Meble Zych - internetowy sklep meblowy

Jak odnowić stare krzesło tapicerowane? Koniecznie zwróć na to uwagę!

Jak odnowić stare krzesło tapicerowane? Koniecznie zwróć na to uwagę!

Chociaż moda na odnawianie starych mebli nie ustaje, to musisz wiedzieć, że ich renowacja wcale nie jest taka prosta. Musisz mieć świadomość, że efekty tego procesu zależą od wielu czynników. Między innymi od materiału, z jakiego są wykonane i ich obecnego stanu. Jeśli znalazłaś na strychu lub w desie stare krzesło, które wpadło Ci w oko i chcesz je odrestaurować, to dobrze trafiłaś. Z tego artykułu dowiesz się jak odnowić stare krzesło tapicerowane krok po kroku.

Zanim zaczniesz renowację krzesła

Renowacja krzesła nie tylko pozwoli Ci zyskać dodatkowe miejsce do siedzenia, ale jest także proekologicznym zachowaniem, bo zamiast wyrzucać zniszczony mebel, możesz dać mu drugie życie, a przy okazji zaoszczędzić trochę pieniędzy na zakup nowego. Odrestaurowanie starego mebla to także sposób na uzyskanie ciekawego elementu wystroju. Jednak, aby się do niej zabrać, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Jak odnowić krzesło tapicerowane?

Po pierwsze oceń stan krzesła, by określić wszystkie konieczne naprawy. W tym celu ostrożnie na nim usiądź, by sprawdzić jego stabilność. Być może konieczne będzie sklejenie nóg lub wymiana śrub czy wkrętów, które mogą znajdować się w ramie krzesła. Krzesła z tapicerowanym siedziskiem i oparciem mą mieć także osłabiony szkielet, który obity jest gąbką. Sama gąbka i tkanina również może wymagać wymiany. Jeśli tak jest, przygotuj wszystkie potrzebne materiały. Jeśli krzesło jest w dobrym stanie, wystarczy jego gruntowne czyszczenie. Jak wyczyścić krzesło tapicerowane?

 

 

Jak wyczyścić krzesło tapicerowane? Co robić, aby nie zniszczyć materiału?

Nie zawsze potrzebna jest szczegółowa renowacja. Czasem wystarczy wyczyścić stary mebel, by zyskał świeży wygląd. Jak to zrobić? Jeśli tkanina obiciowa jest w dobrym stanie, wystarczy ją wyczyścić. Aby wyczyścić tapicerowane elementy, najpierw należy odkurzyć ich powierzchnię z użyciem miękkiej szczotki. Usuniesz w ten sposób wszelkie luźne zabrudzenia.

Następnie użyj łagodnego roztworu wody i mydła lub wody i płynu do naczyń, aby usunąć plamy. Używaj do tego gładkiej gąbki. Czyszczenie plam prowadź od brzegów do środka. Zapobiegniesz w ten sposób powiększania się zabrudzonego obszaru. Pamiętaj przy tym, że nie możesz zamoczyć tapicerki, bo mogłyby pojawić się zacieki. Dlatego osuszaj wilgotne miejsca suchym ręcznikiem. Na koniec pozostaw krzesło do całkowitego wyschnięcia. A jak odnowić stare krzesło tapicerowane, jeśli jednak renowacja jest potrzebna?

Jak odnowić krzesło tapicerowane — krok po kroku

Jak odnowić stare krzesło tapicerowane? Jeśli musisz przeprowadzić renowację, zacznij od demontażu poszczególnych elementów. Odłącz jego drewniany stelaż od siedziska i oparcia. Jeśli to konieczne, rozłącz poszczególne nogi i listwy stelaża. Pozbądź się wszystkich gwoździ, zszywek i pinezek, które mogą znajdować się na ich powierzchni i usuń stare warstwy farby i lakieru. Użyj do tego papieru ściernego, a po dokładnym oczyszczeniu przetrzyj drewniane elementy ściereczką, nasączoną w benzynie ekstrakcyjnej. W ten sposób usuniesz wszystkie drobinki kurzu.

Teraz możesz je pomalować. Do drewna najlepiej sprawdzi się lakierobejca, w wybranym przez Ciebie kolorze. W czasie, gdy drewniane elementy będą schnąć, zajmij się częścią tapicerowaną.

Jeśli musisz wymienić tapicerkę, usuń starą. Staraj się przy tym nie uszkodzić materiału i zdjąć go w całości, w ten sposób będziesz miała gotowy krój na wycięcie potrzebnego kawałka nowej tkaniny. Przy okazji, po zdjęciu obecnej tapicerki oceń stan gąbki i wymień ją, jeśli zachodzi taka potrzeba. Następnie naciągnij nową tkaninę. Przyda Ci się zszywacz tapicerski, którym przymocujesz ją do szkieletu krzesła. Odetnij nadmiar i ciesz się swoim odświeżonym meblem.

Wiesz już, jak odnowić stare krzesło tapicerowane, ale jeśli uznasz, że nie poradzisz sobie ze wszystkimi zabiegami, w dobrej cenie możesz kupić na przykład miętowe krzesło tapicerowane z czarnymi nogami lub szare krzesło tapicerowane z czarnymi nogami.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium