Zalety i wady białych mebli do kuchni i jadalni

W ostatnim okresie wielu Polaków urządzając swoje mieszkania lub też remontując dom decyduje się na zakup białych mebli kuchennych. Czynią to ze względu na ich zarówno nowoczesny jak i klasyczny styl. Duża liczba jednak zniechęca się przez stereotypowy pogląd, że biel szybko się brudzi. W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad wszystkimi zaletami i wadami posiadania białych mebli do kuchni i jadalni.

Zalety:

Jak już wcześniej wspomniałam białe meble są bardzo popularne ze względu na swój uniwersalny charakter. Kiedy przeminą kolejne trendy wnętrzarskie białe meble zawsze pozostaną na czasie. Mimo zmiennych koncepcji projektantów na każdych targach meblowych znajdziemy także białą wersje ich propozycji. Klasyczny, ponadczasowy wygląd zawsze się obroni. Obecna jest zarówno w stylach minimalistycznych, gdzie sama sobie jest ozdobą, stawiając na prostotę i rezygnacje z nadmiernych detali, takich jak styl loftowy czy skandynawski, jak i w tych bogatych takich jak glamour czy prowansalski.

Ponadto, białe kuchnie dają wrażenie czystych i zadbanych. Kolor ten kojarzy się bowiem ze sterylnością i porządkiem. Dlatego też pośrednicy nieruchomości często wprowadzając na rynek nowe lokum wyposażają je w białe sprzęty. Te bowiem odpowiadają większości kupujących. Także przeprowadzając renowacje nie wahają się zainwestować w białe meble czy ściany. Czynią to dlatego, że biel optycznie powiększa przestrzeń. Dzięki tej barwie pomieszczenie staje się bardziej rozświetlone, jasne, bardziej przytulne, zwłaszcza w małych obiektach, w których brak naturalnego światła. Białe jadalnie i kuchnie wydają się większe i lżejsze, zwłaszcza tam, gdzie każdy centymetr jest na wagą złota.

Wady:

Pozornie wad wydaje się dużo więcej. Jednak wiele z nich to ciągle powtarzane mity. Brud na frontach szafek jest bardziej widoczny. Białe fronty jednak brudzą się jak inne. To prawda, że nie łatwo utrzymać je w czystości., a kolor biały łatwiej eksponuje odciski i zabrudzenia, ale przez to łatwiej i szybciej się ich pozbędziemy. Wymaga to może nieco więcej wysiłku, ale efekt jest tego wart.

Biel jest monotonna. O ile całe pomieszczenie z białymi ścianami, sufitem, podłogą, meblami i akcesoriami, rzeczywiście może wydawać się zbyt szpitalne, to biel staje się znakomitą bazą do własnego nowoczesnego stylu i aranżacji. Warto więc wykorzystać renowacje do odciśnięcia własnego ja w swojej przestrzeni życiowej. Spróbuj zatem sam wprowadzić do swojego wnętrza swój własny styl i atmosferę.

Poza tym biel nie jedno ma imię. Możemy się nią bawić równie dobrze jak innymi barwami. Odcieni bieli jest bowiem wiele, dlatego traktujmy jej tony jako całą paletę kolorów. Istnieje, przecież wiele sposobów by pobawić się białymi odcieniami. Na pierwszy plan można ustawiać je od najjaśniejszego do najciemniejszego, a następnie zwrócić uwagę na faktury. Pamiętajmy także o dodatkach, które przecież nie koniecznie muszą być białe. Bądź odważny! Nie bój się białych szafek lakierowanych, czy też tych z połyskiem. Biały blat lub białe hartowane szkło to także dobry pomysł. Dodatkową siłę twojej jadalni dodadzą białe krzesła i stół. Będą doskonałym połączeniem między kuchnią i salonem.

Nuda i brak charakteru może zostać przełamana przez zainwestowanie w urządzenia ze stali nierdzewnej, które pomogą przełamać biel. Jaskrawe kolory natomiast zupełnie od niej odwrócą uwagę, a elementy strukturalne takie jak belki dodatkowo wydobędą jej atuty.

Zatem biel nie taka straszna jak ją malują.

back to top