Kawalerka dla dwojga?

Jak urządzić kawalerkę dla dwojga?

    Na rynku mieszkaniowym zagościł nowy trend - małe mieszkania. Co oznacza ten termin? No cóż małe mieszkania mogą być naprawdę małe. We Włoszech mini lokum to już 11 metrów kwadratowych. W ubiegłym roku natomiast w Poznaniu oddano do użytku budynek, w którym mieścił się niegdyś akademik studencki. 17 metrowe mieszkania rozeszły się niczym gorące bułeczki w miesiąc. W Krakowie także pół roku temu pojawiła się na sprzedaż kamienica pełna mikro mieszkań. Najczęściej nabywcami takich nieruchomości są obywatele Ukrainy, którzy na stałe chcą pozostać w naszym kraju, rodzice studentów przybywających do wielkich miast oraz młodzi małżonkowie, których kawalerka ma być pierwszym mieszkaniem. Niejednokrotnie ekonomiczniej zdaje się kupić m1 i spłacać kredyt w wysokości 700-800zł miesięcznie niż wynajmować podobną powierzchnię za ponad 1000zł. Dlatego też obecnie odchodzi się od lokowania oszczędności w banku lub inwestowania ich w akcje. Najnowszym trendem jest zakup małych mieszkań, co owocuje szybkim znikaniem ich z rynku. Według prawa mieszkanie musi mieć co najmniej 25 metrów kwadratowych, ale deweloperzy budują i mniejsze nazywając je lokalem usługowo-mieszkalnym. Obostrzone jest ono jednak większym podatkiem. Oczywiście metraż mniejszych mieszkań jest też dużo droższy niż tych dwu, trzy pokojowych.


Gdzie przechowywać rzeczy?


    Nie wszystkich jednak stać na duże powierzchnie, a pierwsze mieszkanie ma być często tylko domem przejściowym. Pojawia się zatem pytanie, gdzie przechowywać cały nasz dobytek tak by móc wspólnie egzystować w kawalerce?
    Pierwszym krokiem jest selekcja i pozbycie się przedmiotów, które nie są ani użyteczne ani nie mamy z nimi związku sentymentalnego. Pamiętajmy, że pod ręką powinny być jedynie rzeczy potrzebne w danym sezonie.
    Zaopatrzyć musimy się więc w worki próżniowe i dekoracyjne pudełka, które zamiast szpecić ozdobią przestrzeń pod sufitem. Do mieszkań w stylu retro polecam stare, zapinane na paski walizki i wiklinowe kosze oraz gustowne skrzynie. Nie stawiajmy ich jednak na podłodze, gdyż zajmą zbyt wiele przestrzeni.
    Pamiętajmy także o miejscu pod łóżkiem, która pomieścić może ogrom naszego dorobku oraz o zazwyczaj nie wykorzystywanych miejscach takich jak przestrzeń nad pralką czy pod lustrem.


Wykorzystanie przestrzeni w pionie.


    Nie zapominaj, że twoje mieszkanie to nie tylko metry kwadratowe podłogi. Jeśli nie masz już miejsca na kolejną komodę, szafę lub biblioteczkę, a przedmioty w pudłach wciąż się piętrzą, zainwestuj w zestaw półek wiszących nad sofą czy łóżkiem. To idealne rozwiązanie by wyeksponować wszystkie skarby. Natomiast w kuchni pamiętajmy o tym by szafki sięgały pod sam sufit. Nie należy się obawiać, że nie dosięgniemy do ich zawartości i codziennie używać będziemy musieli stołka lub drabiny. Na najwyższym poziomie umieśćmy mało używane przedmioty: zastawę świąteczną, zestaw do fondue itp. W ten sam sposób wykorzystamy szafy. Na najwyższych półkach, w pawlaczach, przechowujmy  ubrania w workach próżniowych, które ubierzemy dopiero przy zmianie pory roku.
    Jeśli nie mamy wózkowni, piwnicy lub balkonu sprzęty sportowe i wielkogabarytowe takie jak rower, hulajnoga czy deska snowboardowa powieśmy na ścianie lub na linkach mocowanych do sufitu. Zabieg ten zaoszczędzi miejsca, a co za tym idzie unikniemy uszkodzeń sprzętu, gdy ten się przewróci oraz zarysowań na podłodze i ścianach. Możemy także za pomocą specjalnych mocowań ukryć go w pozycji pionowej w schowku, który najczęściej przeznaczamy na deskę do prasowania czy odkurzacz.


Wykorzystanie wnęki.


    Mieszkania, nawet te o najprostszych kształtach, pełne są niezagospodarowanych zakamarków. Jednym z nich jest przestrzeń pod parapetem. Jeśli nie kryje się w niej kaloryfer to nadaje się ona doskonale choćby na biblioteczkę. Pierwsze mieszkanie to najczęściej zestawienie przypadkowych mebli, między którymi często zostają luki, zdarza się to głównie w kuchni i przedpokoju. Zanim jednak zamówimy idealnie pasujący komplet zbudujmy w wolnym miejscu spiżarkę lub kącik gospodarczy, gdzie ukryjemy miotłę, mopa czy słoiki. W przedpokoju przyklejmy wieszak na wierzchnie okrycie lub ustawmy szafki na buty we wnęce. W głównym pomieszczeniu umieśćmy w niej miejsce pracy: biurko z tablicą korkową, które łatwo od części gościnno-sypialnej oddzielić można za pomocą  przesuwnych drzwi, ukrywając przed wzrokiem innych ludzi.
Pamiętajmy, że nawet w najmniejszym mieszkaniu dla dwojga, każda jednostka powinna mieć odrobinę miejsca dla siebie.

 

 

back to top