Jak łączyć ze sobą odcienie drewna?
Łączenie różnych kolorów drewna to nie lada wyzwanie dla wielu osób, którym trudno jest zdecydować się na jeden odcień lub są zmuszone do wymiany starych mebli, przez co nie ma możliwości dopasowania tej samej barwy do pozostałych w przypadku kupna nowych elementów. Jednak nie warto się poddawać, gdyż efekt może być spójny, harmonijny i przyjemny dla oka, gdy tylko postawimy na estetyczne dopasowanie. Zatem, jak łączyć kolory drewna, aby miało to sens? Dowiedz się już dziś!
Drewno – co warto o nim wiedzieć?
Drewno to szlachetny, dostojny i ponadczasowy materiał, który jest najbardziej ceniony w branży meblarskiej i stolarskiej. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż trudno odmówić mu pięknego designu i tego, że zawsze będzie modny i na czasie, bez względu na obowiązujące trendy wnętrzarskie. Ponadto drewno, przy odpowiedniej obróbce i impregnacji jest w stanie przez wiele lat cieszyć oko estetycznym wyglądem ze względu na dużą trwałość, wytrzymałość i odporność na uszkodzenia.
Ze względu na te wszystkie zalety drewno stanowi doskonały wybór i zawsze meble drewniane okażą się znakomitą inwestycją, bez względu na gatunek tego materiału czy jego kolor. Ponadto odcienie mebli drewnianych są bardzo różnorodne, co można dostrzec, przeglądając nasze kolekcje. Dzięki temu każdy może z łatwością wybrać odpowiednią barwę dla siebie, która będzie pasować do istniejącej lub planowanej aranżacji.
Jakie są odcienie drewnianych mebli?
Łączenie kolorów drewna niejedno ma imię, jednak zanim do tego przejdziemy, to warto poznać najpopularniejsze odcienie drewnianych mebli, które najczęściej spotykamy w domach i mieszkaniach. Barwy zależą od gatunku drewna oraz wykończenia powierzchni danego mebla. Wśród kolorów można wymienić między innymi:
- dąb – to dość uniwersalny odcień ciepłego drewna, które może mieć barwę od żółtej, aż po brązową, a jego struktura jest porowata,
- brzoza – może być praktycznie biała, aż po lekko żółtą, a jej słoje są gęsto ułożone i falowane,
- wiśnia – to zupełnie inny odcień drewna, gdyż wyróżnia je czerwonawe zabarwienie oraz dość proste usłojenie,
- sosna – to dość jasny odcień, który wpada w lekko pomarańczową lub brązową barwę i jest również jednym z popularniejszych kolorów drewna,
- buk – to jasny odcień drewna z cętkowanym usłojeniem, który należy do żółtobrązowych,
- jesion – to dość wypłowiała barwa, która może być mleczna lub brązowawa.
Powyższa charakterystyka z pewnością ułatwi łączenie kolorów drewna, gdyż część z nich jest chłodna, a część ciepła. Ponadto różnice pojawiają się w jasności, dlatego też tak istotny jest dobór odpowiednich kolorów, aby odcienie mebli drewnianych idealnie ze sobą współgrały i pozwoliły stworzyć harmonijną przestrzeń.
Jakie kolory drewnianych mebli pasują do siebie?
Jak łączyć kolory drewna tak, aby do siebie pasowały? Przede wszystkim z głową. Wiele osób obawia się, że wybrane odcienie mebli drewnianych nie będą dobrze wyglądały w połączeniu ze sobą, jednak wystarczy skorzystać z kilku praktycznych wskazówek i zasad, które dadzą pewność satysfakcjonującego i estetycznego rezultatu. Przede wszystkim warto łączyć ze sobą:
- ciepłe odcienie drewna,
- chłodne odcienie drewna,
- mocno usłojone gatunki z tymi, które wyróżnia delikatny rysunek drewna,
- maksymalnie dwa odcienie mebli drewnianych,
- różowe tony z czerwonymi,
- żółte tony z brązowymi.
Jak dobierać odcienie drewnianych mebli do wnętrza?
Łączenie kolorów drewna powinno zależeć także od stylu aranżacji, który preferujesz. Wszystko dlatego, że zupełnie inne odcienie mebli drewnianych sprawdzą się w nowocześnie urządzonych przestrzeniach, a zupełnie inne w klasycznie.
Zatem, biorąc pod uwagę powyższą kwestię, jak łączyć kolory drewna w nowocześnie zaprojektowanym apartamencie? W takim klimacie najlepiej zaprezentują się eleganckie bryły w ciemnych i chłodniejszych odcieniach, które są szlachetne i idealnie wpisują się w minimalistyczne i surowe wnętrza, podobnie jak białe odcienie mebli drewnianych. To neutralne kolory, które doskonale wpisują się w przestrzenie, gdzie dominuje prostota i brak ozdobnych elementów.
We wnętrzach zaaranżowanych w tradycyjnym stylu również możliwe jest łączenie różnych kolorów drewna, jednak zupełnie innych niż w przypadku nowoczesnych przestrzeni. W klasycznie urządzonych pomieszczeniach znacznie lepiej sprawdzą się ciepłe odcienie mebli drewnianych, w żółtej, brązowej i pomarańczowej tonacji.
W stylu retro i vintage pożądane są niemal wszystkie odcienie mebli drewnianych, jednak najbardziej gatunki, w przypadku których można dostrzec wyraźnie zarysowany naturalny rysunek drewna w postaci słojów i sęków. Dodatkowo warto wybierać modele, które mają postarzaną fakturę i tym samym sprawiają wrażenie, jakby pochodziły z poprzedniej epoki. To właśnie takie bryły najlepiej definiują styl vintage.
Jeśli mowa o łączeniu różnych kolorów drewna, to warto także wspomnieć o stylu eklektycznym, który jest niezwykle oryginalny, swobodny i kreatywny. Dopuszczalne są w nim dowolne połączenia, dzięki czemu można zastosować niemal wszystkie odcienie mebli drewnianych bez żadnych ograniczeń. Wizualny chaos jest tutaj jak najbardziej pożądany.
Oczywiście kolor mebli drewnianych można także dopasować do przeznaczenia danego pomieszczenia. Niekiedy lepiej sprawdzą się chłodniejsze barwy w gabinecie, a cieplejsze w salonie czy w sypialni. Warto poszukać wskazówek tematycznych na naszym blogu, na którym dostępny jest między innymi artykuł, odpowiadający na pytanie: jaki kolor mebli do pokoju młodzieżowego.
Z czym łączyć drewno?
Łączenie różnych kolorów drewna to jedno. A co w przypadku, gdy zależy nam na zestawieniu drewnianych mebli z innymi odcieniami? W końcu malujemy ściany, wybieramy podłogi, drzwi czy meble wypoczynkowe, w których drewno może być jedyne akcentem, gdyż bryły pokryte są zwykle materiałami tapicerskimi.
Akurat łączenie różnych kolorów drewna ze sobą jest znacznie trudniejsze niż łączenie ich z farbami ściennymi czy tapicerkami meblowymi. Wszystko dlatego, że odcienie mebli drewnianych w większości są ponadczasowe i uniwersalne, co daje wiele możliwości aranżacyjnych. Bryły wykonane z naturalnego drewna można połączyć z dowolnym kolorem ścian czy mebli wypoczynkowych.
Jedyne, na co trzeba uważać, to zestawienie kolorystyczne mebli drewnianych z podłogami, jeśli planujemy kupić panele czy też parkiet. W takim przypadku należy kierować się opisywanymi w powyższych akapitach zasadami, gdyż warto, aby podłogi dobrze współgrały z meblami. To samo dotyczy drzwi pokojowych. Białe świetnie będą wyglądać z każdym odcieniem brył, jednak drewniane powinny być spójne z gatunkiem, z którego zostały wykonane meble.
Drewno doskonale współgra z bielą i czernią. Świetnie uzupełni je również zieleń, dlatego na drewnianych blatach doskonale prezentuje się roślinność. Ponadto ciepły odcień drewna warto połączyć ze złotymi dodatkami, a chłody ze srebrnymi, jeśli zależy nam na uzupełnieniu wnętrza biżuteryjnymi akcentami.
Sprawdź inne artykuły na naszym blogu: