Ręcznie robione ozdoby świąteczne

Przeglądając oferty wielkanocnych dekoracji w sklepach z wystrojem wnętrz zauważymy, że w tym roku oferują one bardzo dużą gamę ozdób jednokolorowych: białych, szarych, srebrnych i złotych. Podobne trendy dostrzec można było w okresie Bożego Narodzenia. Kolorystyka ta pozwala umieścić je w najbardziej wymagających wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim czy też prowansalskim. Znakomicie współgrają one z białymi meblami i dodatkami nawiązującymi do natury co więcej białe króliczki i szare kurki mogą stanowić nie tylko wielkanocną ozdobę, ale także cały rok gościć na półkach, gdyż nie kojarzą się tylko z Wielkanocą. Inną alternatywą dla tradycyjnych ozdób i najnowszych trendów są nie wychodzące z mody, ręcznie wykonane dekoracje świąteczne.

Szyjemy.

Jeśli chodzi o świąteczne dekoracje hitem są ręcznie szyte duże króliki, kury i jaja wielkości poduszek. Im większe tym lepiej. Bardziej przypominają zabawki z naszego dzieciństwa niż stylowe ozdoby świąteczne, ale swoje miejsce z łatwością powinny znaleźć na łóżkach, fotelach i krzesłach. Doskonale pasować będą do rustykalnych wnętrz. Uszyć je można ze skrawków materiałów, które zostały po skróceniu ubrań, starych obrusów, pościeli, a także z nie modnych lub dziurawych koszulek. Najlepiej nada się jednak lniany ręcznie malowany materiał lub ludowe motywy z chust i spódnic. Ręcznie szyte pluszaki nie muszą odzwierciedlać naturalnych barw fauny. Kwiecisty lub kraciasty zając doskonale wpisze się w trendy. Gotowe ręcznie robione ozdoby kupimy także w sklepach internetowych choć i w niektórych salonach z dekoracjami wnętrz znajdziemy wyroby hand made.

Jajka.

Od kilku lat popularnością cieszą się ozdabiane cekinami i kolorowymi wstążkami styropianowe jajka. Spotkamy je w sklepikach z ozdobami i na placach handlowych. Jest to bardzo żmudna,dokładna praca. Największą radością z tworzenia takich jaj cieszą się dzieci, gdy wraz z rodzicami mogą stworzyć własnoręcznie taką dekoracje, która zawita na wielkanocnym stole. Inna formą tej dekoracji jest oklejanie wydmuszek za pomocą różnego kształtu makaronów oraz małych koralików. W ten sposób powstają przepiękne wzory niczym na kurpiowskich pisankach.

Hand made swetry.

Każdy Anglik i Amerykanin przed okresem Bożego Narodzenia zaopatruje się w sweter z motywem świątecznym. Zwyczaj na zabawne i ciepłe swetry wszedł także do naszego kraju. W tym roku pierwszy raz widoczny staje się przed okresem Wielkiej Nocy. Choć nie jest on typową dekoracją świąteczną to możemy go zobaczyć chociażby w telewizyjnej reklamie. Wełniany sweterek z wizerunkiem zająca i jajek to dodatkowy element wystroju wnętrz, który możemy nosić na sobie, podarować bliskim lub powiesić jako dekoracje w salonie lub kuchni. Ten element garderoby powinien robiony być na drutach, ale także umieścić na gładkim przodzie możemy ręcznie wyszywane elementy takie jak koszyczek, kurczaki czy żonkile. Naszyć możemy także elementy trójwymiarowe, które wyglądać będą jak brzuszki małych kaczuszek, a resztę sami dorysujemy. Znakomita zabawa nawet dla tych mniej utalentowanych.

Zielona kreatywność.

Tradycyjnie goszczący w naszych ogródkach bukszpan rosnąć może także we wnętrzach domów. Jest rośliną, którą łatwo kształtować czyli przycinać w rozmaite wzory. Można także przeznaczyć je na drzewko bonsai, które za pomocą miedzianych drucików stopniowo zmienimy w salonową dekoracje o kształcie jaja lub zająca. Zieloną dekoracją, która sprawia mniejszy problem, a cieszy naszych najmniejszych domowników jest wysianie rzeżuchy, owsa, jęczmienia lub jarmużu. Do tejże czynności potrzebne jest jedynie płaskie naczynie, lignina i woda. Kiełki rzeżuchy czy jarmużu można przycinać i dodawać do sałatek lub kanapek. W okresie Wielkanocy doskonale wyglądają jako dekoracja w szklanych naczyniach z ozdobnymi kamykami i wiosennymi dodatkami takimi jak motylki na drucikach lub wykałaczkach czy małe żabki. Tak stworzona przestrzeń wygląda jak mała łąka.

Wianki.

W podobny sposób ozdobić możemy plecione z gałęzi wianki, które choć bardziej kojarzą się z okresem bożonarodzeniowym, także w czasie nadchodzących świąt pełnią ozdobę drzwi. Udekorować możemy je zarówno z żywych zielonych elementów takich jak bukszpan, bazie, forsycje, ale także ze sztucznych kurek, kwiatów, jajek wiązanych na wstążeczkach. Efekt końcowy zależy jedynie od naszej inwencji twórczej. Powodzenia.

back to top