Poddasze może być przytulne, komfortowe w użytkowaniu i niezwykle oryginalnie zaaranżowane, gdy tylko poświęcimy mu odpowiednio dużo uwagi. Choć wszechobecne skośne ściany stanowią duże utrudnienie to należy pamiętać, że nie ma rzeczy niemożliwych i każde pomieszczenie da się urządzić, jednocześnie biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby. W dzisiejszym artykule gościem specjalnym będzie aranżacja sypialni na poddaszu. Od czego zacząć, jak zagospodarować dostępną przestrzeń i jakie meble wybrać? Dowiedz się już dziś.
Aranżacja sypialni na poddaszu – kilka ważnych zasad
Aranżacja sypialni na poddaszu wymaga przede wszystkim dobrego planu. Po rozpisaniu całego układu przestrzennego możemy dopiero rozpocząć organizowanie przestrzeni i wykorzystanie wszystkich jej możliwości. W ten sposób każdy kąt zostanie zagospodarowany, co w przypadku trudno ustawnych pomieszczeń jest na wagę złota – malutka sypialnia na poddaszu bez wątpienia do takich należy.
Jak urządzić sypialnię na poddaszu? Poniżej przedstawiany całą listę zadań i rozwiązań, które warto wypełnić i wykorzystać wszystkie z nich, aby nasza prywatna oaza okazała się w efekcie estetycznie i stylowo urządzona i jednocześnie funkcjonalna. Niektóre z poniższych wskazówek są szczególnie ważne, gdyż pomogą uniknąć uczucia przytłoczenia i pomogą stworzyć iluzję przestrzenności, dzięki czemu optycznie wnętrze będzie wydawać się większe niż w rzeczywistości.
- Zacznij od wykonania dokładnych pomiarów każdej ściany i podłogi, w tym również koniecznie uwzględnij kąt nachylenia skosów.
- Koniecznie dobierz odpowiednie kolory, gdyż od nich wiele zależy. Malutka sypialnia na poddaszu zwykle ma słaby dostęp światła dziennego, dlatego warto zdecydować się na odcienie, które optycznie rozjaśnią wnętrze. Mowa między innymi o jasnych błękitach, beżach czy szarościach. Koniecznie unikaj ciemnych barw, które wizualnie zmniejszą pomieszczenie i mogą je przytłoczyć.
- Staraj się wybierać meble w jaśniejszej tonacji, gdyż w ich przypadku działa podobna zasada, co opisana wyżej dotycząca malowania ścian.
- Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu, z którego będziesz z pewnością często korzystać podczas spędzania czasu w sypialni.
- Zadbaj o strefy do przechowywania, aby jak najlepiej wykorzystać dostępne miejsce.
Jak zagospodarować przestrzeń w sypialni na poddaszu?
Jak urządzić sypialnię na poddaszu i czy to dobry pomysł? Zdecydowanie tak. Poddasze tak naprawdę świetnie sprawdzi się do stworzenia przytulnego kącika do snu i relaksu, gdyż odpowiednio zagospodarowana przestrzeń i podjęcie dobrze przemyślanych decyzji sprawi, że nawet malutka sypialnia na poddaszu pozwoli się odprężyć i wyciszyć po ciężkim dniu. Wbrew pozorom korzystanie z małometrażowego wnętrza może dawać więcej przyjemności z uwagi na możliwość zapewnienia sobie większej przytulności.
Przejdźmy teraz do konkretów i szczegółów dotyczących zagospodarowania przestrzeni. Aranżacja sypialni na poddaszu wymaga przede wszystkim odpowiedniego ułożenia mebli, aby uniknąć przytłoczenia wnętrza. Same ukośne sufity mogą sprawiać wrażenie, że w pomieszczeniu jest mniej miejsca niż w rzeczywistości. Właśnie z tego względu tak ważne jest zadbanie o wykorzystanie każdego kąta i wnęki, nawet jeśli zmieszczą się do nich wyłącznie niewielkie skrzynie czy pojemniki. Dzięki temu aranżacja poddasza będzie w pełni dopracowana.
Sypialnia na poddaszu – jakie meble wybrać?
Gdy przed Tobą tak trudne wyzwanie, jak aranżacja sypialni na poddaszu to z pewnością największym problemem będzie wybór odpowiednich mebli. To właśnie od elementów wyposażenia i oczywiście dodatków zależy komfort korzystania z pomieszczenia, zachowanie jego funkcjonalności oraz zadbanie o stylowy design. Z naszej strony polecamy kilka propozycji, które świetnie uzupełnią sypialnię zlokalizowaną na poddaszu. Wśród nich można wymienić między innymi:
- białe łóżko z drewna sosnowego Toskania z szufladami w odpowiednim dla siebie rozmiarze i wyposażenie go w wygodny materac, który zapewni komfortowy sen dla singla lub pary,
- łóżko dębowe Montale o lekkiej wizualnie konstrukcji ze względu na smukłe nogi, na których spoczywa rama,
- łóżko Marone na prostych nogach z niewysokim wezgłowiem, które będzie można ustawić pod ukośną ścianą,
- szafkę nocną Belluno Elegante wyposażona w dwie pojemne szufladki do przechowywania podręcznych rzeczy, z których korzystamy tuż przed snem lub po obudzeniu,
- niską komodę Toskania w białym kolorze, która swoją pojemnością dorównuje niejednej szafie,
- dowolną komodę TV, która zwykle należy do niskich mebli, dzięki czemu można ją wykorzystać zarówno jako podstawę na telewizor, jak i innym celu, np. gdy wyższy mebel nie zmieści się pod daną ścianą ukośną,
- bieliźniarkę drewnianą Rosa Bianca na smukłych nóżkach, która wyróżnia się wizualnie lekką bryłą w geometrycznym kształcie,
- szafę przesuwną, która po przesunięciu skrzydeł po specjalnych prowadnicach będzie wymagać znacznie mniej miejsca podczas użytkowania niż standardowo otwierane drzwi,
- biurko drewniane dębowe Rotello, które nie zajmuje wiele miejsca, a jest znakomitym wyborem, gdy aranżacja sypialni na poddaszu wymaga także zorganizowania przestrzeni biurowej,
- regał wiszący loftowy Arezzo, który można zawiesić w dowolnym miejscu, nawet nad biurkiem, łóżkiem czy komodą,
- półki ścienne w różnych rozmiarach, które można dostosować do wnętrza i wykorzystać jako miejsce do dekoracji.
Jak urządzić małą sypialnię na poddaszu?
Jak urządzić sypialnię na poddaszu, którą charakteryzuje niewielki metraż? Warto trzymać się rozwiązań i propozycji opisanych w powyższym akapicie, a w trudno dostępnych miejscach, w których nie zmieszczą się standardowe meble można skorzystać z elementów projektowanych na wymiar. Takie usługi pozwalają spersonalizować wnętrze i wykorzystać wszelkie jego możliwości, bez pójścia na kompromis. Dzięki temu aranżacja sypialni na poddaszu będzie dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, choć oczywiście to niejedyne rozwiązanie. Jeśli nie chcesz inwestować w meble na wymiar, które zwykle stanowią droższą inwestycję niż gotowe projekty to koniecznie zdecyduj się na:
- szafę z jak największą liczbą półek i miejsc na wieszaki,
- dużą liczbę regałów, które pomieszczą różne przedmioty,
- lustra wiszące, najlepiej umieszczone naprzeciwko okien, które optycznie powiększą przestrzeń, szczególnie gdy będzie od tafli szkła odbijać się światło dzienne,
- jak najjaśniejsze meble, które nie przytłoczą wnętrza,
- kinkiety ścienne zamiast lamp podłogowych, które nie zajmują miejsca,
- łóżko składane lub z dodatkowym miejscem do przechowywania pod materacem,
- dużą liczbę półek ściennych, które świetnie uzupełnią przestrzeń i będą praktycznym dodatkiem.
Ponadto koniecznie ogranicz liczbę bibelotów oraz zadbaj o porządek i unikaj bałaganu, który wprowadza chaos.
Sprawdź inne artykuły na naszym blogu: