Meble Zych - internetowy sklep meblowy

Ile kosztuje remont pokoju? Na jaki wydatek powinieneś być gotowy? Sprawdź!

Ile kosztuje remont pokoju? Na jaki wydatek powinieneś być gotowy? Sprawdź!

Ile kosztuje remont pokoju? Na jaki wydatek powinieneś być gotowy? Sprawdź!

Wakacje lub przełom pór roku to dobra okazja do wymiany mebli i remont. Sprzyjająca pogoda umożliwia wietrzenie świeżo malowanego wnętrza, wyniesienie na balkon lub taras części mebli. Dlatego, jeżeli marzysz o zmianach we wnętrzu swojego mieszkania lub domu, przygotuj się na to i starannie zaplanuj kosztorys remontu pokoju. Ile kosztuje remont pokoju, jakie koszty należy wliczyć i jakie są szanse i możliwości zaoszczędzenia? Tego dowiesz się z naszego wpisu.

Kosztorys remontu pokoju - podejdź do tego z głową!

Przygotowując wstępny kosztorys remontu pokoju musisz zaplanować jego rozmiar i uwzględnić konieczność przeprowadzenia zaawansowanych prac budowlano-wykończeniowych. To, czy zdecydujesz się tylko na odświeżenie ścian, pomalowanie ich lub naklejenie fototapety czy wymianę wykładziny, ułożenie paneli lub podwieszany sufit kształtuje ostateczną cenę. W koszty należy wliczyć ilość potrzebnych materiałów oraz ich jakość. Zakładając, że nie wszystko jesteś w stanie zrobić sam, musisz doliczyć też robociznę, która zależna jest od metrażu pokoju, doświadczenia specjalisty i… regionu! Tak, zupełnie inaczej koszty wykończenia pokoju wyglądają na Lubelszczyźnie czy Opolszczyźnie, a zupełnie inaczej w województwie mazowieckim, wielkopolskim i w centrum Krakowa.

Ile kosztuje malowanie pokoju za metr? Ile wymiana mebli? Na czym warto oszczędzać?

Na pewno zastanawiasz się, ile kosztuje remont pokoju i jak zmienią się te koszty w najbliższych miesiącach. Przez rozpędzoną inflację nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć, jednak dobrze podczas planowania wydatków zrobić większy zapas gotówki, na wypadek, gdyby te ceny jeszcze wzrosły. Przygotowaliśmy przykładowy, orientacyjny cennik, który pomoże Ci zaplanować wydatki z tym związane oraz wskaże sfery, w których można pokusić się o oszczędności.

Już same prace przygotowawcze to koszty rzędu kilkuset-kilku tysięcy złotych. W przypadku przygotowania ścian, takich jak usuwanie tapet, uzupełnienie ubytków i ich gruntowanie, koszt sięga 20 zł/m2. Jeżeli chodzi o przygotowanie podłogi, czyli zerwanie dywanu lub parkietu, tutaj koszty mogą sprowadzać się do 15-25 zł/m2. Zmierzając już do właściwego wykończenia, należy się zastanowić, ile kosztuje malowanie pokoju za metr kwadratowy? W koszty musisz wliczyć cenę farby (2-3zł/litr) oraz tapety (tradycyjna 5zł/m2, fototapeta 20zł/m2), jeżeli się na nią decydujesz. Dwukrotne malowanie ścian oraz sufitu powinno zmieścić się w widełkach 8-17 zł/m2. Robocizna w przypadku tapetowania to koszt 22-40 zł za m2.

Przechodząc do wykończenia podłóg, możesz wybrać parkiet, droższe, ale trwalsze i bardziej eleganckie rozwiązanie. Jego ułożenie, cyklinowanie i lakierowanie wynoszą około 80-110 zł/m2. Natomiast odpowiednio przygotowane drewno na parkiet to koszt 170-220 zł/m2. Tańszym wariantem są oczywiście panele, które możesz kupić już od 20 zł/m2, ale mogą też kosztować do 250-270 zł/m2. Koszt ich ułożenia to kwota ok 22-40 zł/m2.

Ile kosztuje remont pokoju, jeżeli zdecydujesz się na podwieszany sufit i jego oświetlenie? Do budżetu dolicz kilka tysięcy złotych, bowiem w zależności od typu podwieszenia (jednowarstwowy, wielowarstwowy, kasetonowy lub z łukami dekoracyjnymi) zapłacisz od 45-120 zł/m2 za robociznę. Natomiast koszt materiałów kształtuje się pomiędzy 60 a 70 zł/m2.

W kosztorys remontu pokoju dolicz prace montażowe okien, drzwi i grzejników, który wyniesie kilka tysięcy złotych. Sam koszt zakupu i montażu okien to ok 2000-2200 zł, drzwi to koszt do 1500 zł, natomiast grzejnik to koszt 770-840 zł.

Jeżeli dysponujesz pokojem 16m2, to średnia cena za gruntowny remont kształtuje się pomiędzy 10 tysięcy – 13 tysięcy złotych. W przypadku kolejnych 4m2, koszty też wzrastają. Ile kosztuje remont pokoju 20m2? Trzeba liczyć się z kosztem 16 tysięcy złotych.

[product id="1235, 1213, 1206, 1135, 723,1037" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Koszty te odnoszą się do pokrycia ścian, podłóg i innych elementów, które umożliwią dowolną aranżację, dlatego oprócz tych kwot musisz doliczyć koszty zakupu mebli, takich jak drewniane łóżka dla dziecka do pokoju dziecięcego i młodzieżowego oraz regał loftowy, przy wykańczaniu salonu lub gabinetu. Ostateczny styl osiągniesz tez za pomocą modnych dodatków, które również nie są wliczone w koszty, bowiem mogą się różnić w zależności od stylu aranżacji.

Czy już wiesz, ile kosztuje remont pokoju i jaką kwotę należy przygotować? Mamy nadzieję, że nasz poradnik będzie wskazówką, choć przyznajemy, że kwoty mogą się drastycznie zmieniać. Przeczytaj inne wpisy, które przeprowadzą Cię przez remont krok po kroku. „Jak usunąć tapetę ze ściany? Sprawdź nasze porady!”, „Jak podawać wymiary mebli? Jak je odczytywać?”, „Jak zamontować półkę bez widocznych mocowań? Doradzamy!” i „Jakie meble do jasnej sosnowej podłogi?”. A teraz życzymy Ci spokoju i cierpliwości, który przydaje się podczas prac remontowych.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium