Style w meblarstwie czyli jaki styl najbardziej pasuje do Ciebie?
Style w meblarstwie czyli jaki styl najbardziej pasuje do Ciebie?

My – ludzie, uwielbiamy to, co nazwane i sklasyfikowane, dlatego bardzo często podczas urządzania wnętrz spotkamy się ze stwierdzeniem, że nasze pomieszczenie reprezentuje styl skandynawski, meble drewniane to uosobienie stylu prowansalskiego, a stojąca w kącie drewniana komoda pasuje wręcz idealnie do stylu rustykalnego! Ale co to tak właściwie oznacza? Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie, opisując styl skandynawski, rustykalny oraz prowansalski.

Co łączy te style?

Przede wszystkim drewno. Meble drewniane to prawdziwy wyznaczniki zarówno stylu skandynawskiego, rustykalnego jak i prowansalskiego. Każdy z nich w jakiś sposób docenia i wykorzystuje naturalne materiały, dlatego warto zwrócić uwagę na meble z litego drewna podczas urządzania wnętrza w którymś z powyższych stylów. Jakie są podstawowe cechy każdego z nich?

Styl skandynawski

Skandynawowie słyną z minimalizmu, prostoty oraz umiłowania naturalnych materiałów. Toteż styl skandynawski idealnie to odzwierciedla. Meble wykonane w tym stylu są wykonane głównie z naturalnego drewna, często też są to meble drewniane białe. Jedną z istotnych cech i jednocześnie zalet tego stylu jest funkcjonalność. Styl skandynawski to głównie dobrze przemyślane meble, które w praktyczny sposób umożliwiają przechowywanie ubrań lub innych rzeczy w sposób, który nie generuje bałaganu.

Styl rustykalny

W przypadku stylu rustykalnego, ogromną rolę również odgrywają meble z litego drewna. Wnętrza wykonane w tym stylu, wzorowane były pierwotnie na wiejskich chatach.

Styl rustykalny to przede wszystkim niestandardowe połączenia. Mogą być to różne rodzaje mebli, niekoniecznie należące do tego samego kompletu. W rustykalnych wnętrzach świetnie sprawdzą się również stare urządzenia, np. wiekowa maszyna do szycia, czy znalezione w second-handzie zasłony. Styl rustykalny, oprócz naturalnych materiałów w postaci drewnianych mebli to również dodatki! Dlatego w takich wnętrzach, warto postawić na lniane zasłony, gliniane doniczki, czy ręcznie wykonane podstawki pod kubki na stół jadalniany.

Styl rustykalny to również świetny pomysł na urządzenie salonu czy jadalni. Meble do salonu w stylu rustykalnym mogą pochodzić z różnych kolekcji. Naturalne dodatki w postaci świeżych kwiatów oraz ziół stworzą prawdziwie domowy klimat! Bardzo często styl rustykalny we współczesnych aranżacjach miesza się ze stylem nowoczesnym.

Styl prowansalski

Jest on wzorowany na pomieszczeniach ze słonecznej francuskiej Prowansji. Tego typu wnętrza są niezwykle przytulne, jednocześnie pozostają klasyczne i stylowe. Styl prowansalski to również naturalne kwiaty i zioła, duże okna, bliskość przyrody oraz naturalne materiały. Najczęściej we wnętrzach urządzonych w tym stylu dominują meble z drewna sosnowego wykończone charakterystycznymi frezami. Podobne dla stylu klasycznego meble, mogą mieć bardzo często biały odcień. Ten styl króluje przeważnie w aranżacjach sypialnianych, które najczęściej wzorowane są na stylach klasycznych.

Mamy nadzieję, że dzięki krótkiej charakterystyce uda Ci się bezbłędnie rozpoznawać style w meblarstwie. Może któryś styl zainteresował Cię szczególnie i planujesz w nim urządzić jeden z domowych pokoi?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium