Jak wybrać odpowiedni materac?

Przeglądasz ofertę sklepu z materacami i nie wiesz, który byłby dla Ciebie najlepszy? Asortyment materacy jest tak duży, po to aby dopasować idealny materac dla każdej osoby. Dzięki kilku podstawowym informacjom i garści dobrych rad, szybko wybierzesz najlepszy materac i wyśpisz się porządnie ze spokojną głową.

 

Rodzaje materacy

 

Chcesz po prostu kupić wygodny materac a tu… kilka różnych rodzajów, każdy wyróżnia się czymś innym, większość nazw widzisz po raz pierwszy na oczy. Każdy materac wykonany jest w inny sposób, z innych materiałów i dostosowany do innych wymagań. Aby szybko wybrać najlepszy dla nas samych, przedstawiamy poniżej krótką listę najpopularniejszych rodzajów materacy:

 

  • piankowy – to jednolity materac w całości wykonany z pianki poliuretanowej. To idealny wybór dla dzieci i młodzieży, ale także dorosłych, którzy mają problemy z kręgosłupem. Materac ten nie posiada żadnych sprężyn, dzięki czemu dobrze dostosowuje się do naszego ciała.
  • bonelowy – materac, który zawiera w sobie sprężyny bonelowe. Sprężyny wyłożone są materiałem, aby nie wychodziły na zewnątrz i zapewniały komfortowy wypór. Materace ze sprężynami benelowymi są uniwersalne, ponieważ im większy jest ciężar ciała osoby śpiącej, tym większa jest siła wypierania sprężyn. Dzięki temu łatwo dostosowują się do każdego użytkownika – to świetny wybór np. na łóżka gościnne.
  • pocketowy (kieszeniowy) – dzięki fantastycznej technologii, w materacu tym znajdziemy ponad 270 sprężyn na m/2! A każda z nich zamknięta jest w materiałowej kieszonce. Wszystkie sprężyny pracują oddzielnie, tylko tam gdzie występuje nacisk. Dlatego tak idealnie dopasowują się do każdej sylwetki, a także są świetnym rozwiązaniem dla par, ponieważ nacisk ciała jednej osoby, nie przenosi się na resztę materaca.
  • lateksowy – materac taki wypełniony jest pianką lateksową. Jest to naprawdę dobry materiał do materaca, ponieważ cechuje się ogromną elastycznością i wytrzymałością. Na całej długości materaca może posiadać także specjalne strefy twardości, aby dostosowywać się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Jest także antyalergiczna, dzięki czemu staje się idealnym wyborem dla alergików.
  • wysokoelastyczny – materace te wyposażone są w wysokoelastyczną piankę poliuretanową. To materiał wysokiej jakości, który zapewnia świetne, każdorazowe dopasowanie się do ciała. Jest odporny na odkształcenia, wytrzymały, antyalergiczny, oraz zapewnia bardzo dobrą wentylację. Dobry zarówno dla osób lekkich i ciężkich.

 

Twardość materaca a waga ciała

 

Kiedy wybraliśmy już rodzaj materaca, czas na wybór jego twardości. I tu znów może przyjść wiele wątpliwości: „czy zdrowszy będzie materac twardy?”, „czy na miękkim materacu na pewno będzie mi wygodnie?” itp. Odpowiedź znów jest prosta. Najlepszy materac to nie miękki czy twardy, ale – dopasowany. Najprościej w tym wypadku posłużyć się wyznacznikiem wagowym:

 

a) H1 (miękki) dla osób o wadze poniżej 60 kg

b) H2 (śrenio miękki) dla osób o wadze między 60 kg a 80 kg

c) H3 (średnio twardy) dla osób o wadze między 80 a 110 kg

d) H4 (twardy) dla osób ważących powyżej 110 kg

 

Jeśli wybieramy materac dla dwóch osób o różnej wadze należy wziąć pod uwagę osobę cięższą, lub wybrać materac podwójny.

 

Dodatkowe komponenty materaca

 

Najczęściej dodawanymi komponentami do materaca są:

 

1. mata kokosowa – to naturalny komponent pozyskiwany ze skorupy orzecha kokosowego. Zwiększa twardość materaca, doskonale odprowadza wilgoć, zapewnia świetną wentylację, oraz zwiększa wytrzymałość materaca.

2. pianka termoelastyczna (memory) – jeden z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technicznie komponentów w materacu, opracowany przez NASA. Pianka ta niezwykle precyzyjnie reaguje na nacisk i temperaturę ciała, zapewniając idealne dopasowanie się do ciała. Jest bardzo wytrzymała i antyalergiczna. Kiedy nacisk zanika (schodzimy z łóżka), szybko powraca do sowich naturalnych kształtów.

3. wełna owcza – to surowiec w głównej mierze o właściwościach termicznych. Stosowany aby utrzymać stałą temperaturę, ponieważ pochłania ciepło wytwarzane przez organizm.

 

Wielkość materaca – ostatni krok

 

Ostatnim krokiem przy wyborze materaca są już jedynie jego wymiary. Materac powinien mieć przynajmniej 70 cm szerokości, lub 140 cm jeśli ma być przeznaczony dla dwóch osób. Długość natomiast wybieramy dodając 20 cm do wzorstu najwyższje osoby, która będzie korzystać z materaca. I mamy masze wymiary.

back to top