Meble Zych - internetowy sklep meblowy

Drewno

Drewno

Większość z nas potrafi odróżnić dąb od kasztanowca, lipę od brzozy, gdy zostanie o to poproszony w parku. Jeśli jednak do ręki dostaniemy kawałki drewna wielu nie widząc całego drzewa, kory, liści nie potrafi podać jego nazwy. Podobnie jest przy wyborze klepek parkietowych lub paneli. Najczęściej kierujemy się wtedy radą sprzedawcy kolorem lub wzorem, który widzimy.

Twardość

Tymczasem wiele osób bardzo często skarży się, że remontując dom wydała bardzo dużo pieniędzy na parkiet, o którym marzyła, a już po roku czy dwóch podłoga nadaje się do wymiany, gdyż pełno w niej różnego rodzaju wgnieceń. Jak to możliwe? Otóż przy wyborze drewna kierować powinniśmy się nie tylko jego barwą oraz wzorem, ale przede wszystkim trwałością. Tę informację zapamiętać powinni szczególnie młodzi rodzice, ponieważ dzieci zwłaszcza w pierwszych swych latach upuszczają wszystko. Jeżeli chcesz wiedzieć jakie są twarde i miękkie gatunki drewna to przeczytaj nasz artykuł. Im bardziej miękkie drewno na naszej podłodze, stoliku i niskich meblach tym więcej pojawi się w nim dziur.
Twardość drewna definiujemy jako opór powierzchni wobec wciskanego weń obiektu. Obok gęstości jest drugą najważniejszą cechą drewna. Istnieją dwie metody mierzenia twardości Janka i Brinella. Twardość poszczególnych gatunków drewna sprawdzajmy za pomocą jednej wybranej metody wyrażanej w kG/cm lub kG/mm.

czyszczenie-mebli-drewnianych

Drewno o niskiej twardości pochodzi z drzew takich jak świerk, wierzba, topola, osika, jodła, brzoza, olcha, lipa, sosna, daglezja, modrzew, balsa. Natomiast za twarde uznać można, w kolejności od najtwardszych, heban, kokos, grab, rubinie akacjową, gruszę, buk, jesion, dąb czerwony, wiśnia, jabłoń, klon, wiąz, jesion, orzech.

[product id="721, 1232, 709, 1172, 709,1202" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Sosna sośnie nie równa

Z łac. pinus jest bardzo znanym drzewem. Jego drewno ma dobrą wytrzymałość mechaniczną i jest łatwe w obróbce, dlatego też służy do wyrobu mebli sosnowych, papieru, podłóg, drzwi i okien. Istnieje około stu gatunków sosny dlatego też nie możemy jednoznacznie określić twardości drewna sosnowego. Pinus silvestrini czyli fińska sosna należy do jednego z najbardziej odpornych i wytrzymałych gatunków. Rosnąca w podbiegunowym klimacie Finlandii sosna odporność swą kształtuje w najbardziej surowych warunkach atmosferycznych dlatego też jej drewno jest bardzo stabilne, wytrzymałe na temperatury oraz wilgoć a do tego posiada bardzo ładną barwę. Im dalej rośnie na północ tym drewno staje się wytrzymalsze. Obróbka termalna sosny powiększa jeszcze walory estetyczne drewna, wzbogacając jego stabilność. Natomiast wyeliminowanie żywicy sprawia, że meble sosnowe odporne są na wodę i warunki zewnętrzne. Sosna fińska to jeden z najlepszych materiałów na meble sosnowe. Dowiedz się z czym najlepiej łączyć meble sosnowe.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium