Meble Zych - internetowy sklep meblowy

Czy drewniane meble można malować?

Czy drewniane meble można malować?

Czy drewniane meble można malować?

Szybkie metamorfozy wnętrza, jednocześnie przy niskim nakładzie finansowym, to rozwiązanie, które brzmi idealnie. Wiele osób chciałoby coś odmienić w domowych przestrzeniach, jednak nie zawsze budżet pozwala na przeprowadzenie generalnego remontu. W takich chwilach poszukujemy pomysłów i inspiracji, które pozwolą coś zmienić, bez konieczności wydawania fortuny. Jednym z takich rozwiązań jest renowacja, odświeżanie bądź zupełna zmiana posiadanych elementów wyposażenia – stołów, krzeseł czy komód. Jak się za to zabrać? Możesz zacząć od malowania! W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak pomalować drewniane meble, aby po zabiegu wyglądały jeszcze lepiej niż przed i z jakich preparatów skorzystać? Sprawdź!

Malowanie mebli – czy to się opłaca?

Malowanie mebli bez szlifowania czy też z wygładzeniem ich powierzchni to rozwiązanie, które jest bardzo opłacalne. Pozwala przede wszystkim na szybką metamorfozę wnętrza, bez inwestowania dużych środków. Niektóre meble bez problemu da się w ten sposób odświeżyć i tym samym podarować im drugie życie. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Takie rozwiązanie jest opłacalne, gdy meble nadal są w pełni solidne, a ich konstrukcja w żaden sposób nie ucierpiała i nie zagraża bezpieczeństwu użytkowania.

Oczywiście malowanie mebli bez szlifowania pozwala zupełnie zmienić ich odcień, pogłębić naturalną barwę lub uzyskać tylko subtelne podbicie koloru. Takie prace dla majsterkowicza nie wymagają szczególnych umiejętności, tak naprawdę wystarczy odrobina chęci i odpowiednie przygotowanie – niezbędnych preparatów i akcesoriów. Dzięki temu można znacznie zaoszczędzić, np. na kupnie nowych mebli, co jest dużo większą inwestycją.

Malowanie mebli – kiedy warto?

Malowanie mebli drewnianych na biało, czarno czy też na inny dowolny kolor to świetny sposób na zmianę ich designu. Kiedy takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej? Między innymi gdy:

  • Twoje ulubione meble mają już dawno za sobą lata świetności i chcesz odświeżyć ich wygląd.
  • Meble zostały mechanicznie uszkodzone, w wyniku czego powstały trwałe rysy lub nieestetyczne odpryski.
  • Chcesz zupełnie zmienić kolor mebli, gdyż zdecydowałeś/-aś się na zmianę aranżacji, przez co aktualne bryły nie pasują do nowo zaaranżowanego wnętrza.

Jakie meble można malować?

Zanim przejdziemy do tego, jak pomalować drewniane meble, warto wiedzieć, jakie elementy tak naprawdę można pomalować. Wszystko dlatego, że nie każdy rodzaj mebli nadaje się do malowania, a w przypadku tych, które nie są do tego przeznaczone, takie rozwiązanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Malowanie mebli drewnianych bez szlifowania lub dodając do zakresu prac również tę czynność jest możliwe w przypadku modeli wykonanych z naturalnego drewna, płyty MDF lub okleiny. Oczywiście należy wykorzystać preparaty przeznaczone do malowania konkretnego rodzaju materiału. Dzięki temu efekt będzie w pełni satysfakcjonujący.

W przypadku mebli drewnianych ich kolor czy gatunek drewna nie ma większego znaczenia. Sposób obchodzenia się z nimi dokładnie został opisany w poniższym akapicie. Ponadto, jeśli szukasz wskazówek dotyczących tego, jak zmienić wygląd drewnianych mebli to koniecznie odwiedź nasz blog, gdzie znajdziesz również artykuł, w którym opisujemy różnice, charakteryzujące meble sosnowe a dębowe.

[product id="745, 340, 488, 389, 797" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak pomalować meble z drewna – krok po kroku

Jak pomalować drewniane meble? Przede wszystkim przeprowadzając poszczególne prace krok po kroku i pamiętając, że każdy etap jest równie istotny i wpływa na rezultat. Warto rozplanować sobie czynności i uzbroić się w cierpliwość, a także działać precyzyjnie, dokładnie i bez pośpiechu.

Zanim zapoznasz się z naszym poradnikiem krok po kroku, koniecznie skompletuj listę zakupów. Niezbędny będzie odpowiedni preparat do malowania, a także kilka akcesoriów, wśród których można wymienić papier ścierny lub gąbkę szlifierską, pędzelki niegubiące włosia i wałki o różnej wielkości. Dzięki tym narzędziom dobrze przygotujesz powierzchnię mebla do malowania i dotrzesz w zakamarki i zagłębienia. Warto także zadbać o akcesoria przeznaczone do zabezpieczenia miejsca malowania. Mowa między innymi o foliach i taśmach malarskich.

  1. W pierwszej kolejności należy dokładnie rozkręcić mebel, który zamierzasz pomalować i go oczyścić z zabrudzeń, uważając, aby surowiec za bardzo nie namókł w trakcie mycia.
  2. W kolejnym kroku należy obejrzeć poszczególne elementy i ocenić ich techniczny stan. Jeśli tylko dostrzeżesz jakieś zadrapania, wypukłości czy nierówności, to warto je wyrównać, dzięki czemu efekt malowania będzie znacznie lepszy i estetyczniejszy. Można to zrobić za pomocą papieru ściernego lub gąbki o takich samych właściwościach. W przypadku bardzo problematycznych miejsc można sięgnąć po szlifierkę. Oczywiście malowanie mebli bez szlifowania można pominąć, jeśli preferujesz styl vintage i znacznie bardziej podobają Ci się rezultat postarzanych mebli.
  3. Następnie konieczne jest usunięcie pyłu i kurzu ze wszystkich szczelin i przetarcie mebla wilgotną ściereczką. Warto także odtłuścić ich powierzchnię, co zwiększy jej przyczepność, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko odprysków farby w przyszłości.
  4. Miejsca, których nie chcesz malować, zabezpiecz taśmą malarską i odklej ją od razu po malowaniu.
  5. Na tym etapie możesz przejść do malowania mebli, pamiętając o równomiernym rozprowadzaniu farby za pomocą odpowiednich narzędzi. Jeśli zależy Ci na większym kryciu, to koniecznie zaaplikuj drugą warstwę, ale dopiero po całkowitym wyschnięciu pierwszej.
  6. Gdy skończysz malowanie mebli drewnianych na biało czy na inny kolor, poczekaj do ich całkowitego wyschnięcia i przejdź do ich złożenia.

Jaką farbą można malować lakierowane drewno?

Czym pomalować drewniane meble? Zdecydowane najlepszy efekt zapewni farba:

  • akrylowa – jest odporna na promieniowanie UV, dzięki czemu nie jest podatna na zmianę koloru, a także zapewnia pełne krycie malowanej powierzchni,
  • kredowa – ten rodzaj sprawdzi się idealnie, jeśli zależy Ci na uzyskaniu efektu postarzanych mebli, a ponadto najszybciej wysycha, dzięki czemu cały proces malowania zajmuje znacznie mniej czasu,
  • alkidowa – jest jeszcze trwalsza niż akrylowa i również gwarantuje intensywne krycie, a ze względu na wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne można z powodzeniem malować nią meble znajdujące się na zewnątrz.

Inne sposoby na szybką metamorfozę mebli

Oczywiście malowanie mebli drewnianych na biało czy też na inny kolor to idealne rozwiązanie, jednak nie każdy chce się na nie zdecydować. W przypadku braku chęci lub możliwości wcale nie trzeba rezygnować ze zmiany wyglądu elementów wyposażenia. Można wykorzystać w tym celu inne, jeszcze mniej angażujące i inwazyjne sposoby. Doskonałym przykładem jest wymiana uchwytów. Dzięki temu meble drewniane czy z płyty mogą zyskać zupełnie inny charakter i w mgnieniu oka nowoczesne i minimalistyczne bryły będą prezentować się jak z poprzednich epok, a także odwrotnie – meble retro mogą zyskać modernistyczny wygląd, gdy mosiężne gałki wymienimy na smukłe i wąskie uchwyty.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium