Meble Zych - internetowy sklep meblowy

Jak powinieneś pielęgnować dębowe meble?

Jak powinieneś pielęgnować dębowe meble?

Odpowiednia pielęgnacja drewna to najważniejszy obowiązek, jaki spoczywa na właścicielu mebla tuż po jego kupnie. Jeśli chcesz, by Twoje meble służyły Ci przez lata i cieszyły oko – koniecznie przeczytaj ten artykuł. Bardzo często przyczyną pojawienia się pęknięć, czy odbarwień jest zła pielęgnacja drewna lub niedopatrzenie wynikające z braku wiedzy.

Drewno dębowe od A do Z

Odpowiednia pielęgnacja drewna to najważniejszy obowiązek, jaki spoczywa na właścicielu mebla tuż po jego kupnie. Jeśli chcesz, by Twoje meble służyły Ci przez lata i cieszyły oko – koniecznie przeczytaj ten artykuł. Bardzo często przyczyną pojawienia się pęknięć, czy odbarwień jest zła pielęgnacja drewna lub niedopatrzenie wynikające z braku wiedzy.

Meble dębowe uważane są za jedne z lepszych, a ich ogólna dostępność zachęca jedynie do kupna. Pomimo faktu, że są one droższe od takich produktów jak meble sosnowe czy meble bukowe, to warto w nie zainwestować. Wyższa cena, w tym przypadku, gwarantuje nam niezastąpioną jakość. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup mebli dębowych, dowiedz się jak najwięcej o tym, jak je użytkować i pielęgnować po to, by służyły Ci przez długi czas.

Meble wykonane z litego drewna dębowego cechuje duża wytrzymałość. To właśnie ta cecha powoduje, że konsumenci najczęściej po nie sięgają. Należy jednak pamiętać, że nawet najbardziej wytrzymałe meble takie jak stół, szafa, czy dębowe krzesło nie zachowają swoich właściwości na długo, jeśli o nie odpowiednio nie zadbasz.

Pielęgnacja mebli drewnianych

Poniżej znajdziesz wskazówki, które pozwolą Ci cieszyć się nienagannym wyglądem mebli przez bardzo długi czas. Dotyczą one nie tylko drewna dębowego, ale również każdego innego litego drewna, z którego powstały Twoje meble.

    • Chroń meble przed wysoką temperaturą.
      Lite drewno dębowe nie lubi nagłych zmian temperatury, dlatego też nie należy bezpośrednio kłaść na nim ciepłych kubków, czy talerzy – może to spowodować uszkodzenia, które nie sposób usunąć. W tym celu warto zaopatrzyć się w podkładki na stół, które ochronią mebel przed niepotrzebnym ciepłem. Dobrze, by podkładki pod talerze były wykonane z takich materiałów jak: filc lub korek. Co więcej, należy unikać stawiania mebli w pobliżu instalacji grzewczych (np. piec, grzejnik elektryczny, grzejnik aluminiowy).
    • Staraj się, by meble nie miały nadmiernego kontaktu z wodą.
      Należy unikać kontaktu z wodą, a jeśli już do niego dojdzie - dokładnie osuszyć powierzchnię mebla. Wylane napoje także należy wycierać od razu do sucha.
    • Przestawiaj przedmioty znajdujące się na meblach.
      Działanie promieniowania UV powoduje, że odcień litego drewna może ulec zmianie. Zaleca się, by przynajmniej w początkowym okresie ich użytkowania pozostawić ich blaty odsłonięte lub często przestawiać dodatki i akcesoria, które znajdą na nich swoje miejsce.
    • Przeczytaj dokładnie instrukcję po zakupie mebli.
      Do zakupionych mebli bardzo często dołączana jest instrukcja, w której znajdziesz podstawowe informacje dotyczące pielęgnacji mebla.
    • Jeśli zakupujesz specjalne preparaty do pielęgnacji drewna, zwróć uwagę na ich skład. Preparaty chemiczne służące do pielęgnacji drewna pod żadnym pozorem nie powinny zawierać pochodnych silikonu oraz alkoholu, a także rozpuszczalników.

 

[product id="780, 1197, 770, 1229, 651,1037" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak wyczyścić meble drewniane?

Dębowe meble drewniane czyści się bardzo łatwo. Najlepiej do tego nada się ściereczka z mikrofibry. Najwygodniej zaopatrzyć się w dwie sztuki - jedną wilgotną (ale nie mokrą!), a drugą suchą. Zakurzoną powierzchnię powinniśmy najpierw przetrzeć ściereczką wilgotną, a potem suchą, by w pełni pozbyć się mokrego śladu. Płyn do mycia drewna (dodany do wody, w której moczymy ściereczkę) idealnie sprawdzi się w przypadku większych zabrudzeń. Pamiętaj jednak, by przeczytać etykietę płynu i sprawdzić, czy nie zostawia on śladów na meblu.

Niektórzy decydują się również na odkurzanie drewna. W tym celu najlepiej sprawdzają się odkurzacze bezprzewodowe, które nie krępują ruchów sprzątającego, ponieważ nie trzeba ograniczać się do kabla i gniazdka. Należy jednak pamiętać o tym, by wyposażyć odkurzacz w końcówkę z miękką szczotką. Jeśli tego nie zrobimy, bardzo łatwo można porysować meble.

Drewno samo w sobie posiada właściwości antystatyczne, co utrudnia kurzowi osiadania się na powierzchni mebla. Mimo tego, warto zaopatrzyć się w preparaty antystatyczne, które nie uszkodzą powierzchni mebla, a dodadzą dodatkowej ochrony przed nadmiernym osiadaniem się kurzu.

Zapamiętaj! Stosowanie się do powyższych wskazówek, a także systematyczność w pielęgnacji mebli może zagwarantować trwałość zakupionych produktów.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium