Meble i dodatki do salonu w stylu skandynawskim

Meble skandynawskie wykonane litego drewna to inwestycja na lata. Są to proste i pakowne meble wykonane z sosny fińskiej rosnącej na dalekiej północy. Dlatego też zrobione z niej sprzęty charakteryzują się podobnymi cechami. Są wytrzymałe i odporne na zmiany temperatury. Sosna ta bowiem wzrasta w bardzo surowym klimacie i przetrwać musi mocne wiatry oraz bardzo zimny, okołobiegunowy klimat.
Styl skandynawski to przede wszystkim prostota i funkcjonalność. W związku z tym sprzęty wypełniające dom mają odpowiednie zadanie. Szafy, komody, witryny, regały i półki przede wszystkim uporządkują twoją przestrzeń. Dzięki temu wnętrze będzie sprzyjało relaksowi, gdyż wszystko będzie miało swoje miejsce.Tym bardziej zasad tych powinniśmy się trzymać w salonie. To przestrzeń wielofunkcyjna. Miejsce odpoczynku i spotkań towarzyskich. Tutaj członkowie rodziny, zwłaszcza w małych kawalerkach, jedzą, śpią bawią się, przechowują i pracują. Dlatego też musi ona być jasna i przestronna. Białe, szare i brązowe meble takie jak sofa, stolik kawowy, komoda, nawiązywać powinny do kolorów ziemi, lasu i czystej przestrzeni przyrody. W nich bowiem brak przepychu, ale dyskretne zdobienia takie jak przydymione szyby, frezowania, ozdobne uchwyty wyróżnią je spośród innych. Natomiast ich użytkowy charakter sprawi, że zbędne rupiecie zostaną ulokowane w szufladach z cichym domykiem.

Salon w stylu skandynawskim nie musi być jednak nudny i tu całą sprawę załatwiają dodatki. Dbając o to by była to przestrzeń elegancka, ale i współgrająca z przyrodą, zaopatrzmy to pomieszczenie w ozdoby wykonane z naturalnych elementów: lnu, kamienia, sznurka itp. Lniane poduszki, obicia kanap, obrusy czy serwety swoim kolorem współgrać będą z meblami. Kamienne wazony i rzeźby doskonale wpiszą się w styl. Kilimy oraz makaty wykonane ze sznurka mogą zawisnąć na ścianach, a sznurkowe dywaniki ozdobić podłogę. Przede wszystkim zadbać jednak należy o to by zachować umiar. Więcej bowiem nie znaczy lepiej. Tu liczy się jakość i przestrzeń.

Zbaczając odrobinę w bok posłużyć się możemy elementami dekoracyjnymi z innych stylów. Styl skandynawski wszakże ma to do siebie, że idealnie łączy się z innymi. Pamiętajmy jednak by powstrzymywać w tej kwestii szalejącą fantazję, gdyż to on ma wysuwać się na pierwszy plan, a nie zniknąć w mieszaninie dekoracji. Tak więc koronkowy obrus czy wiklinowy kosz w stylu prowansalskim mogą stanąć na stole lub ławie. Złocone uchwyty oraz srebrne ramki pomieszczą zdjęcia w stylu glamour lub amerykańskim South Hamptons. Rustykalne wiadro z konewką towarzyszyć mogą roślinom, a poduszki z wzorem dużych liści oddadzą klimat jungle. Najważniejsze jednak jest to by była to tylko jedna lub dwie dekoracje wyróżniające się w pomieszczeniu.

Pozostaw komentarz

back to top