Meble Zych - internetowy sklep meblowy

Meble drewniane czy z płyty - jakie wybrać?

Meble drewniane czy z płyty - jakie wybrać?

Wybierając nowe meble do domu lub mieszkania nieraz stajemy przed wyborem: czy zdecydować się na meble z litego drewna czy meble wykonane z materiałów drewnopochodnych. Przykładem mogą być meble z płyty MDF, które stanowią popularny wybór. Ale zanim podejmiesz decyzję, który typ mebli wybierzesz, pozwól że przytoczymy kilka faktów dot. obu rodzajów mebli.

Meble drewniane – zalety

Jako pierwsze omówimy meble drewniane, których największą zaletą jest fakt, że są trwałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Oprócz tego, meble z litego drewna są ponadczasowe oraz uniwersalne. To, co znacząco wpływa na ich korzyść to fakt, że stanowią wyposażenie praktycznie każdego stylu. Klasyczne wnętrza skandynawskie, prowansalskie, czy nawet nowoczesne wnętrza loftowe bazują na meblach drewnianych. Ponadto, dzięki temu, że meble drewniane poddasz prostej obróbce oraz renowacji, zyskujesz meble, które mogą pozostać w Twoim domu na wiele lat!

Jednak decydując się na meble drewniane, należy wziąć pod uwagę fakt, że meble te nie powinny znajdować się w pobliżu urządzeń grzewczych, a także w miejscu gdzie pojawia się nadmierna wilgoć. Równie ważne jest to, by pamiętać o regularnej pielęgnacji drewnianych mebli, która ma ogromny wpływ na późniejszy wygląd całego wnętrza. Ogromną zaletą jest fakt, że meble drewniane nawet jeśli się starzeją, to wyglądają jeszcze szlachetniej.

[product id="957, 652, 830, 655, 1172,1037" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Meble z płyty – zalety

Zanim omówimy meble z płyty MDF przyjrzyjmy się dokładniej temu co to jest płyta MDF. Skrót MDF w języku oznacza medium-density fibreboard i jest płytą pilśniową o średniej gęstości z włókien drzewnych. To właśnie ona stanowi podstawowy materiał, z którego od lat 80. XX wieku wykonuje się meble na światową skalę. Jakie są zalety tego materiału? Przede wszystkim płyta MDF jest szybka i łatwa w obróbce, a także łatwa w wykończeniu. Meble z płyty MDF są również znacznie tańsze. Jednak problem z tego typu meblami polega na tym, że są one stosunkowo nietrwałe. Wystarczy właściwie niewielkie zarysowanie mebla, a po jakimś czasie miejsce to zacznie się uwypuklać. Takie meble mają małą odporność na uszkodzenia i raczej nie pozostaną w Twoim domu na lata. Podsumowując – meble z płyty MDF to odpowiedni wybór, jeśli zależy Ci na czasowym wyposażeniu jakiegoś wnętrza, Świetnie sprawdzą się w pokoju dziecka, które planujesz niebawem wyremontować, czy w chwilowym pokoju studenta.

Wiemy już, co to jest płyta MDF. Teraz odpowiedzmy na pytanie dotyczące tego, czym są meble z płyty OSB. Skrót OSB oznacza w języku angielskim oriented strand board. Jest to płyta kompozytowa, którą najczęściej używa się w budownictwie. Meble z pyty OSB są raczej meblami nietrwałymi i chwilowymi.

Idealne rozwiązanie? – meble sosnowe

Wadą mebli drewnianych dla wielu jest ich cena, z kolei wadą mebli z płyty jest niedostateczna jakość i trwałość. Jeśli nie możesz podjąć decyzji – postaw na meble sosnoweMeble z drewna sosnowego mają przystępną cenę i posiadają wszystkie dobre cechy drewnianych mebli, a więc trwałość i jakość. Ponadto meble sosnowe to ekologiczne, ponieważ nie pozostawiają śladu węglowego w atmosferze. Sosna jest gatunkiem powszechnie występującym w Polsce. Bardzo dużą popularnością cieszy się stół sosnowy, który spełnia marzenia o posiadaniu drewnianego stołu w domu.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium