Urządzając dom zwracamy uwagę na wygląd i cenę mebli, jakość podłóg, kolor ścian, ale mało kto wagę przykłada do twardości drewna. Tymczasem jest to równie ważny wyznacznik wyboru mebli jak te wcześniej przeze mnie wymienione. Od doboru sprzętów wykonanych z danego gatunku drewna zależy wszakże fakt jak długo będziemy mogli je użytkować, czy łatwo będą ulegały one wgnieceniom oraz zarysowaniom.
Jak odróżnić twarde drewno i miękkie drewno
Faktem jest, że drewno miękkie szybciej ulegnie odkształceniom i bardziej podatne będzie na wszystkie obciążenia, a także na przypadkowe także mechaniczne urazy. Tym samym na meblach czy podłodze szybciej powstawać będą widoczne ślady każdorazowego incydentu. Twarde drewno jest odporne na takie uszkodzenia i defekty.
Zatrzymajmy się więc na kilka sekund by upewnić się czy nasza szafa, komoda lub łóżko zostało wykonane z buku, dębu, sosny, czy też jodły lub świerku.
Twardość drewna to nic innego tylko opór powierzchni wobec wciskanego obiektu. Obok gęstości to druga najważniejszą cecha drewna. Znamy dwie metody mierzenia twardości Janka i Brinella. Pamiętajmy zatem by twardość poszczególnych gatunków drewna sprawdzać za pomocą jednej wybranej metody wyrażanej w kG/cm lub kG/mm. W innym przypadku wartości pozostać mogą sprzeczności. Drewno o niskiej twardości pochodzi z drzew, które nawet w przyrodzie możemy zaobserwować, że szybko ulegają złamaniom podczas większych wiatrów. Wśród nich nie zabraknie gatunków takich jak świerk, wierzba, topola, osika, jodła, brzoza, olcha, lipa, sosna, daglezja, modrzew, balsa.
Twarde drewno - gatunki drzew
Rozróżniamy twarde i miękkie gatunki drewna. Do twardych należeć będą znany nam jesion, dąb czerwony, wiśnia czy jabłoń. Jednakże niektóre z nich określić można za średnio twarde drewno lub bardzo twarde drewno. W ten sposób wśród tych, które odporne są na wszelkie zarysowania wyodrębnić możemy całą gamę gatunków wartych polecenia. A zatem do bardzo twardych, a jednocześnie co za tym idzie najdroższych gatunków drewna zaliczyć możemy na przykład heban i kokos, ale także nasz polski buk czy też grab albo rubinie akacjową oraz gruszę. Z drugiej strony do tych średnio twardych należą orzech, jesion, wiąz czy klon.
Istnieje wiele gatunków drzew, ale jeszcze więcej ich odmian. Jeśli dobrze nie popatrzymy na skalę Janka czy też Brinella, łatwo możemy dać się zwieść. Sosna na przykład nie jest uznawana za twarde drewno, ale jej odmiana zwana sosną fińską charakteryzuje się tym iż jej drewno jest jednym z najtwardszych. Podobne wnioski wysnuć możemy na temat innych gatunków. Dowiedz się dlaczego meble sosnowe są tak popularne w Polsce.
Jak wygląda twarde drewno ?
Uwagę zwróćmy także na to czy drewno posiada sęki oraz w jaki sposób było cięte. Jeszcze bardziej istotną sprawą jest fakt w jaki sposób było ono przechowywane. Nader ważne jest by chronione było od wilgoci i innych czynników niszczących. Zwróćmy uwagę w jaki sposób zostało zabezpieczone i przygotowane do użycia. Czy była to farba wodna, lakier, bejca, wosk? Czy zostało poddane obróbce termicznej lub też było hartowane.
Jeśli jednak kupujemy gotowy produkt i nie wiele wiemy o pochodzeniu i historii drewna skupmy się na wyborze mebli, parkietu itp. wykonanych z twardego drewna. Ma to bowiem ogromne znaczenie dla długowieczności mebla.
Dokonując zakupu nowego wyposażenia powinniśmy więc zwracać uwagę na to z czego zostało wykonane: metalu, tworzywa sztucznego czy też drewna. Jeśli wybór padnie na ostatni wymieniony materiał, zastanówmy się jakiej twardości drewno zostało użyte do jego wykonania? Wiesz z czym najlepiej łączyć meble drewniane ? Zapoznaj się z innym artykułem na naszym blogu.
Sprawdź inne artykuły na naszym blogu: