Meble Zych - internetowy sklep meblowy

Jak urządzić kuchnię z jadalnią? Sprytne triki na wykorzystanie przestrzeni

Jak urządzić kuchnię z jadalnią? Sprytne triki na wykorzystanie przestrzeni

Jak urządzić kuchnię z jadalnią? Sprytne triki na wykorzystanie przestrzeni

Utarło się, że to w salonie tworzymy strefę jadalni. A co, gdyby to kuchnia pełniła rolę przestrzeni otwartej na jadalnię i odwrotnie? Te dwa pomieszczenia łączy o wiele więcej niż dobre jedzenie. Przede wszystkim towarzystwo, bo to właśnie podczas codziennego przygotowywania i spożywania posiłków spotykasz się z rodziną i bliskimi. Dlatego dobrze, aby kuchnia z jadalnią spełniała nie tylko funkcję serwowania posiłków, ale też potrzeby estetyczne. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie, jak urządzić kuchnię z jadalnią, tak aby spełniała szereg rozmaitych funkcji.


Kuchnie z jadalnią - popularny trend we wnętrzach

Dotychczas właściciele niewielkich mieszkań decydowali się na łączenie kuchni z jadalnią. Dziś ten trend przenosi się do przestronnych domów. Dlaczego? Skąd wynika ta popularność? Znacząca role odgrywa funkcjonalność obu pomieszczeń, w których życie kręci się wokół jedzenia, jego przygotowywania i serwowania. To właśnie te ostatnie jest dużo łatwiejsze, jeżeli bezpośrednio przy blatach mamy praktyczny stół i nie musimy z pełnymi talerzami chodzić po całym mieszkaniu. Połączenie tych pomieszczeń sprzyja nawiązywaniu i podtrzymywaniu rozmowy, bo domownicy mogą nie tylko razem przygotowywać posiłek, ale też rozmawiać. Czy łączone kuchnie z jadalnią mają jakieś minusy? Tak, jest ich kilka. Przede wszystkim wymaga to utrzymania porządku w kuchni, bo nie sposób podjąć gości, mając stertę naczyń w zlewie. Hałas przenoszący się do miejsca spożywania posiłków również jest wadą. Największą może być jednak unoszący się i utrzymujący się zapach. Oczywiście, część tych problemów można rozwiązać, choćby instalując dobry okap i wentylację. Jeżeli mimo wszystko, jesteś zdecydowany, aby połączyć kuchnię z jadalnią, to zastanówmy się, jak urządzić kuchnię z jadalnią, aby pomieszczenie było ergonomiczne, funkcjonalne, a zarazem przytulne?

 

[product id="441, 567, 457, 431,980, 407" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak urządzić kuchnie połączoną z jadalnią

Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć oraz metrażu, jakim dysponujemy. Kuchnio-jadalnia musi mieć wydzielone strefy, które ułatwią jej projektowanie. Dlatego fragment blatu roboczego umieść pomiędzy zlewem a kuchenką, dzięki czemu nie będziesz musiał poruszać się pod całej kuchni przyrządzając posiłek. Dlatego dobre ułożenie kuchni pozwala się przesuwać od lodówki i szafek z produktami spożywczymi, przez umywalkę, blat roboczy i kuchenkę, aż do zmywarki, aby utrzymać dobra kolejność przygotowywania posiłków i sprzątania po nich.  

Jak urządzić małą kuchnię z jadalnią? Przede wszystkim weź pod uwagę komfort ułożenia elementów w poszczególnych szafkach i szufladach. Na wyciągnięcie ręki powinieneś mieć te elementy, po które sięgasz najczęściej – sztućce, garnki, żywność. Jeżeli chodzi o sprzęty AGD, warto wybrać te do zabudowy, w ten sposób wykorzystasz maksymalnie dostępną przestrzeń. Zamiast otwieranych drzwiczek, wybierz te z drzwiczkami przesuwnymi, dzięki czemu nie będziesz potrzebował dodatkowego miejsca do otwierania szafek.

Zmierzając już do odpowiedzi na tytułowe pytanie, jak urządzić kuchnię połączoną z jadalnią, odpowiedź brzmi – komfortowo i mając na uwadze potrzeby twoje i Twojej rodziny. Jeżeli masz duże grono przyjaciół i rodzinę, warto, aby w kuchni pojawił się rozkładany stół, który w podstawowej wersji nie zajmie dużo miejsca, natomiast po rozłożeniu zapewni kilka dodatkowych miejsc dla Twoich gości. Gdzie ustawić stoły do jadalni? Z dala od strefy gotowania, np. na przeciwległej ścianie lub za formą parawanu, czy to w formie roślin, lameli drewnianych lub kuchennej wyspy, która oddzieli te dwa pomieszczenia, a zarazem będzie przedłużeniem wystroju obu pomieszczeń. Jeżeli masz jeszcze trochę miejsca, możesz ustawić meble do jadalni, np. witrynę, regał czy komodę.

Nie da się urządzić wnętrza jadalni bez dekoracji. Dlatego dobrą praktyką do dwóch połączonych pomieszczeń jest połączenie ich kolorystyczne, a zarazem oddzielenie za pomocą innych tekstur, faktur i odcieni tekstyliów. Dlatego wybierz cieplejsze tony, jeżeli urządzasz jadalnię i chłodniejsze, przy aranżacji kuchni.

Czy wiesz już, jak urządzić kuchnię z jadalnią? Z powyższych wskazówek warto wybrać te, dedykowane właśnie Twoim potrzebom. Inne wskazówki dotyczące aranżacji wnętrz znajdziesz w naszych wpisach blogowych, np., „Jakie krzesła do okrągłego stołu? Doradzamy, jak je dobrać!”, „Jak duża powinna być jadalnia?” i „Jak połączyć salon z jadalnią? Zorganizuj przestrzeń razem z nami!”.

 

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium