Skandynawski design

 

Przeciętny Polak o Skandynawii wie niewiele. Potrafi wymienić nazwy krajów, kilku autorów kryminałów, a i salon meblowy rodem ze Szwecji. Tymczasem pojawił się nowy trend: wnętrza urządzone w stylu skandynawskim. Cóż to takiego? To proste, praktyczne oraz minimalistyczne rozwiązania, które powodują, że w mieszkaniach zyskujemy przestrzeń, światło i świeżość.
Styl skandynawski to przede wszystkim meble oraz kolory. Dodatków i gadżetów nie znajdziemy tu zbyt wiele. Podstawą wystroju bowiem są przedmioty funkcjonalne a więc szafa, łóżko, komoda. Im prostsze tym lepiej. Nie oznacza to jednak, że meble skandynawskie w każdym domu wyglądają tak samo. Oczywiście podstawą są meble drewniane, bardzo często są to trwałe meble sosnowe o prostych liniach dostosowane do indywidualnych potrzeb mieszkańców. W przeciwieństwie do szablonowych powtarzalnych form sprzedawanych w całej Europie przez popularną sieć.

Blisko natury


W fińskim lub norweskim mieszkaniu nie znajdziesz więc sklejki, plastiku ani metalu powszechnie popularnego. Meble skandynawskie współgrają bowiem z tęsknotą do natury. Taka jest także geneza ich powstania. Meble skandynawskie według założenia stylu powstawać miały z tego co otaczało wytwarzającego je rzemieślnika. Drewniane sosnowe solidne łóżka, szafy i komody skandynawskie zasłynęły swą trwałością i solidnością wykonania nie tylko w Europie. Pasują zarówno do loftowego wnętrza jak i do wiejskiego domku, do miejskiego salonu oraz do tropikalnej sypialni. Są idealnym dowodem na to, że natura jest najlepszym przyjacielem człowieka. Skandynawscy projektanci czerpali bowiem swoje inspiracje z otoczenia. Dzięki czemu powstało niezwykłe połączenie trwałości i delikatności. Proste i naturalne rozwiązania wygrywają w tym przypadku z bogatym wzornictwem. Przepych zastąpiony został estetyką surowości. Meble te wykonywane były przez rzemieślników, których nadrzędnym celem było stworzenie mebli funkcjonalnych, użytkowych, ale estetycznie odpowiadającym gustom klientów z różnych warstw społecznych, żyjącym w różnych środowiskach. Minimalistyczne formy, a również piękno mebli skandynawskich sprawiły, że stały się one popularne także w Polsce.

Odrobina słońca


Meble sosnowe. Można by pomyśleć, że przytłoczą małe mieszkanko, tymczasem styl skandynawski oprócz sosnowych mebli proponuje nam paletę jasnych ciepłych barw. Nie musi być to koniecznie sterylna biel, która zresztą ma wiele odcieni i każdy może wybrać coś dla siebie, ale także kolory ziemi oraz bardziej wyraziste, intensywne odblaski zieleni, niebieskiego i brązu. Powodują one, iż natura wydaje nam się bliższa. Pomieszczenia nie mogą być jednak przeładowane meblami ani zbyt ciemne. Szwedzi, Norwedzy i Finowie nie narzekają wszakże na nadmiar światła słonecznego i w czasie krótkich dni oraz nocy polarnych próbują jak najbardziej wykorzystać słoneczny blask. Dlatego też skandynawskie wnętrza pozostają jasne, przestronne, nie zagracone, o nieco ascetycznym, intymnym charakterze. Dzięki temu mieszkanie wydaje się także znacznie większe. Dlatego też łatwo nam się po nim poruszać, odnaleźć nieodłożone na miejsce rzeczy i odprężyć się. Niektórzy by uzyskać skandynawski styl malują swoje stare meble na biało, ja odradzałabym taki zabieg. Skandynawowie uważają, że biel powinna być głównym odcieniem w domu, ale wolą widzieć ją na podłodze i ścianach niż na meblach. Niech drewno pozostanie drewnem, a mieszkanie będzie wyglądało bardziej stylowo, bardziej wyraziście. Drewniane meble są nieodzownym elementem wystroju.

Rozwiązania dla chomików

Czy styl skandynawski można pogodzić z chomikowaniem, zbieraniem bibelotów, pamiątek wakacyjnych, prezentów od przyjaciół, dzieci, wnuków, mebli po rodzicach, ciotkach i dziadkach. Oczywiście.
Stare wiklinowe kosze, drewniane skrzynie znakomicie wpiszą się w ten styl. Pamiętajmy jedynie o tym, że wnętrze musi pozostać urządzone harmonijnie. Meble sosnowe doskonale łączą się bowiem zarówno z tradycyjnymi jak i nowoczesnymi sprzętami, należy jedynie zwrócić uwagę by cechowała je prostota lub nawiązanie to natury czy ludowej tradycji. Rozwiązaniem dla tych, którzy lubią gromadzić cenne pamiątki jest częsta zmiana aranżacji i eksponowanie swoich skarbów w ramkach zrobionych z surowego drewna, ceramiki, szklanych naczyniach, na bawełnianych lub lnianych obrusikach lub serwetkach o ciekawych wzorach. Zamieśćmy je także w jednym określonym miejscu na przykład na sosnowej komodzie, a pozostałe schowajmy w na spód skandynawskiej szafy w wiklinowych koszykach i zamieniajmy miejscem z tymi obecnie eksponowanymi na komodzie, stoliku czy w witrynie. Natomiast pomieszczenia takie jak sypialnia pozostawmy wolne od naszych skarbów. Wystarczy solidne i wygodne sosnowe łóżko, drewniany stolik pod lampkę nocną i książkę oraz komoda na bieliznę i pościel. Uwierzcie dzięki temu skandynawskiemu minimalizmowi oszczędzicie sobie także pracy przy sprzątaniu, a wasze skandynawskie meble i całe mieszkanie co miesiąc będą nabierały nowego stylu. Nowe aranżacje i zmiana dodatków pozwolą bowiem zmienić mieszkanie nie wydając pieniędzy na kosztowny remont. A więc do dzieła.

back to top