Meble Zych - internetowy sklep meblowy

Meble sosnowe a dębowe - wady i zalety

Meble sosnowe a dębowe - wady i zalety

Meble drewniane to symbol trwałości i jakości, jednak bardzo istotny jest rodzaj drewna, z którego wykonany jest mebel. Dzisiejszy wpis poświęcimy bliższemu przyjrzeniu się słabym i mocnym stronom mebli wykonanych z drewna sosnowego i drewna dębowego. Zapraszamy do lektury!

Drewno sosnowe – ekologia

Sosna to drzewo, które jest najbardziej rozpowszechnione w naszej strefie klimatycznej. Decydując się na meble sosnowe dokonujesz wyboru zrównoważonego. Dzięki temu, że sosna jest drzewem powszechnym w naszym kraju i krajach sąsiadujących, jej transport nie pozostawia dużego śladu węglowego w naszej atmosferze. To jedna z największych zalet drewna sosnowego. Drewno sosny ma piękny złoty kolor, świetnie nadaje się do obróbki ze względu na swoją elastyczność i trwałość. Meble z drewna sosnowego mogą mieć również różne odcienie (np. meble bielone) ze względu na fakt, że drewno to jest podatne na nasycanie (np. olejem, woskiem). Poza tym, na jej popularność ma również wpływ cena, która jest najtańsza z możliwych, jeśli o meble z drewna chodzi.

Meble sosnowe – zalety

Jakie zalety prezentują meble sosnowe w użytkowaniu? Oprócz trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne, meble te są odpowiednie dla alergików. Dzięki właściwościom antystatycznym zapobiegają osadzaniu się kurzu na powierzchni mebli. Meble z litego drewna cały czas pracują, dzięki czemu drewno na ich powierzchni z czasem szlachetnieje. W razie uszkodzeń – meble drewniane z łatwością odnowisz samodzielnie. Obecnie bardzo często wybiera się meble sosnowe do sypialni – łóżka sosnowe znajdziesz na rynku w wielu odsłonach i stylach. Ogromną popularnością cieszy się również szafa sosnowa do sypialni.

Drewno dębowe

Drewno dębu jest stosunkowo łatwe w obróbce, jednak trudności pojawiają się przy szlifowaniu, co dowodzi, że meble dębowe są odporne na różnego rodzaju zarysowania. Sam materiał uznawany jest za bardzo szlachetny – głęboki wyrazisty kolor oraz widoczne gołym okiem słoje to nie jedyny powód. Drewno dębowe wykorzystane w meblach może służyć kilku pokoleniom. Ogromną zaletą jest twardość i ciężar mebli z drewna dębowego – bardzo trudno je uszkodzić. Jednak to, co wielu odwodzi od zakupu jest wysoka cena. Ponadto meble dębowe sprawdzą się raczej w większych pomieszczeniach ze względu na swoją masywność.

[product id="1225, 964, 930, 647, 1166,770" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Meble dębowe

Wygląd mebli z litego drewna dębowego powoduje, że meble te świetnie sprawdzają się właściwie w każdym wnętrzu i wpasują się w każdy styl. Ich trwałość świetnie widać na przykładzie takiego mebla jak dębowy stół, na którym nawet po kilku latach użytkowania nie widać większych śladów zużycia. Meble z litego drewna dębu sprawdzą się we wnętrzach rustykalnych, ale również tych urządzonych w stylu nowoczesnym.

Pielęgnacja drewnianych mebli

Uznawana jest przez wielu jako największa wada, jednak w pielęgnacji mebli wystarczy być po prostu regularnym. Aby wyczyścić drewniane meble wystarczy delikatnie nasączona wodą lub preparatem dedykowanym ściereczka. Należy unikać mocnych detergentów i szmatek, które mogą powodować ścieranie powierzchni mebla, a także zapewnić meblom odpowiednie miejsce. Meble z litego drewna nie powinny stać w pobliżu źródła ciepła lub być narażone na kontakt z wodą.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium