Zalety i wady białych mebli do kuchni

Urządzając kuchnie poświęcamy wiele uwagi na wybór sprzętów AGD, podłóg, kafelków, blatów, a także mebli. Niezmiernie ważną decyzją jest wybór koloru mebli, a szczególnie frontów wiszących i stojących szafek, kredensu czy witryny. Pochylmy się zatem nad plusami i minusami posiadania białych mebli kuchennych.

Zalety:

Białe meble kuchenne w odróżnieniu od tych w innych kolorach nigdy nie wyjdą z mody. W ostatnich latach biel była jednym z najmodniejszych kolorów i na długo pozostanie w naszych domach. Jest wszakże nieprzemijalna. Białe meble kuchenne można bowiem łączyć z innymi kolorowymi elementami takimi jak blaty czy lampy.

Ponadto jeśli będziemy chcieli zmienić wygląd kuchni wystarczy ożywić ją innym odcieniem farby ściennej, ozdobić barwnymi kafelkami ułożonymi ponad białymi topami. Dzięki takim zabiegom łatwo możemy odmienić pomieszczenie zmieniając na przykład styl skandynawski w śródziemnomorski. Nie musimy przy tym wymieniać mebli czy zmieniać frontów. Dlatego śmiało można inwestować w solidne drewniane meble kuchenne.

Co więcej biel rozjaśni ciemne skierowane na północ lub zachód kuchnie, a także te, w których nie ma okien. Barwa ta w przeciwieństwie do ciemnych brązów i intensywnej czerwieni doda małym pomieszczeniom przestrzeni.

Dla każdego szefa kuchni niezmiernie ważny jest porządek i czystość. Mało kto lubi spędzać czas sprzątając. Dlatego też istotne jest by tak popularne otwarte kuchnie zarówno dla domowników jak i gości wyglądały na zadbane. Biała kuchnia w porównaniu do innych wydaje się bardziej sterylna, nieskazitelnie czysta. Skojarzenia te łącza się bowiem z wolnymi od bakterii laboratoriami i szpitalami.

Wspomnieć należy także, że zaletą białych mebli kuchennych jest nie tylko użyteczność, ale także elegancja. Dodatkowe zdobienia w postaci choćby ozdobnych cokolików, frezowań i uchwytów podkreślą urok mebli i spowodują, że oprócz ładu i porządku kuchnia przyciągnie nas swoim klimatem. Natomiast ciepły odcień bieli sprawi, że będziemy chcieli pozostać w niej na dłużej. W białych kredensach i witrynach doskonale prezentują się rodzinne skarby takie jak porcelana czy szklane naczynia. Przeszklone białe meble pozwolą w najlepszy sposób zaprezentować pamiątki, którymi chcemy pochwalić się przed znajomymi, a także sami nie zapomnieć o miejscach, z których zostały przywiezione.

Wady:

W przeciwieństwie do zalet białych mebli kuchennych nie znajdziemy wiele ich wad. Głównym i najczęściej powtarzającym się bowiem zarzutem jest łatwość brudzenia. Nie można zaprzeczyć stwierdzeniu iż kolorowe plamy z potraw oraz zacieki tłuszczu widoczne są na białych krzesłach z oparciem czy też białym stole. Jednakże dużo łatwiej usunąć je z białych drewnianych mebli za pomocą zwykłej szmatki zwilżonej wodą niż z lakierowanych frontów. Na lakierowanych na wysoki połysk szafkach widoczny jest każdy odcisk palców i odbicia nawet czystych dłoni.

Pojawiającym się czasem argumentem jest nuda i brak wyrazistości białych mebli. Tymczasem nie można znaleźć nic mniej zgodnego z prawdą. Meble i ściany w kolorze bieli nadają bowiem wnętrzu spójności, a łączenie ich z innymi barwami i dodatkami wydobywa na światło dzienne unikalny styl i charakter jaki chcieliśmy nadać pomieszczeniu. Białe meble kuchenne są bowiem idealne do aranżacji wnętrz.

A zatem białe meble kuchenne nadają pomieszczeniu przytulny, rodzinny klimat, czyniąc go miejscem idealnym do pracy jak i prezentacji pamiątek. Zarzuty iż łatwo się brudzą z łatwością włożyć możemy między bajki, a walory dekoracyjne i efekt jasnej oraz przestrzennej kuchni na pewno przemawiają na ich korzyść.

Pozostaw komentarz

back to top