Wersje językowe
Jak sprytnie urządzić pokój dla dziecka?

Zastanawiasz się, jak urządzić pokój dla dziecka tak, by był praktyczny, ale jednocześnie pobudzający kreatywność? Aranżacja pokoju dziecięcego nie zawsze jest prosta. Problemy pojawiają się zwłaszcza tam, gdzie ogranicza nas przestrzeń i każdy centymetr jest na wagę złota. Podczas urządzania pokoju dla dziecka warto wziąć pod uwagę przyszłe lata i zrezygnować z rozwiązań „na chwilę”.

Strefy w pokoju dziecka

Można zaryzykować stwierdzenie, że sprytne urządzanie pokoju dziecięcego jest ściśle powiązane z wyznaczeniem stref aktywności. O co chodzi? Z pewnością nieraz udało Ci się usłyszeć, że idealne pomieszczenie (zwłaszcza kawalerka) powinno być podzielone na strefy, które mają konkretną funkcję – np. są miejscem do odpoczynku, pracy itd. Podobnie jest z pokojem dla dziecka – warto zadbać o to, by znalazło się w nim miejsce przeznaczone do zabawy, odpoczynku, a także pracy (czyli nauki lub rozwijania umiejętności).

Łóżko dziecięce

Zacznijmy od strefy przeznaczonej do wypoczynku, której głównym elementem jest łóżko dla dziecka. Zadbaj o to, by było ustawione w taki sposób, żeby dziecko miało w zasięgu wzroku cały pokój. Takie rozwiązanie oraz blisko ustawiona lampka do spania mogą zapobiegać stresowi związanemu z zasypianiem i ciemnością. Wybór odpowiedniego materaca do spania jest kluczem do efektywnego snu dziecka, a także jego prawidłowego rozwoju. Powinno być ono dobierane z uwzględnieniem wieku, wzrostu i masy ciała użytkownika. Zdajemy sobie sprawę, że każde dziecko marzy o baśniowym klimacie w swoim pokoju, dlatego zainwestuj w pościel dla dziecka z ulubionym motywem.

Kreatywny pokój dla dziecka

Pamiętaj, że idealny pokój dziecięcy to taki, który stymuluje młodego lokatora oraz daje mu pole do pobudzenia kreatywności. Z tego powodu pokoje dziecięce powinny być kolorowe i pełne życia. Najlepsze kolory ścian w pokoju dla dziecka to kolor zielony, odcienie żółci oraz błękitu. Należy zwrócić uwagę na to, by kolory ścian pasowały do dodatków i nie były zbyt jaskrawe. W takim pokoju o wiele trudniej się wyciszyć, odpoczywać, a nawet zasnąć, ponieważ tak wiele rzeczy dookoła może rozpraszać. Niektóre pokoje dziecięce wyposaża się np. w huśtawki zawieszone pod sufitem lub namioty tipi dla dzieci, co może być wspaniałą alternatywą spędzania wolnego czasu i odpoczywania. Co ciekawe huśtawki do pokoju dziecka wcale nie potrzebują dużej ilości miejsca – można je zwijać, gdy ich się nie używa. Strefę przeznaczoną do zabawy tworzy się przede wszystkim z uwzględnieniem potrzeb dziecka – należy mu pozwolić decydować o tym, co ma się w niej znajdować. Jednak jeśli chodzi o strefę przeznaczoną do nauki (pracy) – zainwestuj w biurko drewniane i postaw je pod oknem lub w jego pobliżu. Lampka na biurko oświetlająca je z góry będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ praca w takim świetle nie psuje wzroku.

Przechowywanie – pokój dziecięcy

Na sam koniec wspomnieć należy jeszcze, że odpowiedni system przechowywania jest bardzo istotną kwestią w pokoju dla dziecka. Dobrze wiemy, że dzieci posiadają masę zabawek, które często pozostawiają na podłodze. Kosze na zabawki oraz pudełka to odpowiednie narzędzia, które ułatwią nam i tak trudne już utrzymanie porządku. Ciekawym pomysłem może być też podmienianie pudełek z zabawkami raz w tygodniu, co zapobiegnie szybkiemu znudzeniu się nimi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium