Meble Zych - internetowy sklep meblowy

Jak usunąć tapetę ze ściany? Sprawdź nasze porady!

Jak usunąć tapetę ze ściany? Sprawdź nasze porady!

Jak usunąć tapetę ze ściany? Sprawdź nasze porady!

Niegdyś modne tapety z gęstą dżunglą, oceanem, widokiem wielkich miast lub pędami bambusa zostały wyparte przez ozdobne tynki, tapety imitujące różne faktury lub wykończenia – ceglane ściany, betonowe powierzchnie. Poddałeś się dawnej modzie i dzisiaj chciałbyś wreszcie pozbyć się takiej tapety, na rzecz gładkiego tynku i farby lub innej tapety, o bardziej geometrycznym, stonowanym wzorze? Jeżeli czujesz, że nadszedł czas zmian i chciałbyś je zacząć właśnie od pozbycia się reliktów poprzednich lat, to najwyższy czas poznać techniki usuwania tapet. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, jak usunąć tapetę ze ściany tak, aby jej nie uszkodzić? W naszym wpisie znajdziesz też kilka metod na usunięcie kleju do tapet.

Jak zerwać tapetę, aby nie uszkodzić ściany?

Zanim przystąpisz do zrywania tapety, konieczne będzie zabezpieczenie wnętrza. Wynieś meble, na podłodze rozłóż grubą płachtę folii budowlanej, a gniazdka na ścianie dokładnie zabezpiecz przed zalaniem. Tak przygotowane wnętrze maksymalnie ułatwi cały proces usuwania tapety. Ostatnim krokiem będzie przygotowanie odpowiednich narzędzi. Potrzebne Ci będą przede wszystkim: szpachelka, nożyk i skrobak do tapet, folia budowlana, woda, spray, parownica do tapet.

Szukasz odpowiedzi na pytanie, jak usunąć tapetę ze ściany domowym sposobem? W procesie usuwania tapet warto zacząć od domowych sposobów, np. od wody. To najbezpieczniejszy pomysł na to jak zerwać tapetę, nie uszkadzając przy tym tynku. Możesz to zrobić za pomocą pędzla lub wałka malarskiego nasączonych wodą lub jeszcze szybszym sposobem. Do butelki ze spryskiwaczem nalej ciepłą/gorącą wodę i spryskaj powierzchnię ściany, pokrytej tapetą. Później. Przy pomocy szpachelki lub skrobaka do tapet spróbuj delikatnie zeskrobać tapetę.

Co jednak, gdy woda okaże się nie być wystarczająca? Możesz wykorzystać do tego mieszankę wody i octu (1:2). Woda z octem przyspieszy i ułatwi zerwanie tapety ze ściany. Spryskaj całą tapetę roztworem i zaczekaj 20 minut. Po tym czasie postaraj się podważyć krawędź tapety i sprawdź, czy ta odchodzi bez problemu. Jeżeli nie, spryskaj ponownie. Resztki tapety możesz ponownie psikać wodą z octem i odczekać kolejne minuty. Te metody są najmniej inwazyjne, bowiem ograniczają zużycie narzędzi do minimum. Jeżeli jednak nic nie skutkuje, czas wytoczyć cięższe działa.

Jak usunąć tapetę ze ściany przy pomocy narzędzi? Wykorzystaj nożyk do tapet, którym natniesz powierzchnię, umożliwiając wsadzenie pod nią szpachelki lub skrobaka. Ta mechaniczna metoda może Cię jednak narazić na uszkodzenia, dlatego operuj narzędziami ostrożnie, unikaj głębokich nacięć i agresywnych prób podważania tapety. Mogące się przytrafić ubytki w ścianie wypełnij masą szpachlową i zagruntuj ścianę.

[product id="1020, 1007, 977, 939, 804,770" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak usunąć klej do tapet?

Domowe sposoby usuwają tapety papierowe, flizelinowe i winylowe, ale jak usunąć klej do tapet znajdujący się pod nią? Z pomocą przychodzą specjalistyczne, chemiczne środki do usuwania tapet. Skuteczne i szybkie usunięcie tapety z powierzchni ściany zapewni nam użycie specjalnego koncentratu do usuwania tapet. Jak one działają? Wsiąkają w tapetę, osłabiając działanie kleju oraz jego rozpuszczenie, dzięki czemu tapeta powinna z łatwością odejść od ściany razem z klejem. Pozostałych fragmentów pozbędziesz się zwilżając je wodą i zeskrobując szpachelką lub szlifując papierem ściernym. Pomocna może okazać się także parownica do tapet, która wytwarza strumień pary, który rozpuszcza klej, ułatwią oderwanie tapety od tynku i usunięcie (przez delikatne zeskrobanie) warstwy kleju.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik jak usunąć tapetę ze ściany odpowiedział na Twoje pytania dotyczące tego zagadnienia i uwzględnił domowe sposoby na to jak zerwać tapetę i jak usunąć klej do tapet. Teraz już nie pozostaje Ci nic innego niż zabranie się do pracy, a następnie naklejenie innej tapety lub pomalowanie ścian w wybranym kolorze. Na ich tle witryna dębowa dwudrzwiowa zaprezentuje się jeszcze lepiej!

W aranżacji wnętrza przyda się też kilka innych trików i pomysłów, m.in. na temat doboru kolorystyki wnętrza: „Z jakimi kolorami warto połączyć dębowe meble?”, „Jaki kolor ścian do mebli brązowych drewnianych?”, „Jaki kolor pasuje do szarego przedpokoju?” i „Jak pomalować przedpokój?”. Ten etap masz już za sobą? Może szukasz ozdób, które możesz zawiesić w swoim wnętrzu? Tutaj podsuwamy kilka pomysłów: „Jak ozdobić ściany w sypialni – inspiracje”, „Co powiesić na ścianie w przedpokoju?” i „Jak powiesić lustro bez wiercenia? Sprawdź nasz poradnik!”.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium