Salon z jadalnią

Jadalnia niewątpliwie jest szczególnym pomieszczeniem, które powinno funkcjonować w każdym domu czy mieszkaniu. Niestety bardzo często brak miejsca jest powodem, dla którego rezygnuje się ze stworzenia jadalni. Wielka szkoda – jadalnia tworzy przestrzeń do spędzania wspólnie czasu podczas codziennych posiłków, a to z pewnością wpływa pozytywnie na rodzinne relacje i atmosferę panująca w domu. W domach lub większych mieszkaniach wiele osób decyduje się na salon z jadalnią. Jak go stworzyć?

Jadalnia – jak urządzić?

Jadalnia jest przestrzenią przechodnią – warto usytuować tuż przy kuchni a nawet salonie. Bliskie położenie względem kuchni ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o wygodę podczas serwowania posiłków. Bliskość salonu może być plusem, jeśli chcemy odpocząć po posiłku. Bardzo często jadalnia sama w sobie jest salonem – drewniany stół o dużych rozmiarach stwarza dobre warunki do odpoczynku np. przy tworzeniu rękodzieła. W jadalni na pewno nie powinno zabraknąć dużego stołu. Stoły z drewna, zwłaszcza stoły dębowe, są w szczególności polecane do jadalni. Ich wytrzymałość chroni je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak uszkodzenia mechaniczne. Pamiętaj o tym, by zakupić krzesła z drewna, które będą odpowiednio wyprofilowane. Dzięki temu Twój kręgosłup nie będzie się męczył.

Salon z jadalnią - pomysły

Salon z jadalnią jest coraz częstszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Warto jednak pamiętać o tym, żeby oddzielić i zaznaczyć (choćby w sposób symboliczny) dwie odrębne funkcje tych pomieszczeń. Jadalnia służy do spożywania posiłków, salon – do odpoczynku. Podzielenie jednego pomieszczenia na dwie funkcje może się odbyć m.in. przy użyciu takich rozwiązań jak: belki stropowe, słupy konstrukcyjne, podciągi. Dodatkowo, podział tej przestrzeni może odbyć się przy pomocy podłogi – np. użyciu dwóch pasujących do siebie materiałów. Co więcej – deski podłogowe w różnych odcieniach również są dobrym rozwiązaniem! Podobną funkcję spełni dywan postawiony w części salonowej. Jego obecność od razu wskazuje na funkcję danej części pomieszczenia.

Podział pomieszczenia

Część wypoczynkowa lub część salonowa nie powinna być jednak zbytnio oddzielona. Skoro decydujemy się na połączenie salonu z jadalnią, nie możemy pozwolić na to, by z jednego pomieszczenia powstały nagle dwa osobne. Meble wypoczynkowe powinny tworzyć ze stołem jadalnianym kompozycję po linii okręgu. W taki sposób te dwie strefy będą naturalnie połączone, ale każda z nich zachowa swoją odrębność wynikającą z innej funkcji. Innym rozwiązaniem mogą być tzw. panele przesuwne lub zawieszane tkaniny. Ta opcja świetnie sprawdzi się w domach lub mieszkaniach, w których znajduje się mało pomieszczeń. W takim wypadku mieszkańcy mogą instynktownie szukać prywatności lub miejsca spokoju, a przesuwne panele skutecznie oddzielą obie strefy.

Pamiętaj o tym, by salon z jadalnią został zaaranżowany w taki sposób, który jest najbliższy preferencjom nie tylko Twoim, ale tez członkom Twojej rodziny. Nie mieszaj funkcji obu tych pomieszczeń – pamiętaj o tym, by zwracać uwagę na ich subtelną indywidualność.

Pozostaw komentarz

back to top