Plastry drewna cieszą się dużą popularnością w aranżacji naszych domów. Te o mniejszej średnicy mogą służyć jako podkładki pod kubki, zaś większe krążki są idealnym pomysłem na podstawki pod gorące garnki. Jednak możliwości wykorzystania drewna jest dużo więcej, bo - jak się okazuje - ogranicza nas jedynie wyobraźnia.
Plastry drewna - jakie wybrać?
Jeśli chcemy wprowadzić do aranżacji drewniane plastry, warto poznać kilka istotnych wskazówek ich wyboru, aby znaleźć idealny produkt dla siebie:
- gatunek - każde drzewo charakteryzuje się innym odcieniem, usłojeniem oraz naturalnymi właściwościami, dlatego wybór odpowiedniego rodzaju jest zależny od naszych upodobań. Przykładowo, akacja wyróżnia się oliwkowymi pierścieniami oraz stosunkowo grubą i nierównomierną korą, brzoza natomiast zachwyca swoim jasnym ubarwieniem, delikatnymi słojami oraz cienką i przyległą łuską;
- wilgotność - zanim zakupimy drewniane plastry, warto poznać ich poziom wilgotności. Świeże drewno jest mokre, dlatego wymaga odpowiedniego przechowywania w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, ponieważ jest podatne na odkształcenia. Aby mieć pewność, że nasze plastry nie zaczną zmieniać kształtu i koloru, warto wybierać suche, czyli o wilgotności nieprzekraczającej 15%;
- twardość - w zależności od tego, z jakiego gatunku drzewa są wykonane plastry, mogą się one różnić od siebie poziomem twardości. Jeśli zależy nam na mocnych i wytrzymałych krążkach, warto wybrać te wykonane z dębu czerwonego, jesionu, wiśni lub jabłoni.
Dekoracje z drewnianych krążków
Naturalne drewniane plastry zachwycają swoją fakturą, kolorem oraz kształtem, dlatego coraz chętniej sięgamy po nie w celach aranżacyjnych.
Do najpopularniejszych zastosowań plastrów z drewna należą:
- zastawa stołowa - jeśli marzy nam się rustykalna kuchnia i jadalnia, krążki z naturalnego drewna będą idealnym rozwiązaniem. Mogą być wykorzystane dowolnie, począwszy od podkładek, aż po ciekawą kompozycję dekoracyjną stołu. Nie może ich również zabraknąć w kuchni, ponieważ są idealnym izolatorem dla gorących garnków;
- zegar - wystarczy otwór o odpowiedniej średnicy, wskazówki oraz mechanizm zegarowy, aby stworzyć niepowtarzalną i praktyczną dekorację ścienną. Aby uzyskać jeszcze bardziej naturalny i leśny efekt, można gdzieniegdzie przykleić mech (reniferek chrobotkowy), dzięki czemu całość będzie wyglądać naprawdę imponująco;
- stolik kawowy lub taboret - duże i grube plastry w towarzystwie metalowych nóżek są hitem trendów aranżacyjnych, ponieważ doskonale odzwierciedlają charakter wnętrz naturalnych (rustykalnych) i nowoczesnych, dlatego jeśli szukamy niebanalnego rozwiązania, dębowe krążki mogą okazać się strzałem w dziesiątkę;
- komoda - sosnowa komoda z blatem lub frontami wykonanymi z drewnianych krążków może być ciekawym elementem aranżacyjnym, który nie tylko przykuje uwagę gości, ale również będzie inspirującym dodatkiem dla nowoczesnych wnętrz.
Drewniane wykończenie wnętrz
Naturalne krążki sprawdzą się również w przypadku prac wykończeniowych w domu. Dzięki możliwości nabycia plastrów o różnej średnicy, możemy wykonać ciekawą ściankę w salonie albo drewniany zagłówek w sypialni.
Drewno doskonale prezentuje się w towarzystwie cegły i betonu, dlatego jest polecany do wnętrz industrialnych, ale można go również zastosować w przypadku popularnej aranżacji skandynawskiej. W zależności od charakteru wnętrza (surowy, tradycyjny), możemy wykorzystać różne gatunki drzew, które podkreślą klimat i odświeżą wnętrze.
Mocne i wyraziste usłojenie sprawdzi się na dużych powierzchniach, np. w salonie, gdzie znajduje się dużo ciemnych dodatków, np. w postaci czarnych zasłon, granitowego blatu oraz szklanego stolika kawowego. Delikatne krążki (np. brzozowe) ciekawie prezentują się w pomieszczeniach lekkich i jasnych (np. urządzonych na styl marynistyczny), gdzie znajdziemy zwiewne zasłony oraz błękitne ozdoby. Jeżeli interesują Cię inne tematy między innymi jak urządzić wnętrze w stylu rustykalnym lub jaką szafe wybrać do pokoju dziecięcego to koniecznie przeczytaj nasze blogi.
Autorką tekstu jest Aleksandra z bloga o remontach i wykończeniach – Fixly.pl.
Sprawdź inne artykuły na naszym blogu: