Styl skandynawski czy prowansalski

Meble w stylu skandynawskim czy prowansalskim?


W dzisiejszym zabieganym świecie rzadko znajdujemy czas na przyjemności, hobby i relaks. Tym bardziej czynności, które wydają się trudne i czasochłonne wolimy zlecać specjalistom. Projektowanie wnętrz wydaje się być jedną z nich. Tymczasem mieszkanie powinno być portretem gospodarza, a nie tylko wizją architekta wnętrz. Urządzając nasze 4 kąty pamiętajmy zatem by ukazywały one także nasze cechy osobowości i styl życia. Każdy z nas marzy o spójnym pięknym domu, który nie tylko zachwyci gości, ale także sprawi, że sami będziemy czuli się w nim komfortowo. Jednymi z najnowszych, a zarazem najdłużej cieszących się popularnością trendów są style skandynawski i prowansalski. Mają one jednak wielbicieli zarówno po stronie profesjonalnych projektantów jak i samozwańczych dekoratorów mieszkań. Początkowo wydawać by się mogło, że ciężko odróżnić je od siebie. Jakie maja wspólne cechy i czym jednak od siebie się różnią oraz dla kogo przeznaczony jest poszczególny styl? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule.


Styl skandynawski

 


Przeznaczony jest dla tych właścicieli mieszkań, którzy szczególnie upodobali sobie czystość, porządek i prostotę. Choć często kojarzony z męskim sposobem życia, swoich fanów ma także wśród kobiet i rodzin, które lubią związek z naturą i proste choć trwałe i solidne rozwiązania. Pokój urządzony w tym minimalistycznym stylu sprzyja odpoczynkowi. Pozbawiony zbędnych bibelotów, jest łatwy w utrzymaniu i sprzątaniu. Znajdujące się w nim meble wykonane są z naturalnego drewna i utrzymane są w naturalnej kolorystyce mebli sosnowych bądź dębowych. Lite drewno często malowane jest na biało by rozjaśnić przestrzenie utrzymane w barwach ziemi: brązie i szarości. Białe meble sosnowe sprawiają, że domowe przestrzenie jawią się jako czyste, jasne i przestronne. Dodatki nadające mieszkaniu indywidualnego charakteru także powinny być związane z przyrodą. Często są to poduszki, narzuty, dywaniki czy też makaty wykonane z lnu, sznurka, nie barwionej bawełny bądź skóry. Ten typowo męski, proekologiczny wystrój znakomicie sprawdza się także w przestrzeniach dziecięcych. W tym przypadku prostota i związki z naturą doskonale wpływają na wyobraźnie i kreatywność dzieci. Chętnie tworzą one ramki, figurki i obrazki z elementów świata przyrody, które zwłaszcza jesienią przełamać mogą dominujące szarości i zastąpić plastikowe dekoracje.
Styl skandynawski sprawdzi się zarówno w dużych przestrzeniach wiejskich domów jak i miejskich loftów i garsonier. Szczególnie dobrze prezentuje się w mieszkaniach, do których dociera mało światła, a więc zorientowanych na północ. Bardzo łatwo łączy się z elementami stylów takich jak duński czy industrialny.


Styl prowansalski


To styl także oparty na bieli. Oprócz niej jednak goszczą w nim przede wszystkim pastele. Niebieski, fiolet i róż pojawiają się jednak głównie w dodatkach. Trzonem pomieszczeń są białe meble, których jest jednak znacznie więcej niż we wnętrzu w stylu skandynawskim. Sercem domu urządzonego w stylu prowansalskim jest przede wszystkim jadalnia, salon i kuchnia. Dlatego też częściej wybierany jest przez panie, ale także mężczyzn i rodziny, które lubią gotować i przyjmować gości. Nie znajdziemy tu  minimalizmu, gdyż styl prowansalski stawia na eksponowanie pamiątek rodzinnych i tych przywiezionych z podróży. Wśród ozdób królują tkane i plecione obrusy, serwetki i firanki, koronkowe i porcelanowe oraz gliniane wyposażenie kuchni. Kamienne i drewniane dekoracje zastąpimy suszonymi i świeżymi ziołami oraz kwiatami. Nad którymi unosić powinien się zapach przypraw i lawendy. Te multisensoryczne wrażenia potęgują zacierane bielą ściany, które często pozbawione są kanciastych wykończeń. Dzięki zaokrągleniom i prostym, ale solidnym meblom pomieszczenia wydają się być dużo bardziej przytulne. Styl prowansalski preferowany jest szczególnie przez rodziny i znakomicie sprawdza się w domach skierowanych na wschód i południe. Nie mniej jednak zarówno sypialnie dziecięce, jak i małe mieszkania miejskie także doskonale prezentują się w tej aranżacji. Zwłaszcza dlatego, że styl prowansalski nie wymaga rezygnacji z eksponowania ważnych dla nas przedmiotów, które dobrze ukazują osobowość gospodarza. Styl prowansalski wydaje się być idealnym połączeniem dla elementów stylu greckiego, skandynawskiego i cenionego ostatnio folkloru.

A zatem niezależnie od tego. Który styl bardziej odpowiada twojemu stylowi życia i osobowości, jego elementy będą pasowały do twojego otoczenia. Postaraj się, by twoje mieszkanie, dom, były spójne, ale nie bój się tworzyć i wplatać elementy, które na pierwszy rzut oka nie łączą się z innymi elementami wyposażenia. Naturalne drewniane meble to podstawa, reszta zależy od ciebie. Powodzenia.

Pozostaw komentarz

back to top