Prostota i rezygnacja z nadmiernych detali

Jednym z najmodniejszych obecnie trendów w designie wnętrzarskim jest minimalizm. Tuż obok plasuje się wiecznie żywy styl skandynawski. Oba wymienione wyżej sposoby meblowania mieszkań i domów łączą dwie ważne wytyczne: prostota i umiar w ozdobach i dekoracjach.

Częstym zarzutem wobec tego rodzaju wystroju wnętrz jest ten, iż przestrzeń, która przestrzega tych zasad może być nudna i ponura. Nic bardziej mylnego. Co prawda kolorami dominującymi mogą być biel, szarość i brąz, ale są to ciepłe odcienie tych barw. Te jasne kolory nie tylko bowiem rozjaśnią ciemne pokoje, ale także sprawią, że przestrzeń, szczególnie ta mała i ograniczona, zostanie optycznie powiększona.

Wysmakowany wyrafinowany styl skandynawski i minimalistyczne wnętrza charakteryzują się małą ilością ozdób. Nie znajdziemy tu mnóstwa zbierających kurz na półkach bibelotów ani wielu pamiątek rodzinnych. Jednakże te, które zwrócą naszą uwagę wykonane są ze szlachetnych materiałów i cechuje je przemyślany design. Wszyscy znamy powiedzenie „od nadmiaru głowa boli”. To motto w pełni oddaje sens minimalizmu i stylu skandynawskiego. Jakość bowiem ma zastąpić ilość. Dlatego też w ten sposób zaprojektowanych wnętrzach znajdziemy przede wszystkim solidne meble drewniane. Wśród najbardziej cenionych będą te wykonane z drewna sosny fińskiej, niezwykle trwałej i zahartowanej przez warunki klimatyczne koła podbiegunowego, dębu i buku. Ich właściciele preferują proste, mało skomplikowane formy. Nie znajdziemy tu wymyślnych barokowych, rokokowych zdobień, nadmiernych detali odciągających wzrok gości i mieszkańców. W to miejsce wprowadzone zostaną jednak liczne ukryte, ale użyteczne udogodnienia takie jak system cichego domykania szuflad i drzwiczek.

Oprócz mebli także nieliczne ozdoby wykonane są z dobrej jakości materiałów, a ich geometryczne kształty spajają wnętrze. Do najczęściej stosowanych ozdób zaliczyć możemy dodatki w postaci poduszek, lamp czy też krzeseł. W stylu skandynawskim na plan pierwszy wysuwać będą się materiały dla tego stylu charakterystyczne, a więc związane z naturą, lasem. Należą do nich len, bawełna, sznurek, drewno i kamień. Lniane poduszki i kilimy święcą obecnie największe sukcesy. Drewniane i metalowe lampy wiszące często wykorzystują elementy precyzyjnie wybrane. Stojące natomiast oparte są na kamiennej podstawie. W minimalizmie natomiast samo krzesło potrafi być elementem dekoracyjnym. Szlachetne bryły geometryczne, dobrze dobrane kolory, leżące na siedzisku poduszki, lampy czy też książki są wystarczającą ozdobą pokoju.

Ważną kwestią, o której niejednokrotnie zapominamy jest zdobnictwo ścian. Niespójna mieszanka rodzinnych zdjęć, obrazów, naklejek ściennych, pamiątek rodzinnych i tych przywiezionych z wakacji to przepis na katastrofę. Może on zniweczyć przemyślaną aranżację. Nie należy obawiać się pustki. Białe ściany to w tym przypadku atut. Wystarczy jedna grafika z motywem zwierzęcym czy też pejzażem. Łosie rogi zawieszone nad łóżkiem w sypialni to wszystko czego trzeba nam w tym przypadku.

Prostota i rezygnacja z nadmiernych detali sprawia ponadto, że mieszkanie nie wydaje się zagracone. Łatwo także w ten sposób utworzonym pomieszczeniu zauważyć gust i wysmakowany smak. Tam, gdzie brak wyżej wymienionych cech wnętrza wydają się przypadkowe a ich wystrój niezaplanowany.

Pozostaw komentarz

back to top