Jak dbać i czyścić meble drewniane?
Jak dbać i czyścić meble drewniane?

Meble drewniane to zdecydowanie symbol luksusu, świetnej jakości i gwarant dobrze wyglądającego wnętrza. Decydują się na nie miłośnicy klasycznego wyglądu mebli, ale też osoby kładące szczególny nacisk na jakość i trwałość. Nie bez powodu – meble drewniane pielęgnowane w odpowiedni sposób, mogą przetrwać wiele lat w nienaruszonym stanie. Jak tego dokonać? Przeczytaj koniecznie ten wpis, by dowiedzieć się, jak dbać o meble drewniane.

Meble drewniane – jak wyczyścić

Pielęgnacja mebli drewnianych nie jest szczególnie trudna. Jej najważniejszymi składnikami są: regularność i dobór odpowiednich preparatów. Zacznijmy jednak od preparatów. Jeśli zastanawiasz się, jak czyścić drewniane meble to Twoim niewątpliwym sprzymierzeńcem będą preparaty typowo przeznaczone do pielęgnacji drewnianych mebli. To, co jest ważne, to przede wszystkim stosowanie ich zgodnie z instrukcją. Meble drewniane pod żadnym pozorem nie powinny być czyszczone przy pomocy silnych detergentów, ponieważ to grozi pojawieniem się odbarwień na ich powierzchni. W związku z tym zainwestuj w dobrej jakości preparaty, który są przeznaczone do pielęgnacji powierzchni drewnianych.

To, co jeszcze musisz wiedzieć to przede wszystkim fakt, że meble drewniane nie powinny być czyszczone przy pomocy ściereczek o chropowatej, nieregularnej strukturze. Tak dobrana ściereczka może być przyczyną powstawania zarysowań na powierzchni drewnianych mebli. Najlepszym sposobem, by wyczyścić powierzchnię mebli będzie delikatna szmatka stworzona z miękkiej tkaniny (najlepiej z naturalnych włókien). Kolejną kwestią jest fakt, że meble drewniane nie powinny być traktowane zbyt dużą ilością wody. Idealnie sprawdzi się więc dobrze wyciśnięta miękka ściereczka, a następnie przetarcie powierzchni mebli „do sucha”.

Ustawienie ma znaczenie!

Pielęgnacja mebli drewnianych to nie tylko dbałość o to, by były czyste. To również ich odpowiednie ustawienie i wykorzystywanie zgodnie z przeznaczeniem. Meble drewniane powinny być ustawione z dala od urządzeń generujących ciepło, ponieważ może to być przyczyną pojawienia się widocznych uszkodzeń. Ponadto, jak wspomniano wyżej, meble drewniane nie lubią wilgoci, dlatego zadbaj o to, by pomieszczenie, w których będą przechowywane, nie było zbyt wilgotne. Ale i w tej kwestii nie należy przesadzić – z kolei zbyt suche powietrze w pomieszczeniu może być przyczyną powstawania pęknięć. Optymalny poziom wilgoci w pomieszczeniu powinien mieścić się w granicach 45–70 %, a idealna temperatura powinna wynosić pomiędzy 15 a 35 stopniami Celsjusza.

Pielęgnacja mebli – co jeszcze warto wiedzieć

Wiesz już, jak czyścić meble drewniane, ale jest jeszcze kilka spraw, o których warto wiedzieć. Meble do salonu zwłaszcza drewniany stół mogą być dodatkowo chronione przez podstawki, na których można ustawić gorące kubki i inne naczynia. To zdecydowanie ochroni je przed szkodliwym działaniem ciepła. Komoda drewniana zapewnia nie tylko miejsce do przechowywania, ale może być również idealnym miejscem do postawienia kwiatów. W tym przypadku pamiętaj o tym, by zwracać uwagę przy podlewaniu, czy woda nie kapie po meblu.

To już koniec dzisiejszego wpisu. Mamy nadzieję, że po krótkiej lekturze wiesz już nie tylko jak wyczyścić meble drewniane, ale generalnie jak je pielęgnować i dbać o nie. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest przede wszystkim systematyczność!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium