Meble i dodatki do salonu w stylu skandynawskim

Cieszącym się od dawna popularnością zarówno wśród mieszczuchów jak i tych mieszkających na wsi jest skandynawski. Lekkość i uporządkowanie przestrzeni przekonały do siebie nie tylko Polaków, ale także mieszkańców całej Europy. To niezwykłe połączenie północnej surowości i ciepłej atmosfery. Jest on idealnym rozwiązaniem zarówno do małych jak i dużych powierzchni mieszkalnych.

Styl skandynawski znajdzie zwolenników pośród wielu zupełnie różnych charakterów, ludzi prowadzących kontrastowe style życia. Kochają go ci zapracowani i zabiegani, którzy cenią fakt, że utrzymanie mieszkania w stylu skandynawskim nie wymaga wiele zachodu, gdyż charakterystyczna dla niego jest uporządkowana przestrzeń, a oni przecież w domu spędzają tylko noce. W tak urządzonym mieszkaniu nie znajdziemy wielu mebli, a nieliczne dodatki są przemyślane. Fakt ten ułatwia utrzymanie czystości. Co więcej także osoby prowadzące domowy tryb życia czy to z powodu wychowania dzieci, czy też prowadzenia firmy w swoich własnych murach, także upodobały sobie styl skandynawski. Ilość sprzętów i bibelotów zamieniły bowiem na jakość i trwałość.

Szczególnie często urządzanym w stylu skandynawskim jest salon. Ta reprezentatywna część mieszkania staje się wizytówką domu, ale jednocześnie pełni wiele innych funkcji. Dlatego też poruszanie się po niej powinno być łatwe, a meble lekkie i użyteczne. Wśród niewielu mebli zauważymy sofę, która pomieści zarówno domowników jak i gości. Do zestawu dołączyć należy także pojemną komodę, która nie tylko pomieści ukryte w niej ubrania, pościel czy bieliznę, ale także wyeksponuje stojące na niej ozdoby. Innym elementem jest często pojemna szafa, kryjąca w swych przestworzach przedmioty, których nie chcemy by oglądali odwiedzający nas goście. Zapomnieć nie wolno także o stoliku kawowym lub w przypadku braku komody o szafce pod sprzęt RTV.

Meble charakteryzuje lekka i prosta forma, która wzorowana jest na kształtach i materiałach związanych z matka naturą. Ciepłą atmosferę wprowadzają w stylu skandynawskim dodatki takie jak zasłony, poduszki, dywany. Związane także powinny być one z przyrodą, dlatego też częstym materiałem, z którego są wykonane jest bawełna, len czy sznurek. Dominują także naturalne barwy brązu, bieli oraz szarości. Monotonie przełamują wzory i nadruki dziko żyjących zwierząt lub pejzaży. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością. Styl skandynawski ma bowiem oferować harmonię oraz ciszę, budzić relaks i atmosferę odpoczynku. Stąd pojawiają się jako ozdoba latarenki i świece, a także małe domowe fontanny czy też popularne ostatnimi czasy sukulentowe ogródki umieszczone w szklanych kulach lub słoikach.

Podstawą urządzania salonu oprócz umiaru przede wszystkim powinna być więź z naturą i użyteczność. By jednak rozjaśnić nieco wnętrza, które przez większą część roku giną w skandynawskim mroku, zarówno meble jak i ściany oraz podłogi pozostawione są w kolorze białym. W ten sposób, poza dużymi oknami pozbawionymi firan oraz zasłon, dostarczymy przestrzeni najwięcej światła.

Co więcej, na białym tle jeszcze dobitniej uwydatni się zarówno kształt, jak i kolor wszystkich ozdób oraz mebli. Szlachetne materiały i prosta forma sprawią, że tym bardziej pomieszczenie wyda się uporządkowane i przestronne, pomieści więcej gości i zapewni bardziej komfortowy wypoczynek dla domowników.

Ważnym dodatkiem do salonowej przestrzeni są skarby natury takie jak korzenie, kamienie, skóry, poroża. Miłośników przyrody ucieszy wiadomość, że nie koniecznie muszą być one naturalne. Mile widziane są także dekoracje własnoręcznie wykonane z zebranych przez nas zdobyczy: ramki, dzbany, rzeźby.

Styl skandynawski bowiem mimo swej prostoty i surowości oferuje wiele rozwiązań, które łączone w rozmaity sposób dają nam możliwość wniesienia weń unikatowej cząstki siebie, swoich zainteresowań i trybu życia.

Pozostaw komentarz

back to top