Jak urządzić salon w stylu góralskim?
Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń domowych, dlatego warto szczególnie zadbać o jego aranżację. To właśnie w nim spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, relaksujemy się po ciężkim i długim dniu pracy. To właśnie w tej przestrzeni domowej tworzą się niezapomniane wspomnienia. Dlatego niezwykle istotne jest, aby pokój dzienny był idealnie urządzony i spełniał indywidualne oczekiwania. Jeśli domownicy są miłośnikami gór, uwielbiają naturę, a zdobywanie kolejnych szczytów jest ich największą pasją, to zdecydowanie jednym z najlepszych rozwiązań będzie salon w stylu góralskim. To aranżacja, która jest ciekawa, oryginalna i wprowadza do wnętrza niesamowitą atmosferę. Przekonaj się o tym już dziś!
Czym wyróżnia się styl góralski?
Styl góralski wnętrza emanuje siłą natury, tradycją i przytulnością. Nie bez powodu cieszy się największą popularnością w okolicach, które słyną z bliskości gór, pięknych widoków i zapierających dech w piersiach krajobrazów. W takich miejscach można odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się lub płynie dużo wolniej niż w miejskim zgiełku.
Styl góralski wyróżnia się swoją niepowtarzalną atmosferą i wyjątkowym urokiem. Jego korzenie tkwią głęboko w kulturze i tradycji góralskiej, która od wieków jest obecna w wielu regionach górskich na całym świecie. Dlatego też bez względu na to, czy jesteś zafascynowany pięknem polskich Tatr, majestatycznymi alpejskimi szczytami czy urokliwymi Karpatami, pokój w stylu góralskim pozwoli Ci przenieść część tych wspaniałych miejsc do domowej przestrzeni.
Warto wiedzieć, że góralski wystrój wnętrz można zastosować praktycznie wszędzie – nie ważne, czy Twój salon mieści się w centrum miasta, w pobliżu plaży, czy też właśnie niedaleko gór. W każdym pokoju dziennym warto stworzyć oazę w tym stylu, aby każdego dnia móc się w pełni zrelaksować i cieszyć wyjątkową atmosferą. Taka aranżacja z pewnością okaże się wspaniałą przygodą i jednocześnie równie dużym wyzwaniem, co zdobywanie górskich szczytów.
Styl góralski – na jakie kolory wykończenia ścian i podłóg postawić?
Oczywiście każdą aranżację, również gdy planujesz urządzić salon w stylu góralskim, warto zacząć od dobrania odpowiednich kolorów ścian i podłóg. Oczywiście z tego rodzaju wystroju najlepiej sprawdzą się odcienie nawiązujące do piękna górskiego krajobrazu. Mowa między innymi o:
- Beżach i brązach – kolory te doskonale pasują do stylu góralskiego. Mogą to być zarówno delikatne, jasne odcienie piaskowego beżu, jak i głębsze, ciepłe brązy. Te barwy tworzą przytulną atmosferę i harmonizują z naturalnym drewnem i pozostałymi kolorami, które wyróżniają styl góralski wnętrza.
- Stonowanych odcieniach zieleni – takich jak butelkowa zieleń, oliwkowa czy trawiasta. Kolory te znakomicie nawiązują do roślinności spotykanej w górskim krajobrazie.
- Czerwieniach i pomarańczach – barwy te dodają energii i ciepła. Mogą to być odcienie ceglastej czerwieni, rdzawe pomarańcze czy korzenne brązy. Przypominają jesienne barwy liści i charakterystyczne chaty górskie.
- Szarościach – mogą to być jasne, delikatne odcienie popielatego, ale także głębsze i intensywniejsze szarości. Te kolory wprowadzają do wnętrza wizualny spokój oraz doskonale komponują się z naturalnym drewnem.
- Biel, która jest zdecydowanie ponadczasowa i świetnie wpisuje się w każdą aranżację, dlatego góralski wystrój wnętrz, również z udziałem białego koloru, będzie prezentował się świetnie.
Powyżej znajduje się lista kolorów, które warto zastosować, aranżując pokój w stylu góralskim. Jednak warto także wspomnieć o materiałach wykończeniowych. Podłogi najlepiej wybrać z tych naturalnych, takich jak drewno (np. deska drewniana) lub kamień. Dąb, jodła czy sosna to popularne gatunki drewna wykorzystywane w tym stylu. Kamień naturalny, tak jak piaskowiec czy granit, także świetnie oddają górski charakter. Można go zastosować w formie cegiełek na ścianie czy płytek.
Jakie meble pasują do stylu góralskiego?
Meble, które doskonale uzupełnią góralski wystrój wnętrz, charakteryzują się naturalnym wyglądem, solidnością i rustykalnym urokiem. Wśród ich cech wspólnych można wymienić:
- Surowe drewno – jednym z najważniejszych elementów w meblach góralskich jest surowe, naturalne drewno. Modele powinny być zatem wykonane z dębowego, jodłowego lub sosnowego gatunku. Najlepiej, aby na ich powierzchni były wyraźnie zarysowane słoje i sęki, które podkreślają ich naturalny i jednocześnie unikatowy charakter.
- Proste i geometryczne kształty – meble, które pozwolą kompleksowo wyposażyć pokój w stylu góralskim, cechują się ozdobnymi wieńcami, które dodają im uroku. Uchwyty zwykle są drobne, w kształcie dekoracyjnych gałek. Szprosy na frontach mebli rustykalnych są popularnym elementem dekoracyjnym w przypadku opisywanych brył.
- Postarzane powierzchnie – meble, które najlepiej uzupełniają salon w stylu góralskim, często wyróżniają przetarte powierzchnie, które wyglądają, jakby pochodziły z dawnych lat. Takie bryły wprowadzają do wnętrza wyjątkowy klimat.
- Naturalne tkaniny – to równie ważne elementy, co sama konstrukcja wybranych brył/ Tapicerowane meble w stylu góralskim są często pokryte tapicerkami wykonanymi z naturalnych materiałów, wśród których można wymienić między innymi len, wełnę czy bawełnę. Wybiera się zazwyczaj stonowane kolory, które harmonizują z otaczającą przyrodą, na przykład odcienie zieleni, brązu i beżu.
- Wzory etniczne – meble góralskie mogą być zdobione charakterystycznymi wzorami etnicznymi, takimi jak haftowane motywy, kwiatowe wzory czy geometryczne desenie. To właśnie one najlepiej nawiązują do tradycyjnej sztuki i kultury góralskiej, dodając wnętrzu unikalnego charakteru. Takie same motywy można bez problemu wpleść również w postaci dywaników, chodników, zasłon, bieżników, obrusów, serwet, firanek czy poduszek i pledów.
Bardzo często pokoje dzienne łączą się z kuchnią, w wyniku czego powstają przestronne aneksy. W takim przypadku obie części pomieszczenia powinny być ze sobą spójne, dlatego jeśli szukasz związanych z tym inspiracji, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł: jak urządzić salon z kuchnią otwartą.
Jak urządzić salon po góralsku?
Styl góralski wnętrza można z łatwością uzyskać, biorąc pod uwagę powyższe wskazówki. Jednak chętnie doradzimy w wyborze konkretnych brył, które najlepiej uzupełnią salon w stylu góralskim. Mowa między innymi o kolekcji:
- Marone – to kolekcja, w której dominują ozdobne fronty ze szprosami. Bryły wykonane z drewna sosnowego świetnie wpisują się w styl góralski.
- Toskania – to seria łącząca drewniane i dość masywne bryły, które idealnie uzupełnią każdy salon w stylu góralskim, szczególnie gdy mowa o regałach, komodach i półkach ściennych.
- Belluno Elegante – to równie piękna kolekcja białych mebli, których fronty są delikatnie zdobione żłobieniami i uzupełnione blatami w odcieniach naturalnego drewna.
Oczywiście pokój w stylu góralskim warto także uzupełnić odpowiednim oświetleniem. Wybrane lampy powinny emitować ciepłe światło, które stworzy przytulną atmosferę. Można je uzupełnić ozdobnymi świecznikami, stanowiącymi idealne miejsce na świece zapachowe. W salonie nie może zabraknąć kominka, który stanowi kluczowy element góralskiego wystroju. Jeśli jednak chcesz urządzić pozostałe wnętrza również w tym samym stylu, to koniecznie dowiedz się z naszego bloga, jak wybrać kredens do kuchni góralskiej, czy też jak dopasować pozostałe meble do tego wystroju.
Sprawdź inne artykuły na naszym blogu: