Meble Zych - internetowy sklep meblowy

Skąd bierze się drewno?

Skąd bierze się drewno?

Zastanawiasz się czasami, jaką drogę musi pokonać drewno, by znaleźć się w naszych domach? Wyroby z drewna są obecne w naszej codzienności w postaci papieru, czy chociażby drewnianych mebli. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że meble drewniane powstają z drewna, a więc i drzew, jednak dzisiaj postaramy się nieco przybliżyć proces pozyskiwania drewna na czynniki pierwsze. Zapraszamy do lektury!

Droga drewna

Proces pozyskiwania oraz obróbki drewna to rzecz, o której wszyscy wiemy, jednak gdybyśmy zostali poproszeni o wyjaśnienie szczegółów, mielibyśmy z tym problem. Polskie drewno, a właściwie zdecydowana jego większość, to drewno pochodzące z Lasów Państwowych (ok. 90 %). Dzięki odpowiednim regulacjom, ścinkę przeprowadza się zgodnie z normami ekologicznymi, a to nie wpływa negatywnie na stan polskich lasów.

Po ścince drewno trafia oczywiście do tartaku, gdzie odbywa się  jego przetworzenie. To właśnie w tartakach, jego pracownicy czyszczą drewno i dzielą je m.in. na deski lub belki. Taki proces nie trwa jednak krótko – wszystko zależy od rodzaju drewna i jego wilgoci. W tartakach przeprowadza się jego suszenie, a także wstępną konserwację, która odpowiednio zabezpiecza drewno.

Z tartaku, drewno zazwyczaj odbierają różnego rodzaju stolarnie oraz firmy zajmujące się produkcją mebli. W stolarniach przebiega proces dalszej obróbki przy pomocy doświadczonych stolarzy.

[product id="1049, 487, 1064, 1228,967, 1198" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Zalety mebli drewnianych

W ostatnim czasie możemy zaobserwować modę na styl życia w ruchu zero- lub less-waste. Chodzi w tym nie tylko o to, by generować wokół siebie jak najmniej śmieci, ale również by dokonywać odpowiedzialnych wyborów konsumenckich. Decydując się na meble z litego drewna, a zwłaszcza meble z drewna sosnowego, wspierasz przede wszystkim lokalne firmy. Co więcej – meble drewniane sosnowe są bardzo ekologiczne, ponieważ sosna naturalnie występuje w polskich lasach. Wybierając ten rodzaj drewna, nie jesteś powodem pozostawienia przez meble ogromnego śladu węglowego, co ma miejsce np. w przypadku mebli drewnianych z egzotycznych odmian drewna.

Meble z drewna to świetne rozwiązanie dla miłośników świetnej jakości – odpowiednio pielęgnowane mogą cieszyć oczy przez wiele lat. Zanim zdecydujesz się na ich zakup, upewnij się, że zadbasz o ich regularną pielęgnację.

Drewniane meble – co wybierać?

Meble drewniane powinny przede wszystkim stanowić wyposażenie wnętrz, którymi „zarządzają dorośli”. Mowa tutaj przede wszystkim o sypialni, czy nawet salonie lub jadalni. Meble z litego drewna nie są wskazane w pokojach małych dzieci, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu. Najczęstszymi wyborami, jeśli chodzi o meble drewniane, są przede wszystkim ramy łóżek, stoły, komody lub szafy. Wszystkie z tych rzeczy to elementy wyposażenia, które powinny być w domu „na dłużej”. Drewniany stół doda każdej jadalni lub salonowi klasycznego wyglądu, a rodzinne obiady przy stole drewnianym będą na pewno wygodniejsze!

Do wspomnianej sypialni, warto dobierać drewniane łóżko, których na rynku znajdziesz ogromną ilość. Łóżka drewniane, z porządnym stelażem, mogą przetrwać w nienaruszonym stanie przez wiele lat. W sypialni nie może zabraknąć również miejsca do przechowywania, dlatego sprawdzi się tam drewniana komoda oraz duża szafa z litego drewna, najlepiej z lustrem. Jeśli nie masz zbyt dużo miejsca w sypialni, drewniana bieliźniarka może sprawdzić się jako kompaktowe połączenie szafy i drewnianej komody.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium