5 sposobów, by zwiększyć żywotność materaca

Jak wybrać materac?

Wybór odpowiedniego materaca jest dość czasochłonny – zależy od wagi i wzrostu kupującego, a także dodatkowych predyspozycji. Źle dopasowany materac o wiele szybciej się zużywa i widać na nim odkształcenia. Nie bagatelizuj zatem wagi wyboru materaca, bo jest to proces, który może zagwarantować Ci zdrowy odpoczynek.

Poniżej znajduje się 5 wskazówek, które pomogą Ci korzystać z materaca o wiele dłużej.

1. Regularnie czyść materac.

Nie jest rzeczą dziwną, że brud i zaniedbanie są powodem tego, że często rezygnujemy z naszych przedmiotów. O wiele prościej wymienić je na nowe, o wiele czystsze, nieużywane. Jest to konsumpcjonistyczny nawyk, który może zostać zwalczony zwykłą regularnością i sumiennością. Wystarczy, że raz na jakiś czas poświęcisz chwilkę, by wyczyścić materac. Jest to na pewno prostsze i bardziej praktyczne niż wydawanie kolejnych pieniędzy na nowy produkt.

Zacznijmy od tego, że prawie każdy pokrowiec na materac można zdjąć i wrzucić do pralki. Dzięki temu, z łatwością usuniesz pot, czy nagromadzone roztocza. Pamiętaj jedynie, by zwrócić uwagę na odpowiednią temperaturę prania –roztocza giną przy 55 stopniach Celsjusza (szczegóły znajdziesz zawsze na metce). Materac do spania należy także regularnie odkurzać, o czym wielu użytkowników często zapomina. Odkurzanie mniej więcej co 2-3 miesiące, pozwala usunąć z powierzchni materaca m.in. martwy naskórek i włosy.

2. Materac do spania powinien być regularnie wietrzony.

Zabieg ten umożliwia odparowanie nadmiaru wilgoci, która może przyczyniać się do rozwoju pleśni wewnątrz materaca. Przynajmniej raz w miesiącu ściągnij pokrowiec i wietrz materac przez 20 minut. Dni, które spędzasz poza domem są świetną okazją, by dać mu „odetchnąć”. Bardzo ważne jest też to, by wywietrzyć materac tuż po zakupie (min. 4 godziny).

3. Poznaj niezwykłą funkcjonalność nakładki na materac.

Materac wierzchni, bo tak też można nazwać nakładkę na materac, to wspaniała opcja dla tych, którzy chcą chronić materac i cieszyć się nim o wiele dłużej. Materac nawierzchniowy nie tylko ochrania przed brudem, lecz także zapobiega pojawieniu się odkształceń bezpośrednio na materacu. Wiele osób inwestuje także w nakładki wierzchnie po to, by odświeżyć stary materac. Taka nakładka może go także odpowiednio zmiękczyć lub sprawić, by był twardszy.

4. Obracaj materac.

Przekładanie materaca na drugą stronę zapobiega pojawieniu się odkształceń na jego powierzchni. Materace kieszeniowe oraz materace bonellowe są szczególnie narażone na pojawianie się zniekształceń, dlatego ich obracanie może opóźnić ten proces. Na rynku dostępne są tzw. materace dwustronne, które mogą nawet różnić się twardością w zależności od używanej strony. Pamiętaj też, że nie należy siadać na krawędziach materaca, bo to wpływa negatywnie na jego powierzchnię.

5. Zakup odpowiedni stelaż do łóżka.

Materace do spania powinny znajdować się na porządnym stelażu, który umożliwia odpowiednią wentylację. Brak zapewnionego odpowiedniego przepływu powietrza może skutkować gromadzeniem się wilgoci, a nawet pojawieniem się pleśni. Z tego powodu nie należy kłaść materaca na ziemi, tylko zainwestować w drewniany stelaż elastyczny, w którym odległości między listwami wynoszą minimum 4 cm.

Powyższe wskazówki pomogą Ci w dbaniu o materac w taki sposób, by pozostał w dobrym stanie na lata. Nie są to działania, które wymagają od Ciebie wiele wysiłku - wystarczą chęci i regularność.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium