Jak wybrać lampę?

Wybór lampy do domu, wbrew pozorom, nie jest taki łatwy. Na rynku dostępna jest ogromna liczba najróżniejszych rodzajów lamp proponowanych przez wielu producentów. Sprawy nie ułatwia fakt, że na to jak wybrać odpowiednie oświetlenie wpływa wiele czynników – m.in. rodzaj pomieszczenia, dostępne światło, ilość miejsca oraz oczywiście koszty. Na co zwracać uwagę i jak wybrać lampę do różnych pomieszczeń w domu? Tego dowiesz się w naszym dzisiejszym wpisie.

Rodzaje lamp

Istnieje wiele rodzajów lamp, co powinno ułatwić Ci wybór, jeśli szukasz odpowiedniej lampy do pokoju. Co najczęściej możesz znaleźć w sklepach?

    • - Lampy stołowe, czyli takie, które umieszcza się na płaskiej powierzchni stołu lub komody. Można je po prostu postawić, a niektóre z nich przymocować za pomocą specjalnego uchwytu. Lampy stołowe stanowią oświetlenie punktowe, które tworzy nastrój w pokoju, a oprócz tego jest idealne do nauki lub czytania. Są bardzo mobilne – można w każdym momencie zmienić ich położenie.
    • - Lampy stojące są większych rozmiarów i stawia się je bezpośrednio na ziemi. Zazwyczaj stanowią dodatkowy element dekoracyjny, a stojące lampy pasują do każdego stylu. Te wysokie lampy również można przesuwać.
    • - Lampy wiszące, a dokładniej żyrandole wiszące najczęściej stosuje się w salonach. Dają rozproszone równomiernie światło centralne.
    • - Kinkiety stosowane są najczęściej w miejscach przejściowym (w przedpokojach, na schodach). Lampy kinkietowe stanowią światło ogólne.
    • - Światło wbudowane - najczęściej można je spotkać w pomieszczeniach w stylu nowoczesnym. Lampy halogenowe dają równomierne światło i pozostają niewidoczne, nie zajmując zbędnego miejsca.

 

Jak dobrać lampę do pomieszczenia?

Przede wszystkim zastanów się, ile masz do dyspozycji miejsca i jakiego rodzaju oświetlenia potrzebujesz w danym pokoju. Funkcja, jaką dane pomieszczenie pełni, będzie kluczowa, jeśli chodzi o wybór lampy.

Lampa do salonu podobnie jak lampa do jadalni może mieć tak naprawdę każdą postać. Jest to zazwyczaj pomieszczenie raczej przestronne z odpowiednią ilością światła. Nie służy pracy, a jedynie odpoczynkowi, dlatego świetnie sprawdzają się żyrandole, a także lampy stojące. Oświetlenie w kuchni jest szczególnie ważne, ponieważ właśnie tam przygotowujemy posiłki, kroimy, czasem czytamy. W kuchni bardzo dobrze sprawdzą się halogeny (zwłaszcza w nowocześnie urządzonej kuchni). Lampy wbudowane to także dobry pomysł na oświetlenie łazienkowe.

Pokój do pracy wymaga odpowiedniego oświetlenia, ponieważ właśnie tam skupiamy się najbardziej. Oświetlenie w biurze powinno być zarówno ogólne, jak i punktowe (lampki stojące) – dobrze oświetlony pokój do pracy jest konieczny, jeśli chodzi o zachowanie zdrowego wzroku.

Bardzo istotną kwestią jest wybór odpowiedniej żarówki do lampy. W Internecie znajdziesz mnóstwo poradników dotyczących tego, jak wybrać żarówkę. Oprócz tego, zwróć uwagę na to, by lampa pasowała kolorystycznie oraz pod względem stylu do pomieszczenia. Chodzi po prostu o to, by współgrała z meblami oraz dodatkami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium