Meble drewniane a meble z płyty – co wybrać?

Urządzając mieszkanie stajemy niejednokrotnie przed pytaniem jakie meble wybrać. Zwracamy uwagę przede wszystkim na cenę i wygląd. Bardzo często nie zastanawiamy się jednak z czego są zarobione. Zastanawiamy się, dlaczego podobnie wyglądające meble różnią się ceną. Spróbujmy zatem odpowiedzieć na pytanie z czego robi się meble?

Najtańszym i najbardziej popularnym budulcem mebli są płyty MDF. Nie mylmy ich jednak ze sklejką, która w istocie składa się z kilku warstw drewnianych i dlatego jest ciężkim i wytrzymałym materiałem. Inną płytą, która nadaje się do budowania konstrukcji, ale nie jest odpowiednia do budowy mebli jest płyta OSB. Płyty MDF to popularne tworzywo, z którego wykonywane są meble. Dzięki temu, że w środku są puste sprawiają, że meble są lekkie. Rodzajów płyt MDF jest wiele. Pamiętajmy jednak, że jest to produkt drewno podobny. Powstają w wyniku sprasowania włókien drzewnych pod wysokim ciśnieniem. LDF i HDF to rodzaje płyt MDF. Przy czym MDF oznacza średnio gęstą, LDF niską gęstość, a HDF wysoką gęstość ( od słów medium, low i high). Łatwo poddają się obróbce, ale są mniej wytrzymałe na zniszczenia i uszkodzenia. Do wyrobu mebli najczęściej wybierane są to o średniej gęstości czyli MDF. Płyty MDF znajdziemy przede wszystkim w lakierowanych i fornirowanych frontach szafek.

Meble z litego drewna to meble stworzone z solidnego i trwałego materiału. Służą one właścicielowi długie lata. Są bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia, uderzenia. Jeśli są prawidłowo użytkowane i konserwowane to dzięki ekologicznej farbie wodnej i naturalnym lakierom chronione są przed wilgocią i słońcem. Ważnym faktem, o którym należy wspomnieć jest antyalergiczny charakter, gdyż nie przyciągają one kurzu. Wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką. O tym jak bardzo długowieczne są drewniane meble świadczyć mogą eksponaty muzealne rodem ze średniowiecza. Liczne szafy, skrzynie, stoły i krzesła świadczą o tym jak są trwałe. Jednocześnie pokazują także swoją elegancję, klasyczne piękno, którym zachwycano się przez całe setki lat. Uniwersalny charakter mebli z litego drewna pokazuje, że mimo ciągle zmieniających się trendów wnętrzarskich pozostają one ciągle modne i świeże. W zależności od zdobień i drewna, z którego są wykonane odnajdą się we wnętrzach zaaranżowanych w różnych stylach. Lite drewno sprawi, że dom będzie wydawał się bliższy naturze i bardziej ekologiczny. Związek z przyrodą wszakże odnaleźć możemy także dostrzegając naturalną strukturę i rzeźbę drewna. To wzmacnia estetyczne walory mieszkania. Oczywiście mamy wiele rodzajów drewna, z których wykonywane są meble. Różnorodność kolorów i twardości drewna oferuje nam szeroki wybór i możliwości dostosowania mebli do własnych estetycznych upodobań. Do najbardziej wytrzymałych, najbardziej twardych należą chociażby dąb i sosna. Szczególnie sosna fińska, która rosnąc w skandynawskim klimacie stała się odporna na zmiany temperatury. Istnieją drogie gatunki drewna takie jak choćby heban, ale warto obalić mit, że meble drewniane są drogie. Dzięki możliwości wybory rodzaju drewna mogą być one dostępne na każdą kieszeń. To dobra inwestycja na lata.

W ostatnim okresie pojawiły się także meble, które łączą naturę i lekkość to te, w których część sprzętu wykonana jest z drewna, a tylko mały dodatek stanowi płyta MDF. Tu rozróżnić możemy dwie szkoły:

  1. Szkielet drewniany uzupełniony jest frontami wykonanymi z płyty.

  2. Plecy, spody szuflad wykonane są z lżejszej płyty, ale widoczne części mebla z drewna.

Wybór z czego wykonane powinny zostać meble, które na trwałe zagoszczą w naszych domach jest więc ogromny, gdyż oprócz plastiku, metalu i innych tworzyw sztucznych możemy zdecydować się na drewno lub płytę MDF oraz mariage obu tych budulców.

Pozostaw komentarz

back to top