Zimowe dekoracje w stylu skandynawskim

Zima to pora roku, która najbardziej kojarzy nam się z krajami skandynawskimi. Nic dziwnego – to właśnie tam na święta zawsze pojawia się śnieg i jest to czas nocy polarnej. W panujących ciemnościach Szwedzi, Norwegowie i Duńczycy dbają o to, by ich domy były przytulne. Wyciągają więc zimowe dodatki i dekorują pomieszczenia na najciemniejszy okres w roku. Ale spokojnie – wcale nie potrzeba ciemności, by wyposażyć dom w zimowe dekoracje. W tym artykule dowiesz się, jak udekorować dom na zimę w skandynawskim klimacie.

Styl skandynawski – cechy

Zacznijmy od tego, że podstawą stylu skandynawskiego jest minimalizm i przytulność. To właśnie z nich wynika fakt, że dekoracje w stylu skandynawskim są praktyczne i wykonane z naturalnych materiałów. To, o czym należy pamiętać to zdrowy rozsądek – Skandynawowie nie zagracają pomieszczeń dodatkami, ale próbują nimi wyeksponować klimat pomieszczenia.

Styl skandynawski na Święta

Można się zastanawiać, czy minimalistyczny styl skandynawski jest w stanie sprostać dodatkom bożonarodzeniowym. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Kraje skandynawskie również mają swoje tradycje świąteczne, które widoczne są w ozdobach dostępnych w sklepach. Świętowanie w krajach skandynawskich zaczyna się dużo wcześniej – już początkiem grudnia dekoruje się domy i mieszkania. Co składa się na świąteczne dodatki w stylu skandynawskim?

  • Przede wszystkim żywa choinka, która ubierana jest znacznie wcześniej niż w Polsce. Ozdabiana jest zazwyczaj jednym rodzajem baniek i dodatkami wykonanymi własnoręcznie.
  • W każdym domu znajduje się świąteczny wieniec adwentowy, na którym co tydzień stawia się i rozpala się kolejną świeczkę.
  • Kozioł ze słomy (bocken av halm) – jako jeden z najbardziej charakterystycznych symboli świąt. Wyciąga się go z początkiem adwentu i zdobi m.in. stół, komodę, czy drewniany regał.

Zimowe dodatki – styl skandynawski

Zima to nie tylko Święta Bożego Narodzenia, trwa ona aż do lutego, dlatego warto udekorować swój dom na ten szczególny czas. Kiedy wieczory są dłuższe i zimniejsze, warto zadbać o to, by w naszym miejscu panował klimat odpoczynku i spokój. Ale jak go uzyskać? W tym właśnie miejscu styl skandynawski wychodzi nam naprzeciw. Poniższe rozwiązania są przede wszystkim praktyczne, ponieważ styl skandynawski unika dodatków dla samego tylko wyglądania.

1. Świeczki i lampiony

Skandynawowie uwielbiają światło w różnej postaci – to właśnie ono buduje charakterystyczny klimat pomieszczenia. Na czas zimy warto zaopatrzyć się w świece zapachowe, które będą umilać wieczory spędzone np. z książką. Oprócz tego – świetnie sprawdzają się lampiony DIY lub te ze sklepu. Są one praktycznym dodatkiem, które tworzą charakterystyczny klimat. Zarówno świeczki zapachowe jak i lampiony można wykonać własnoręcznie.

2. Koce i dodatki

Choć to rozwiązanie wydaje się banalne, to tak naprawdę koce i narzuty na łóżko lub sofę mogą w znaczący sposób zmienić wystrój każdego wnętrza. W dodatku są praktyczne i zawsze się przydają. Jeśli masz ochotę na prawdziwie zimowe wzory – zaopatrz się właśnie w koce, narzuty, poduszki czy nawet zasłony i wymieniaj je w innych sezonach. Dzięki temu w prosty sposób odświeżysz wnętrze o każdej porze roku, a zimą zyskasz prawdziwie zimową i przytulną atmosferę. Pamiętaj jednak, by kupować dodatki wykonane z naturalnych materiałów takich jak: len, bawełna itd.

3. Stroiki

To chyba najmniej praktyczna propozycja i może się wydać mało „skandynawska”, jeśli mamy w głowie stroiki z polskich domów. Ale nic bardziej mylnego, styl skandynawski uwielbia minimalistyczne dodatki wykonane własnoręcznie. Z tego powodu wszelkie bukiety zimowe wykonane np. z suchych gałązek, gałązek choinki i ostrokrzewu sprawdzą się idealnie. Jeśli posiadasz dzieci, ciekawym pomysłem mogą okazać się zimowe ozdoby z papieru powieszone na gałązce.

Zanim zaczniesz przystrajać swój dom lub mieszkanie na zimę – pamiętaj o podstawowych zasadach. Ma być przede wszystkim praktycznie, minimalistycznie i przytulnie. Do dzieła!

Pozostaw komentarz

back to top