefy rozrywki i zabawy – tutaj jest duże pole do popisu i manewru, gdyż w tej części pokoju świetnie sprawdzą się różnego rodzaju elementy wyposażenia. Można w niej znaleźć miejsce dla sofy, jeśli tylko metraż na to pozwoli, szafki RTV na telewizor i konsolę do gier czy regały, na których można ułożyć książki, komiksy, gry planszowe czy puzzle.
  • Meble do pokoju dziecięcego do strefy przechowywania – tutaj zdecydowanie powinny znaleźć się pojemne szafy i praktyczne szuflady. Tego rodzaju elementy wyposażenia najlepiej sprawdzą się do przechowywania w ładzie i porządku ubrań oraz akcesoriów. Ponadto świetnym rozwiązaniem będzie także uzupełnienie tej strefy w funkcjonalne i stylowe skrzynie, które świetnie sprawdzą się do przechowywania zabawek.

Jak powinno być ustawione łóżeczko dla dziecka?

Jak ustawić meble w pokoju dziecięcym, aby wydzielić poszczególne strefy, to już wiesz. Jednak, gdy mowa o najmłodszych dzieciach, które nie korzystają jeszcze samodzielnie ze strefy rozrywki, nauki i przechowywania, warto dobrze przemyśleć, gdzie i jak powinno być ustawione łóżeczko dla dziecka. Przede wszystkim najlepiej wybrać miejsce, które pozwoli rodzicom mieć do niego swobodny dostęp. Jednak to nie jest jedyna zasada.

Bardzo ważne jest, aby meble do pokoju dziecięcego przeznaczone do spania były ustawione z dala od okna. W innym przypadku maluch będzie narażony na niebezpieczne dla niego przeciągi, które mogą negatywnie wpłynąć na jego kondycję zdrowotną, podobnie jak spanie zbyt blisko grzejnika – takie rozwiązanie naraża dziecko na przesuszenie delikatnej skóry czy śluzówek oraz przegrzanie organizmu, które może również zagrażać jego zdrowiu, a nawet życiu. Warto łóżeczko ustawić w zacisznym miejscu, w którym maluch będzie miał spokój, dzięki czemu łatwiej będzie miał zasnąć i nic nie będzie go wybudzało ze snu.

Dobrym rozwiązaniem jest ulokowanie łóżeczka blisko mebli dla dziecka do pokoju, które przeznaczone są do przewijania czy karmienia. Zatem może to być wygodny fotel czy komoda połączona z przewijakiem. W ten sposób rodzic zadba o ergonomię i wygodę życia codziennego.

Przegląd mebli do pokoju dziecięcego

W naszej kolekcji znajdziesz różnorodne meble do pokoju dziecięcego, wśród których można wyróżnić między innymi:

Jeśli aktualnie najważniejszym dla Ciebie elementem jest zakup mebli przeznaczonych do przechowywania ubrań i dodatków Twojego dziecka to koniecznie zapoznaj się ze wskazówkami, które znajdziesz w artykule: Wybór szafy do pokoju dziecięcego, w którym zawarliśmy szereg porad i rozłożyliśmy na czynniki pierwsze najpopularniejsze modele.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium