Meble Zych - internetowy sklep meblowy

Zielony dom – 5 roślin, które warto zaprosić do domowego wnętrza.

Zielony dom – 5 roślin, które warto zaprosić do domowego wnętrza.

Rośliny powinny być nieodłącznym elementem każdego domu – wprowadzają do wnętrz harmonię i spokój. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy różne rośliny doniczkowe, które warto wprowadzić do swojego wnętrza. Każdy, niezależnie od umiejętności i upodobań, powinien znaleźć coś dla siebie!

Palma w salonie

Pierwszą propozycją jest palma doniczkowa, która sprawdzi się właściwie w każdych wnętrzach, szczególnie tych urządzonych w stylu hampton. Jest to styl bazujący na jasnych kolorach i meblach z dodatkami w kolorze błękitu, czy szafiru. Styl ten jest typowy dla klimatu śródziemnomorskiego. Palma doniczkowa sprawdzi się w takim wnętrzu świetnie głównie ze względu na spory dostęp światła i jasną przestrzeń. Co więcej – wnętrza w stylu hampton kojarzą się również z tarasami i balkonami oraz sporą ilością przeszklonych okien. To właśnie balkony i tarasy stanowią idealne miejsce dla palm w czasie lata.

Jak dbać o palmę? Istnieją rożne odmiany palm doniczkowych, m. in. palma orzechowa (Caryota mitis), palma karłowata (Chamaerops humilis), palma paprociowa (Cycas revoluta) i wiele innych. Dla każdej z nich warto wcześniej sprawdzić wskazówki pielęgnacyjne i do nich się stosować. Palmy doniczkowe uwielbiają światło, dlatego powinny stać w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Powinno się je podlewać obficie wodą w okresie od wiosny do jesieni, można je również dokarmiać nawozem (co 2-3 tygodnie).

Fikus, figowiec

Podobnie jak wyżej wymieniona palma doniczkowa, figowiec pasuje do wnętrz urządzonych w stylu boho. Może zostać ustawiony na parapecie okna lub na blacie drewnianej komody.

Co należy wiedzieć o uprawie figowca? Roślina powinna mieć zapewnione słoneczne miejsce oraz ziemię z dodatkiem gliny o odczynie zasadowym. Roślinę podlewa się tylko wtedy, gdy górna warstwa ziemi przeschnie. Co dwa lata powinna być przesadzana.

A skoro wzięliśmy na tapet styl boho, to warto również wspomnieć o innej, niezwykle prostej w uprawie roślinie!

Epipremnum

Należy do rodzaju wiecznie zielonych roślin rosnących w tropikach oraz subtropikach. Jedną z najpopularniejszych pnących roślin pokojowych jest właśnie Epipremnum złociste. Jest to roślina pnąca, dlatego świetnie wygląda zarówno na parapecie jak i podwieszona pod sufitem w makramie. Makramy są jednym z symboli stylu boho, dlatego Epipremnum w takim wydaniu to idealne rozwiązanie dla miłośników tego stylu! Gotowe makramy kupisz w sklepie lub możesz wykonać je własnoręcznie bazując na tutorialach zamieszczonych w Internecie.

Pielęgnacja tej rośliny nie jest szczególnie wymagająca. Stanowisko może być zarówno słoneczne, półcieniste jak i cieniste. Roślina ta nie ma specjalnych wymagań glebowych, warto przygotować na dnie doniczki odpowiedni drenaż i podlewać ją regularnie. To wszystko!

Pieniążek (Pilea peperomioides)

Pileę peperomiowatą rozpoznasz po charakterystycznych okrągłych liściach na końcu łodyżek – stąd jej charakterystyczna nazwa. Jest to nietrudna w uprawie roślina, która swoim wyglądem po prostu zachwyca! Pieniążek wygląda przepięknie na parapecie okna, ale też na drewnianym stoliku na kwiaty w obecności innych sukulentów. Stolik na kwiaty to popularny w ostatnim czasie trend obecny jest zwłaszcza we wnętrzach skandynawskich.

Styl skandynawski to przede wszystkim zwrócenie uwagi na minimalizm oraz wprowadzenie do wnętrza większej ilości naturalnych dodatków, w tym właśnie kwiatów. Jeśli więc zależy Ci na zielonym i przyjaznym wnętrzu - zastanów się nad wyposażeniem wnętrza w drewniany stolik na kwiaty!

Roślina dla zapominalskich?

Zamiokulkas to roślina, która będzie mieć się dobrze nawet u osoby, która nie ma tzw. „ręki do kwiatów”. Potrafi przetrwać bez wody naprawdę długo i wcale nie musi mieć ciągłego dostępu do światła! Tak więc, jeśli większość roślin w Twoim domu usycha lub obumiera – spraw sobie zamiokulkasa!

Meble drewniane a kwiaty

Meble drewniane wyglądają przepięknie w obecności kwiatów, jednak pamiętaj o podstawowych zasadach pielęgnacji mebli! Drewniane meble nie powinny w żądnym wypadku zostać narażone na nadmierną wilgoć. Przy podlewaniu kwiatów zwracaj więc uwagę, by nie przelewać roślin i nie narażać mebli na wilgoć.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium