Odświeżasz sypialnię? Zainwestuj w nowy materac.

Sypialnia w małym mieszkaniu wydaje się być luksusem, na który brakuje miejsca. Tymczasem inwestycja w wygodne łóżko i komfortowy materac to w dzisiejszych czasach priorytet. Budowa antresoli czy odświeżenie sypialni powinno przede wszystkim zmotywować nas do inwestycji w nowy materac. Dzisiejszy zabiegany świat sprawia, że odpocząć możemy tylko podczas snu. W łóżku spędzamy przecież jedną czwartą doby. Postarajmy się zatem by to na czym spędzamy niemalże jedną trzecią naszego życia było najlepszą opcją do relaksu i zdrowego kształtowania naszego kręgosłupa.

Po pierwsze wybierzmy odpowiednią twardość ze względu na masę spoczywającego na nim ciała oraz wskazówki lekarskie. Jeśli przewidujemy do 60 kilogramów nacisku zainwestujemy wybierając miękki materac o oznaczeniu H1. Powyżej 60 kg, ale do 80kg wybierzmy materac średnio miękki H2. Do 110kg nacisku wytrzymuje materac średnio twardy H3. Natomiast H4 to materac twardy o nośności powyżej 110 kg. Pamiętać należy jednak, że materace rodzinne powinny pozostać dostosowane do najcięższej osoby śpiącej na łóżku.

Po drugie należy wybrać rodzaj materaca. Na rynku istnieje kilka ich rodzajów. Główne to materace piankowe, bonelowe, lateksowe i pocketowe.

Materace piankowe zbudowane są z pianki. Może to być pianka termoelastyczna, wysokoelastyczna, poliuretanowa. Zapewnia ona elastyczność i dostosowanie się materaca do kształtu ciała. Pianka termoelastyczna jak sama nazwa wskazuje odkształca się pod wpływem temperatury leżącej na niej osoby. Najbardziej wytrzymała jest pianka wysokoelastyczna opracowana przez pracowników NASA. Posiada nawet 40% większą żywotność niż pozostałe pianki. Jest jednym z najbardziej zaawansowanych i najnowocześniejszych materiałów do budowy materacy. Pianka memory zapamiętuje bowiem kształt naszego ciała.

Materace bonelowe to inaczej materace sprężynowe. Są najbardziej rozpowszechnionym rodzajem materacy, sprawia to zapewne przystępna cena. Doskonale sprawdzają się dźwigając duże ciężary. Dla osób o małej wadze poleca się raczej inne odmiany. Im większy ciężar tym większa siła wypierania przez sprężyny. Dlatego też są chyba najbardziej uniwersalne.

Materace pocketowe (kieszeniowe) to znacznie nowsza i bardziej ulepszona wersja materacy bonelowych. W tym rodzaju każda sprężyna okryta jest z osobna materiałem, dzięki czemu reaguje bardziej punktowo, a także niweluje skrzypienie ocierających się o siebie sprężyn. Materace kieszeniowe podzielić możemy ze względu na ilość zawartych w nich sprężyn na metr kwadratowy: pocketowe (około 270), multipocketowe (około 500), luxpocketowe (około 1000sprężyn). Doskonale nadają się dla par. Niwelują bowiem ruchy śpiącego obok partnera oraz odkształcenia materaca. Im większa ilość sprężyn tym jego cena staje się wyższa.

Materace lateksowe zaliczane czasami do materacy piankowych. Wypełnione są bowiem pianką lateksową, która nadaje mu wytrzymałości, ale przede wszystkim elastyczności. Docenią go także alergicy, gdyż to właśnie ten typ materaca ma cechy antyalergiczne, gdyż staje się on wrogi wobec roztoczy i zapewnia znakomita cyrkulacje powietrza.

Po trzecie pamiętajmy o dodatkowych komponentach, które podwyższyć mogą komfort snu takich jak mata kokosowa czy wełna owcza. Pierwsza zapewnia cyrkulacje powietrza, druga utrzymuje stałą temperaturę.

Na koniec wspomnieć pragnę o tym, że szukać należy materacy dostosowanych do naszych indywidualnych potrzeb, także takich, które łączą w sobie elementy pozostałych typów. W ten sposób czas snu stanie się czasem relaksu i regeneracji ciała.

Pozostaw komentarz

back to top